unnamed

ଭୂଲରେ ମଧ୍ୟ ଚାହା ସହିତ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ,ନଚେତ ହୋଇପାରେ ବଡ଼ ଅସୁବିଧା I

FACT

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ଯେହେତୁ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଚା ସମସ୍ତଙ୍କ ଜୀବନର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଂଶ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ।ଅନେକ ଲୋକ ଏହାକୁ ସକାଳେ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ସେବନ କରନ୍ତି।ଲୋକମାନେ ସୂର୍ଯ୍ୟର ପ୍ରଥମ କିରଣରୁ ନୁହେଁ ବରଂ ଚା ’ପିଇବା ସହିତ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି । ଚା କେବଳ ଭାରତରେ ନୁହେଁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ପାନୀୟ । ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଚା ପିଅନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହା ସହିତ କିଛି ଖାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏମିତି କିଛି ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଅଛି ଯାହା ଚା ସହିତ ଆଦୌ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ହଁ, କାରଣ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ।

tea

ଆଜିର ସମୟରେ, ଏପରି ଅନେକ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଚା ’ସହିତ ଯାହା ପାଆନ୍ତି ତାହା ଖାଇଥା’ନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ଭଲ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ । କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହା ଚା ସହିତ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ନଚେତ୍ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀରକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚା ସହିତ କେଉଁ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।
ଚା ସହିତ ମଇଦା ବିସ୍କୁଟ ପ୍ରାୟତ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଲୋକମାନେ ମଇଦାରୁ ତିଆରି ଅଧିକାଂଶ ଜିନିଷକୁ ଚା ସହିତ ଖାଆନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ନାମକିନ୍, ବିସ୍କେଟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ଯାହା ଚା ସହିତ ମଇଦାରେ ତିଆରି ହୋଇଥାଏ, କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଏହା ଭଲ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ।

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯଦି ଆମେ ଚା ସହିତ ମଇଦା ଜିନିଷ ଖାଇଥାଉ, ତେବେ ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ ରହିଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ହଜମ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ ଥାଏ।ଚାହା ସହିତ ଲେମ୍ବୁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ସେମାନେ ଲେମ୍ବୁ ଚା ତିଆରି କରି ଚା’ରେ ଲେମ୍ବୁ ଖାଅନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଚାହା ସହ ଲେମ୍ବୁର ଅମ୍ଳତା, ହଜମ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ। ତେଣୁ, ସର୍ବଦା ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ଲେମ୍ବୁ ଚା ପିଇବା ଉଚିତ୍ କିମ୍ବା ଚା ସହିତ ଲେମ୍ବୁ ପରିମାଣ ଥିବା ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ।

lembu

ଚାହା ସହିତ ହଳଦୀ ଆପଣଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଚା ପିଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ, ଆପଣ ଏପରି ଜିନିଷ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ଯେଉଁଥିରେ ହଳଦୀ ପରିମାଣ ଅଧିକ କାରଣ ଚା ଏବଂ ହଳଦୀରେ ଥିବା ରାସାୟନିକ ଉପାଦାନ ପରସ୍ପର ସହିତ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ପର୍କ କରି ରାସାୟନିକ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦ୍ୱାରା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ଚା ’ପରେ ତୁରନ୍ତ ହଳଦୀ ଥିବା ଜିନିଷ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ପେଟରେ କ୍ଷତିକାରକ ପଦାର୍ଥ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।

ଚାହା ସହିତ ଫଳ କିମ୍ବା କଞ୍ଚା ପନିପରିବା ଚା ସହିତ କଞ୍ଚା ଜିନିଷ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଠିକ୍ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ ।ଏହି କାରଣରୁ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନେକ କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ ଚା ସହିତ ସାଲାଡ, ବଢିଥିବା ଶସ୍ୟ କିମ୍ବା ସିଝା ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।ତେବେ ବନ୍ଧୁମାନେ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖା ଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ ତେବେ ଏହାକୁ ଗୋଟିଏ ସେୟାର କରି ଦିଅନ୍ତୁ କାରଣ ଜ୍ଞାନ ବାଣ୍ଟିବା ଦ୍ୱାରା ବଢ଼ିଥାଏ। ଏଭଳି ଅଧିକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଁ ତଳେ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରିଦିଅନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *