unnamed

ସିରିଡି ସାଇ ବାବାଙ୍କର ୮ଟି ରହସ୍ୟ କଥା,ଜାଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ ଆପଣ I

ODISHA

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣ ସିରିଡି ସାଇବାବା ଙ୍କ ବିଷୟରେ ଅନେକ କିଛି କଥା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଜାଣିଥିବେ। ସାଇବାବାଙ୍କ ଚମତ୍କାର କାହାଣୀ ଅନେକ ଅଛି।କୁହାଯାଏ ସାଇବାବା ଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ଶୀଘ୍ର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୋଇଥାଏ।ସାଇବାବା ଜଣେ ଫକୀର ଥିଲେ। ସେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ସିରିଡି ଠାରେ ଥିବା ଦ୍ଵାରିକା ମସଜିଦ ରେ ବାସ କରୁଥିଲେ। ସାଇବାବା ଜନ୍ମରୁ ଜଣେ ଅନାଥ ମୁସଲିମ ଥିଲେ। କୁହାଯାଏ ସାଇବାବା ଛୁଇଁଦେଲେ ଶରୀରରୁ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଯାଉଥିଲା।ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସାଇବାବାଙ୍କ ବିଷୟରେ ୮ଟି ଅଜଣା କଥା କହିବୁ। ଯାହା ସାଇବାବାଙ୍କ ଭକ୍ତ ନିହାତି ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ।

sai

ସିରିଡ଼ି ସାଇ ବାବା ଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପ୍ରତିଦିନ 60,000 ପରିଦର୍ଶକଙ୍କୁ ସ୍ୱାଗତ କରନ୍ତି।କେତେକ ଆକଳନ ଅନୁଯାୟୀ, ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା 100,000 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଏ ଏବଂ ଗୁରୁପୁର୍ଣିମା , ଦଶହରା ଏବଂ ରାମନଭମି ଭଳି ଶୁଭ ଦିନରେ 500,000 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାଇଥାଏ।ଏହି ମନ୍ଦିର ଏକଦା ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଥିଲା!ଶିର୍ଡିଙ୍କ ଅର୍ଥନୀତିର କେନ୍ଦ୍ରରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଚମତ୍କାର ମନ୍ଦିର 1922 ମସିହାରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁର ଚାରି ବର୍ଷ ପରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା, ଏହି ମନ୍ଦିରଟି ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଭକ୍ତ ନାଗପୁରର ଜଣେ କୋଟିପତି ଶ୍ରୀମତି ଗୋପାଳରାଓଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଆଜି ଏହା ଶ୍ରୀ ସାଇବାବା ସନ୍ଥାନ ଟ୍ରଷ୍ଟର ମାଲିକାନା ଏବଂ ପରିଚାଳିତ।

ଏବଂ ତା’ପରେ ଜଣେ ଭଦ୍ରଲୋକ ଥିଲେ ଯିଏ ଦାନ କରିଥିଲେ 110 କୋଟି ଟଙ୍କା!
ଧନୀ ଭକ୍ତଙ୍କ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ହେଉଛି ନାସକୋମର ସହ-ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା କେ.ଭି. ଯେତେବେଳେ ସେ ଭାରତୀୟ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି କିମ୍ବା ସଫଳ ସଫ୍ଟୱେର୍ ଫାର୍ମ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ସର୍ବସାଧାରଣ ନୀତି ପାଇଁ ସ୍ୱର ସ୍ଥିର କରୁନାହାଁନ୍ତି, ରମଣି ଶିରିଡିର ସାଧୁଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ଟଙ୍କା ଦାନ କରନ୍ତି । ଚାଣକ୍ୟ ତାଙ୍କର ଆୟର 80 ପ୍ରତିଶତ ଶିର୍ଡି ସାଇ ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ ଦାନ କରୁଛନ୍ତି। 2012 ରେ ସେ ଏକ ଆଶ୍ରମ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଟ୍ରଷ୍ଟକୁ 110 କୋଟି ଟଙ୍କା ଦାନ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ 14,000 ଭକ୍ତ ରହିପାରିବେ।

ଏହି ଅଭିନେତା ସାଇ ବାବାଙ୍କୁ ଏତେ ଭଲ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ, ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ।1977 ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଶିରିଡ଼ି କେ ସାଇ ବାବାରେ ସୁଧୀର ଡାଲଭିଙ୍କର ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ସାଇ ବାବା ଭାବରେ ହୋଇଥିଲା।ସମସ୍ତ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଥିବା ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ଡାଲଭିଙ୍କୁ ଏକ ଘରୋଇ ନାମରେ ପରିଣତ କରିଥିଲା ।ସାଇ ବାବା ଭକ୍ତ ଯେଉଁମାନେ ତାଙ୍କୁ ରାସ୍ତାରେ ଦେଖିବେ ତାଙ୍କ ପାଦତଳେ ପଡ଼ି ଆଶୀର୍ବାଦ ଲୋଡ଼ିବେ। ବିଡମ୍ବନାର ବିଷୟ, ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରର ସଫଳତା ତାଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ପାଇଁ ପ୍ରାୟ କିଛି କରିନଥିଲା। ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରି ଗପସପ ଅନୁଯାୟୀ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ର ନିର୍ମାତାମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। ସର୍ବଶେଷରେ, ଭଗବାନ ଅଭିନାୟ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି କିପରି ପରଦାରେ ଅନ୍ୟ କିଛି କରି ପାରିବ ?

ଜ୍ୟାକି ଶ୍ରଫ୍ ଶିର୍ଡିରେ ସାଇ ବାବାଙ୍କ ଉପରେ ଫିଲ୍ମର ସୁଟିଂ କରୁଥିବା ସମୟରେ ଧୂମପାନ ଏବଂ ପିଇବା ଛାଡିଥିଲେ2010 ଦଶକର ହାର୍ଟଥ୍ରୋବ୍ ଜ୍ୟାକି ଶ୍ରଫ୍ ମଧ୍ୟ ମଲିକ୍ ଏକ, ନାମକ ଏକ ଚଳଚ୍ଚିତ୍ରରେ ସାଧୁ ଭୂମିକାରେ ଅଭିନୟ କରିଥିଲେ ।ମିଡିଆ ହାଉସକୁ ଦେଇଥିବା ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଶ୍ରଫ ନିଶ୍ଚିତ କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଫିଲ୍ମ ପାଇଁ ସୁଟିଂ କରୁଥିବାବେଳେ ସେ ଧୂମପାନ ଏବଂ ପିଇବା ଛାଡି ଦେଇଥିଲେ।ମାଲେସିଆ ସରକାର ଶିରିଡ଼ି ବିମାନ ବନ୍ଦରରେ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।ଚଳିତ ବର୍ଷ ଅକ୍ଟୋବରରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ମାଲେସିଆ ସରକାରଙ୍କ ତରଫରୁ ଏକ ବିଡ୍ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ଯାହାକି ଶିର୍ଡି ବିମାନବନ୍ଦରର କାର୍ଯ୍ୟ ପରିଚାଳନା କରିବାକୁ ଆଗ୍ରହ ପ୍ରକାଶ କରିଛି। 1500 କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ପାଇଁ।

sai1

ଆପଣ ଓଡ଼ିଶାର ପୁରୀ ଠାରୁ ଶିରଡି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସିଧା ଯାତ୍ରା କରିପାରିବେ।ଏଥିପାଇଁ ସ୍ପେଶାଲ ଟ୍ରେନ ମଧ୍ୟ ରହିଛି।ସହରର ରେଳ ଷ୍ଟେସନ, ସାଇନାଗର ଶିରଡ଼ି ଏକ ଡଜନରୁ ଅଧିକ ଟ୍ରେନ୍ ଦ୍ୱାରା ଦେଶର ଅନେକ ପ୍ରମୁଖ ସହର ଏବଂ ସହରକୁ ଭଲ ଭାବରେ ସଂଯୁକ୍ତ । ମାର୍ଚ୍ଚ 2009 ରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହୋଇଥିବା ସାଇନାଗର ଶିରଡ଼ି ହେଉଛି କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳ ଲାଇନର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଟର୍ମିନାସ ଯାହାକି କୋଲକାତା ଏବଂ ପୁରୀ ଭଳି ଦୂର ସ୍ଥାନକୁ ସଂଯୋଗ କରୁଥିବା ଟ୍ରେନ୍ ସହିତ ।ସାଇନାଗର ଶିରଡ଼ି – ପୁରୀ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ପ୍ରତି ରବିବାର ଦିନ ସାଇନାଗର ଶିରଡ଼ିରୁ ବାହାରି 1,619 କିଲୋମିଟର ପୁରୀ ଅଭିମୁଖେ ଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ 29 ଘଣ୍ଟା ସମୟ ନେଇଥାଏ ।ସାଇନାଗର ଶିରଡ଼ି – କୋଲକାତା ହାୱାର ଜଙ୍କସନ ସୁପରଫାଷ୍ଟ ଏକ୍ସପ୍ରେସ 1,790 କିଲୋମିଟର ଦୂର ସାଇନାଗର ଶିର୍ଡିରୁ କୋଲକାତାର ହାୱାର ଜଙ୍କସନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାତ୍ରା ଶେଷ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ 26 ଘଣ୍ଟା ସମୟ ନେଇଥାଏ।

ସିରିଡ଼ି ରେ ସାକ୍ଷରତା ହାର ଜାତୀୟ ହାରଠାରୁ ଅଧିକ।2011 ଜନଗଣନା ଅନୁଯାୟୀ, ସିରିଡ଼ି ର ହାରାହାରି ସାକ୍ଷରତା ହାର 70% ଏବଂ ପୁରୁଷ ସାକ୍ଷରତା 76% ଏବଂ ମହିଳା ସାକ୍ଷରତା 62%। ଜାତୀୟ ହାରାହାରି ସାକ୍ଷରତା ହାର ହେଉଛି 59.5 ପ୍ରତିଶତ।
ତେବେ ବନ୍ଧୁମାନେ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖା ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ ତେବେ ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର କରି ଦିଅନ୍ତୁ କାରଣ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିବା ଦ୍ୱାରା ବଢ଼ିଥାଏ। ଏଭଳି ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *