unnamed (1)

ପୁରୁଷମାନେ ନିଜ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧିପାଇଁ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ,ସ୍ତ୍ରୀ ସବୁଥର ହେବେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ I

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ବ୍ୟସ୍ତ ଜୀବନଶୈଳୀ ଓ ଓଲଟାସିଧା ଖାଦ୍ୟ ଲୋକଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଉଛି । ସଠିକ୍ ଜୀବନଶୈଳୀ ନ ଥିବାରୁ କିଛି ଲୋକ ଶାରୀରିକ ଦୁର୍ବଳତା ର ଶିକାର ହୁଅନ୍ତି । ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଶରୀରରେ ଦୁର୍ବଳତାର ସମସ୍ୟା ବଢେ, ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ ଶୁ-କ୍ରା-ଣୁ ସମସ୍ୟା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗେ ।କେତେକ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ମଧ୍ୟ ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଯଦି ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡିକର ସଠିକ୍ ସମୟରେ ସୁଧାର ନହୁଏ, ତେବେ ଶୁ-କ୍ରା-ଣୁ ସଂଖ୍ୟା ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ହେବାକୁ ଲାଗେ । ଯେଉଁଥିପାଇଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଫର୍ଟିଲିଟି ଉପରେ ବହୁତ ବଡ଼ ପ୍ରଭାବ ପଡିଥାଏ ।

mind1

ଆମେ ଦେଖୁ ଯେ ଶୁକ୍ରାଣୁର ଗୁଣ ଓ ପରିମାଣ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଔଷଧ ମଧ୍ୟ ସେବନ କରନ୍ତି । ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆସେ ନାହିଁ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏହିପରି ତିନୋଟି ଜିନିଷ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଉଛୁ, ଯାହାର ବ୍ୟବହାର ପୁରୁଷଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ମନେ କରାଯାଏ । ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଯୌ-ନ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୁଏ ଏବଂ ପୁରୁଷମାନେ ଶୁକ୍ରାଣୁ ସଂଖ୍ୟା ହ୍ରାସ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ ।

ପୁରୁଷମାନେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏସବୁ ଜିନିଷ :-କିସମିସ :- କିସମିସ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ପୁରୁଷମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ । କିସମିସରେ ବହୁତ ଭଲ ଭିଟାମିନ୍ ଏ ଥାଏ, ଯାହା ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଯୌ-ନ ସମସ୍ୟାରେ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ । କିସମିସ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଶୁ-କ୍ରା-ଣୁ ସଂଖ୍ୟା ଓ ଶୁ-କ୍ରା-ଣୁ ଗୁଣ ବଢିଥାଏ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଯୌ-ନ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଶେଷ ହୁଏ ।

khaj

ଖଜୁରୀ :- ଜଣାଶୁଣା ଆୟୁର୍ବେଦ ଡାକ୍ତର ଅବରାର ମୁଲତାନୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଖଜୁରୀ ବିଷୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଖଜୁରୀ ଖାଇଲେ ସ୍ପର୍ମ କାଉଣ୍ଟ ଓ କ୍ୱାଲିଟି ବଢିଥାଏ ଓ ପ୍ର-ଜ-ନ-ନ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖେ । ଖଜୁରୀରେ ଏଷ୍ଟ୍ରାଡିୟଲ୍ ଏବଂ ଫ୍ଲାଭୋନାଏଡ୍ ନାମକ ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ ଥାଏ, ଯାହା ଏହାକୁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଖାସ୍ କରିଥାଏ ।

ଶୁଖିଲା ଡିମ୍ବିରି ବା ଅଞ୍ଜିର :- ଶୁଖିଲା ଡିମ୍ବିରି ବା ଅଞ୍ଜିର ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଫର୍ଟିଲିଟ ଭଲ ହୋଇଥାଏ ଓ ସେମାନଙ୍କର ଶୁ-କ୍ରା-ଣୁ ସଂଖ୍ୟା ବଢିଥାଏ । ଅଞ୍ଜିରରେ ଭିଟାମିନ୍ ଓ ମିନେରାଲ୍ସ ଭରପୂର ରହିଥାଏ, ଯାହା ଶରୀରକୁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରଖିଥାଏ । ଅଞ୍ଜିରରେ ଭିଟାମିନ୍ B6, ପ୍ୟାଣ୍ଟୋଥେନିକ୍ ଏସିଡ୍ ଏବଂ କପର ଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଅଞ୍ଜିର ମଧ୍ୟ ଫାଇବରର ଏକ ଭଲ ଉତ୍ସ ।ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖାଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ,ଏହାକୁ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ପରିଜନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳେ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରିଦିଅନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *