unnamed (7)

ଏହି ୪ଜଣ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳା ଭୂଲରେ ମଧ୍ୟ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ଶ୍ରାବଣମାସର ସୋମବାର ବ୍ରତ I

FACT

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ ବନ୍ଧୁଗଣ,ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ। ଏହାକୁ ପ୍ରେମ ମାସ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ମାସରେ, ଭକ୍ତମାନେ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରରେ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି।କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ? ଯଦି ନୁହେଁ, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି ୪ ଜଣ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଯେ ସେମାନେ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରରେ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା I

es1

ଯଦି ତୁମେ ସାତ ଫେରା ନେଇ ନାହଁ ସନାତନ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରର ଉପବାସକୁ କେବଳ ବିବାହିତ ମହିଳା କିମ୍ବା କେବଳ ଏପରି ଝିଅମାନେ ଯେଉଁମାନଙ୍କ ଭଲ ବର ପାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା ସେମାନେ କରି ରଖିପାରିବେ। କିମ୍ବା ସେହି ଯୁବକମାନେ ଯେଉଁମାନେ ବିବାହିତ କିମ୍ବା କାହାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ସୋମବାର ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ ମଧ୍ୟ ଉପବାସ କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଏପରି ଯୁବକ ଓ ଯୁବତୀ ଯେଉଁମାନେ ବିବାହ ନକରି ଏକାଠି ରୁହନ୍ତି। ତାହା ହେଉଛି, ଯେଉଁମାନେ ସାତ ଫେରା ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା କୋର୍ଟ ବିବାହ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ନଚେତ୍ ଭୋଳାନାଥ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ପୂଜାପାଠର ଫଳ ଦିଅନ୍ତି ନାହିଁ।

ଯଦି ଏପରି ଚିନ୍ତାଧାରା ମନକୁ ଆସେ ତେବେ ସନାତନ ଧର୍ମଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଲୋକଙ୍କ ସହ ଭଲ କଥା ହୁଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଭୁଲ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ରଖନ୍ତି। ଏହିପରି ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରରେ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେକୌଣସି ଉପବାସ କେବଳ ଫଳ ଦେଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଏହାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭକ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଆତ୍ମା ​​ସହିତ ରଖାଯାଏ। ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ସୋମବାର ଶ୍ରାବଣରେ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି, ତେବେ କୌଣସି ଭୁଲ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ପ୍ରତିଶୋଧର ଭାବନା ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନଚେତ୍ ଭୋଳାନାଥ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି।

ଏପରିକି ଛାଡପତ୍ର ପାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହି ବ୍ରତ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।ଶ୍ରାବଣ ମାସକୁ ପ୍ରେମ ମାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ସ୍ନେହୀ ଦମ୍ପତି ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯେଉଁମାନେ ପରସ୍ପରଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି। ଯଦି ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରାଯାଏ, ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ପ୍ରଥମେ ଏକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ।ଏଥି ସହିତ, ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିବା ଯୁବକ ଏବଂ ଯୁବତୀମାନେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ସୋମବାର ଶ୍ରାବଣରେ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ।

swami1

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଭୁଲ ଚିନ୍ତାଧାରା ଅଛି ତେବେ ଏହି ବ୍ରତ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ;
ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ଯୁବକ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଭୁଲ ଚିନ୍ତାଧାରା ଥାଏ କିମ୍ବା ଏପରି ଯୁବକମାନେ, ଯେଉଁମାନେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, କଥାବାର୍ତ୍ତା ରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଟି କରନ୍ତି ।ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ରେ କଦାପି ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭୋଳାନାଥ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏପରି ଆଦର୍ଶରେ କଦାପି ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅବିବାହିତ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଭୂଲରେ ମଧ୍ୟ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।ସେମାନଙ୍କୁ ସୋମବାରରେ ବ୍ରତ ରଖିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଅବିବାହିତ ଝିଅମାନେ ସୋମବାର ଶ୍ରାବଣରେ ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଜରୁରୀ। ଏହା ସହିତ, ଭୋଳାନାଥଙ୍କ ପୂଜା ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭକ୍ତି ଏବଂ ଆନ୍ତରିକ ହୃଦୟରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଏହା କରି, ଭୋଳାନାଥଙ୍କ କୃପାରୁ ଜଣେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମହାଦେବଙ୍କ ପରି ସ୍ୱାମୀ ପାଇଥାଏ.ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆଶା କରୁଛୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ। ତେବେ ଆମେ ପ୍ରତିଦିନ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସ୍ଵାସ୍ଥ୍ୟ ବାସ୍ତୁ ସ୍ପେଶାଲଖବର ଭାଈରଲ ଖବର, ଓଲିଉଡ,ବଲିଉଡ,ଦୈନନ୍ଦିନ ରାଶିଫଳ, ସାପ୍ତାହିକ,ମାସିକ,ରାଶିଫଳ ସମ୍ଵନ୍ଧୀୟ ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନେଇ ଆସିଥାଉ ।ଆମ ସହ ଯୋଡ଼ି ରହିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜକୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ । ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ଆପଣଙ୍କ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ମତାମତ କମେଣ୍ଟ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ, ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *