unnamed (1)

କିଛିବି ହେଇଯାଉ ପଛେ ଏହି ଚାରି ଜଣ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ଉପବାସ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

FACT

ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ଅଟେ। ଏହାକୁ ପ୍ରେମ ମାସ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହି ମାସରେ, ଭକ୍ତମାନେ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରରେ ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କିଏ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ନୁହେଁ, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏପରି 4 ଜଣ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ବିଷୟରେ କହୁଛୁ, ସେମାନଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରରେ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା।

SHIVA1

ସନାତନ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରର ଉପବାସକୁ କେବଳ ବିବାହିତ ମହିଳା କିମ୍ବା କେବଳ ଏପରି ଝିଅମାନେ ବର ପାଇବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରି ରଖିପାରିବେ। କିମ୍ବା ସେହି ଯୁବକମାନେ ଯେଉଁମାନେ ବିବାହିତ କିମ୍ବା କାହାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି ଏବଂ କେବଳ ସେମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଉପବାସ କରିପାରିବେ। କିନ୍ତୁ ଏପରି ଯୁବକ ଓ ଯୁବତୀ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ବିବାହ ନକରି ଏକାଠି ରୁହନ୍ତି ତାହା ହେଉଛି, ଯେଉଁମାନେ ସାତ ରାଉଣ୍ଡ ନେଇ ନାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା କୋର୍ଟ ବିବାହ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ନଚେତ୍ ଭୋଲେନାଥ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ପୂଜାପାଠର ଫଳ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ।

ଯଦି ଏପରି ଚିନ୍ତାଧାରା ମନକୁ ଆସେ ତେବେ ସନାତନ ଧର୍ମ ଅନୁଯାୟୀ ଏପରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଭଲ ଲୋକଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଭୁଲ ଚିନ୍ତାଧାରାକୁ ସେମାନଙ୍କ ମନରେ ରଖନ୍ତି ଏହିପରି ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାମାନେ ମଧ୍ୟ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରରେ ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ କୌଣସି ଉପବାସ କେବଳ ଫଳ ଦେଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଏହାକୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭକ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ତମ ଆତ୍ମା ​​ସହିତ ରଖାଯାଏ। ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ସୋମବାର ଶ୍ରାବଣରେ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି, ତେବେ କୌଣସି ଭୁଲ ଚିନ୍ତାଧାରା ଏବଂ ପ୍ରତିଶୋଧର ଭାବନା ଆଣନ୍ତୁ ନାହିଁ, ନଚେତ୍ ଭୋଲେନାଥ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି। ଏପରିକି ଛାଡପତ୍ର ପାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଶୀଘ୍ର ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ଶ୍ରାବଣ ମାସକୁ ପ୍ରେମ ମାସ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି ସ୍ନେହୀ ଦମ୍ପତି ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାରକୁ ଶୀଘ୍ର ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯେଉଁମାନେ ପରସ୍ପରଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତି ଯଦି ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରାଯାଏ ଅଲଗା ହୋଇଥିବା ପ୍ରେମୀଯୁଗଳ ପ୍ରଥମେ ଏକ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥି ସହିତ, ଛାଡପତ୍ର ହୋଇଥିବା ଯୁବକ ଏବଂ ଯୁବତୀମାନେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯଦି ସ୍ୱାମୀ-ସ୍ତ୍ରୀ ସୋମବାର ଶ୍ରାବଣରେ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଶୁଭ ଅଟେ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଭୁଲ ଚିନ୍ତାଧାରା ଅଛି ତେବେ ଶୀଘ୍ର ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ।

es1

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଜଣେ ଯୁବକ ମହିଳାଙ୍କ ପ୍ରତି ଭୁଲ ଚିନ୍ତାଧାରା ଥାଏ କିମ୍ବା ଏପରି ଯୁବକମାନେ, ଯେଉଁମାନେ ମହିଳାମାନଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ କରନ୍ତି ନାହିଁ, କଥାବାର୍ତ୍ତା ଉପରେ ସେମାନଙ୍କୁ ପାଟି କରନ୍ତି ତେଣୁ ଏହିପରି ଲୋକମାନେ ଶ୍ରାବଣ ସୋମବାର ଉପରେ କଦାପି ଉପବାସ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭୋଲେନାଥ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଏପରି ଆଦର୍ଶରେ କଦାପି ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅବିବାହିତ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ଭୁଲିଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ସ୍ପର୍ଶ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ସେମାନଙ୍କୁ ସୋମବାରରେ ରଖିବା ଜରୁରୀ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଅବିବାହିତ ଝିଅମାନେ ସୋମବାର ଶ୍ରାବଣରେ ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଜରୁରୀ। ଏହା ସହିତ, ଭୋଲେନାଥଙ୍କ ପୂଜା ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭକ୍ତି ଏବଂ ଆନ୍ତରିକ ହୃଦୟରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ଏହା କଲେ ଭୋଲେନାଥଙ୍କ କୃପାରୁ ଜଣେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମହାଦେବଙ୍କ ପରି ସ୍ୱାମୀ ପାଇଥାଏ। ମୁ ଆଶା କରୁଛି ଆମର ଏହି ଖବରଟି ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲ ଲାଗିଥିବ ଯଦି ଟିକିଏ ଭଲ ଲାଗିଥାଏ ଆମକୁ କମେଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳ ପେଜରେ ଲାଇକଟିଏ କରିଦିଅନ୍ତୁ I

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *