unnamed (1)

ଭଲ ଖବର ଅଗଷ୍ଟରୁ ପେଟ୍ରୋଲ ଶସ୍ତା ହୋଇପାରେ ଜାଣନ୍ତୁ ସଂଫୁର୍ଣ ଖବର।

ODISHA

ସାଧାରଣ ଜନତା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ମହଙ୍ଗା ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲରୁ ଆରାମ ପାଇବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ପେଟ୍ରୋଲ ଏବଂ ଡିଜେଲର ମୂଲ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ରବିବାର ଦିନ ଓପିଟିସିସି ଗ୍ରୁପ୍ ସହିତ ବୈଠକ ପରେ ପେଟ୍ରୋଲ ଶୀଘ୍ର ଶସ୍ତା ହୋଇପାରେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଏହି ବୈଠକରେ ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଚୁକ୍ତିନାମା ହୋଇଛି, ଯାହା ଅଧୀନରେ ପାଞ୍ଚଟି ଓପିଟିସିସି ଏବଂ ଅଣ ଓପିଟିସି ଦେଶ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଅଶୋଧିତ ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ବୃଦ୍ଧି କରିବେ।

naveen

ପୂର୍ବରୁ ଏହି ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ବିବାଦ ଯୋଗୁଁ ତୈଳ ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ରପ୍ତାନିକାରୀ ଦେଶ ସଂଗଠନ (ଓପିଟିସିସି) ଏବଂ ଏହାର ସହଯୋଗୀ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଦେଶଗୁଡ଼ିକର ଅନଲାଇନ୍ ବୈଠକ ପରେ ରବିବାର ଜାରି ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଇରାକ, କୁଏତ, ଋଷ, ସାଉଦି ଆରବ ଏବଂ ୟୁଏଇର ତୈଳ ଉତ୍ପାଦନର ସୀମା ରହିବ।

ଟାଇମ୍ସ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଓପିଟିସିସି ଦେଶ କହିଛି ଯେ ଅଗଷ୍ଟରୁ ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରତି ମାସରେ 400,000 ବ୍ୟାରେଲ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଏହିପରି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇଥିବା ଦୈନିକ 5.8 ନିୟୁତ ବ୍ୟାରେଲ 2022 ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା ଧୀରେ ଧୀରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ, 2 ମିଲିୟନ୍ ବିପିଡି ଉତ୍ପାଦନ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିବ |

petrol

ଅନଲାଇନ୍ ବୈଠକ ପରେ ସଂଯୁକ୍ତ ଆରବ ଏମିରେଟ୍ସ ୟୁଏଇର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ସୁହେଲ-ଅଲ-ମଜ୍ରୋଇ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେଠାରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସହମତିରହିଛି। ଯଦିଓ ସେ ତୁରନ୍ତ ସୂଚନା ପ୍ରଦାନ କରିନାହାଁନ୍ତି, ସାଉଦି ଆରବର ଶକ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରିନ୍ସ ଅବଦୁଲାଜିଜ୍ ବିନ୍ ସଲମାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉତ୍ପାଦନ ସୀମାକୁ ନେଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ମଧ୍ୟରେ ସଂଶୋଧନ କରାଯିବ। ପରେ, ଓପିଟିସିସିର ବିବୃତ୍ତିରେ ପାଞ୍ଚଟି ଦେଶର ଉତ୍ପାଦନ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଚୁକ୍ତି ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦିଆଯାଇଥିଲା।

କେଉଁ ଦେଶ ଉତ୍ପାଦନକୁ କେତେ ବୃଦ୍ଧି କରିବ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ନୂତନ ସେଟ୍ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁଏଇ ମେ 2022 ରୁ ଦୈନିକ 3.5 ମିଲିୟନ୍ ବ୍ୟାରେଲ୍ ଉତ୍ପାଦନ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ୟୁଏଇ ପୂର୍ବରୁ ନିଜ ପାଇଁ 3.8 ନିୟୁତ ବ୍ୟାରେଲ ଦିନର ଉତ୍ପାଦନର ସୀମା ଖୋଜୁଥିଲା। ସେହିଭଳି ସାଉଦି ଆରବର ଦୈନିକ ଉତ୍ପାଦନ ସୀମା 1100 ନିୟୁତ ବ୍ୟାରେଲରୁ 11.5 ନିୟୁତ ବ୍ୟାରେଲକୁ ବୃଦ୍ଧି କରାଯିବ। ଋଷର ଉତ୍ପାଦନ ସୀମା ମଧ୍ୟ ସମାନ ରହିବ। ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *