unnamed (2)

ଏହା ଦ୍ୱାରା ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ ଆପଣ ସତର୍କ ହେଇ ରୁହନ୍ତୁ।

HEALTH

ବନ୍ଧୁଗଣ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ, ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, ନର୍ଭସ୍, ଦୁର୍ବଳ ଅନୁଭବ କରିବା ଭଳି ଲକ୍ଷଣକୁ ଉପେକ୍ଷା କରିବା ଠିକ୍ ନୁହେଁ | ଏପରି ଲକ୍ଷଣ କେତେକ ହୃଦଘାତ କାରଣରୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହୃଦୟର ଅନେକ ସାଂଘାତିକ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ | ଅନେକ ରକ୍ତବାହୀ, ବ୍ୟତୀତ ହୃଦୟରେ ଏକ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ବ୍ୟବସ୍ଥା ମଧ୍ୟ ଅଛି, ଯାହା ହୃଦୟକୁ କେବେ ମାରିବାକୁ କହିଥାଏ | ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ଏଥିରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ବାଧା ଆସେ, ସେତେବେଳେ ହୃଦୟ ଅବରୋଧ କିମ୍ବା ହୃଦୟ ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

HEART

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ହୃଦୟରେ ଥିବା ଶିରା ସଂକୁଚିତ ହୁଏ, ତେବେ ଧମନୀରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଠିକ୍ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ହୃଦୟର ଶିରା ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହେତୁ ହୃଦଘାତ ଭଳି ସମସ୍ୟା ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ | ପରିସଂଖ୍ୟାନ ଅନୁଯାୟୀ, ଅନ୍ୟ ଋତୁ ତୁଳନାରେ ଶୀତ ଋତୁରେ ହୃଦଘାତ ଏବଂ ଆକ୍ରମଣର ଆଶଙ୍କା 50 ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ, ଶୀତଦିନେ ହୃଦୟର ଶିରା ସଙ୍କୁଚିତ ହୁଏ ଏବଂ ହୃଦରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଭୟଙ୍କର ହୋଇଥାଏ।ହୃଦର ଶିରା ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହେତୁ ହୃଦଘାତ |ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ହୃଦୟର ଶିରା ସଂକୋଚନ ହେବାପରେ ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଥାଏ।

ଶୀତଦିନେ, ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା କମିଯାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ହୃଦୟର ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ହୃଦଘାତର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଏ | ଶିରା ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହେତୁ ଧମନୀରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ, କାରଣ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଆବଶ୍ୟକ | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହୃଦଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିପାରେ। ହୃଦୟ ଶିରାର ସଂକୋଚନ |ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଅତ୍ୟଧିକ ଧୂମପାନ | ଷ୍ଟ୍ରେପ୍ଟୋକୋଲ୍ ସଂକ୍ରମଣ | ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଗଳା ସଂକ୍ରମଣ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା କମ୍ |

HEART1

ମଧୁମେହ ରୋଗ ବୟସ ନିର୍ବିଶେଷରେ ହୋଇପାରେ | ହୃଦୟର ଶିରା ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାରଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ ଜାଣନ୍ତୁନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ପାଦ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଗୋଡରେ ଫୁଲା ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା |ହୃଦଘାତ ହୃଦୟ ଶିରା ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହେବା ରୋକିବା | ତେଲିଆ ଏବଂ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଲୁଣ ଗ୍ରହଣରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ କିମ୍ବା କମ୍ କରନ୍ତୁ | ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଛି ତେବେ ହୃଦରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ |

ଯଦି ପାଦରେ ଫୁଲା ଅଛି ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ | ହୃଦୟର ଶିରା ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ହେବାର ଲକ୍ଷଣ ଏବଂ କାରଣକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଯଦି କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୁଏ, ଦୟାକରି ଥରେ ହୃଦରୋଗ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ |ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *