unnamed (2)

IAS Question କିଏ ପାଣି ପିଇଲେ ମରିଯାଏ? 99% ଲୋକ ଉତ୍ତର ଦେବାରେ ଫେଲ I

SCIENCE

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ଆଜିର ସମୟରେ, ଅଧିକାଂଶ ଯୁବକ IAS ଏବଂ IPS ଅଧିକାରୀ ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖନ୍ତି।
ଯାହା କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଏବଂ ନିଷ୍ଠା ଆବଶ୍ୟକ କରେ ।UPSC ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଉପସ୍ଥିତ ହୁଅନ୍ତି।କିନ୍ତୁ ସମସ୍ତେ ସଫଳତା ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ ।ଅନେକ ଛାତ୍ର ପ୍ରଥମ ଥର ଏଥିରେ ସଫଳ ହୁଅନ୍ତି ।ତେଣୁ ଅନେକଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଯାତ୍ରା ବହୁତ ଲମ୍ବା ଅଟେ।

ias

ଆପଣଙ୍କ ସୂଚନା ପାଇଁ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇଦେବୁ ଯେ ସିଭିଲ ସର୍ଭିସ ସେବା ଏକ କଷ୍ଟକର ପରୀକ୍ଷା । ଏହି ପରୀକ୍ଷା ତିନିଟି ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ କରାଯାଏ । ଯେଉଁଥିରେ ଦୁଇଟି ଲିଖିତ ଏବଂ ଗୋଟିଏ ସାକ୍ଷାତକାର ଅଛି। ସାକ୍ଷାତକାରରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ବହୁତ କଠିନ ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ। ଯାହାର ଉତ୍ତର ଦେବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ । ଆଜି ଏହି ପୋଷ୍ଟରେ ଆମେ ଏପରି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଆଣିଛୁ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।ପ୍ରଶ୍ନ 1: ଯଦି ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଆପଣଙ୍କ ପତ୍ନୀ ଅନ୍ୟ ପୁରୁଷଙ୍କ ସହ ସ-ମ୍ପ-ର୍କ ରଖିଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କ’ଣ କରିବେ?

ଉତ୍ତର: ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ପ୍ରାର୍ଥୀ କହିଛନ୍ତି, ସାର୍, ମୁଁ ବ୍ୟ-ଭି-ଚା-ର ପାଇଁ ଧାରା 497 ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ମାମଲା ଦାଖଲ କରିବି, ଜଣେ ଅଣ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ସହ ସ-ମ୍ପ-ର୍କ ରଖିଥିବାର ଅଭିଯୋଗ କରି। ଏହି ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଏକ ମାମଲା ହୋଇପାରିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ମୁଁ ମୋ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ମନାଇବା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରିବି ଯାହା ଦ୍ବାରା ଆମର ସମ୍ପର୍କ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ ହେବ।ପ୍ରଶ୍ନ 2: ଏକ ଘଣ୍ଟା ଟିକେ ଖରାପ ହୋଇ ଚାଲୁଛି, ରବିବାର ସକାଳ 8:00 ରେ 5 ମିନିଟ୍ ପଛରେ ଥିଲା, ଯଦି ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳ 8:00 ରେ 7 ମିନିଟ୍ ଆଗରେ ଥାଏ, ତେବେ ଏହା ସଠିକ୍ ସମୟ କେବେ ଦେଖାଇବ? ଉତ୍ତର: ଘଣ୍ଟା ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ 11:30 ରେ ସଠିକ୍ ସମୟ ଦେଖାଇବ। (ଅଧିକ ଥର ଚିନ୍ତା କଲେ ଜାଣିପାରିବେI

GIRL5

ପ୍ରଶ୍ନ :: କେଉଁ ଜିନିଷ ଖାଇବା ପରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବଢ଼ି ଚାଲିଥାଏ ସେହି ଜିନିଷ କ’ଣ? ଉତ୍ତର: ଲୋଭ, ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଲୋଭୀ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ। ପ୍ରଶ୍ନ 4: କେଉଁ ଦେଶରେ ଆୟକର ଆଦାୟ କରାଯାଏ ନାହିଁ? ଉତ୍ତର: ସାଉଦି ଆରବ, ଓମାନ, କତାର ଏଠାରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆଦାୟ ହୁଏ ନାହିଁ।ପ୍ରଶ୍ନ :: ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭର ରାସ୍ତାର ଭୁଲ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ପୋଲିସ ତାଙ୍କୁ କାହିଁକି ଅଟକାଇଲା ନାହିଁ? ଉତ୍ତର: କାରଣ ଟ୍ରକ ଡ୍ରାଇଭର ପାଦରେ ଯାଉଥିଲା। ପ୍ରଶ୍ନ 6: ଏପରି ଜିନିଷ କ’ଣ ଯାହା ପାଣି ପିଇବା ପରେ ମରିଯାଏ? ଉତ୍ତର: ପାଣି ପିଇବା ପରେ “ଶୋଷ” ମରିଯାଏ ।

ପ୍ରଶ୍ନ 7: ଶରୀରର କେଉଁ ଅଙ୍ଗ ପିଲାଦିନରୁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବଢ଼େ ନାହିଁ? ଉତ୍ତର: “ଆଖି” ଶରୀରର ଏପରି ଏକ ଅଂଶ, ଯାହା ପିଲାଦିନରୁ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଦୌ ବଢେ ନାହିଁ।
ପ୍ରଶ୍ନ 8: ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ହଠାତ୍ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ପିଇ ଦିଅନ୍ତି ତେବେ କଣ ହେବ? ଉତ୍ତର: ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ହଠାତ୍ ଅଲକହଲ ହ୍ୟାଣ୍ଡ ସାନିଟାଇଜର ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ବଢ଼ିଯାଏ। ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପୁରା ବୋତଲ ପିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ନିଶାର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କମ୍ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା, କୋମା ରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବାର ସମସ୍ତ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି।ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ ଏଭଳି ଇଣ୍ଟରଭିଉ ସମ୍ପର୍କୀତ ଜଣା ଅଜଣା ପ୍ରଶ୍ନ ଉତ୍ତର ନେଇ ଆସିଥାଉ। ଏଭଳି ତଥ୍ୟ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଦେଖିବା ପାଇଁ ତଳେ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *