unnamed (2)

ଅନଲାଇନ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ନେଉଥିଲେ ସାବଧାନ ବଦଳିଲା ନିୟମ।

FACT

ଯେଉଁମାନେ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ପାଇଁ ଅନ୍ଲାଇନ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖବର ଅଛି। ଯେଉଁମାନେ ଭାରତୀୟ ରେଳ କ୍ୟାଟରିଂ ଆଣ୍ଡ ଟୁରିଜିମ୍ କର୍ପୋରେସନ୍ ଆଇଆରସିଟିସିରୁ ଅନଲାଇନରେ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଇମେଲ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ହିଁ ଆପଣ ଅନ୍ଲାଇନ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ନେଇପାରିବେ।

train

ଏହି ନିୟମ ଅନଲାଇନ୍ ରେଳ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ ନିୟମ ସେହି ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ଯେଉଁମାନେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅନଲାଇନରେ ଟିକେଟ କିଣି ନାହାଁନ୍ତି। ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଆପଣ ଟିକେଟ୍ କିଣୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ବସ୍ ଯାଞ୍ଚରେ 50 ରୁ 60 ସେକେଣ୍ଡ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ରେଳବାଇ ଏହି ନୂତନ ନିୟମ କରିଛି, ଜାଣନ୍ତୁ।

ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ରେଳବାଇ ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି ଯେଉଁମାନେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ହେତୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରିନାହାଁନ୍ତି। ଆଇ ଆରସିଟିସି ପୋର୍ଟାଲରୁ ଟିକେଟ୍ କିଣିବା ପାଇଁ ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଇମେଲ୍ ଯାଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏହା ପରେ ହିଁ ସେମାନେ ଅନ୍ଲାଇନ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ କିଣିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ। ତଥାପି, ଯେଉଁ ଯାତ୍ରୀମାନେ ବାରମ୍ବାର ଟିକେଟ୍ କିଣୁଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଦେଇ ଯିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

train1

ଏହିପରି ଯାଞ୍ଚ କରନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ IRCTC ପୋର୍ଟାଲରେ ଲଗ୍ଇନ୍ କରନ୍ତି, ଯାଞ୍ଚ ୱିଣ୍ଡୋ ଖୋଲିବ। ଏହା ଉପରେ ପୂର୍ବରୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଇମେଲ ଏବଂ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ବାମ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଏଡିଟ୍ ଏବଂ ଡାହାଣ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଯାଞ୍ଚର ଏକ ବିକଳ୍ପ ଅଛି। ଆପଣ ଏଡିଟ୍ ଅପ୍ସନ୍ ଚୟନ କରି ଆପଣଙ୍କର ଫୋନ୍ ନମ୍ବର କିମ୍ବା ଇମେଲ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ। ଯାଞ୍ଚର ବିକଳ୍ପ ଚୟନ କରିବାବେଳେ, ଆପଣଙ୍କ ନମ୍ବରକୁ ଏକ ଓଟିପି ଗୋଟିଏ ସମୟ ପାସୱାର୍ଡ ପଠାଯିବ। ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଓଟିପି ପ୍ରବେଶ କରିବା ସମୟରେ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଯାଏ। ସେହିଭଳି, ଇମେଲ ପାଇଁ ଯାଞ୍ଚ ମଧ୍ୟ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଇମେଲରେ ପ୍ରାପ୍ତ ଓଟିପି ମାଧ୍ୟମରେ ଏହା ଯାଞ୍ଚ କରାଯାଇଥାଏ।

ସେଥିପାଇଁ ଏହି ନୂତନ ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇଛି କରୋନାର ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗର ବିପଦ କମିଯିବା ମାତ୍ରେ ଟ୍ରେନ୍ଗୁଡ଼ିକ ପୂର୍ବ ପରି ଟ୍ରାକରେ ଚାଲିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଟିକେଟ୍ ବିକ୍ରି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ 24 ଘଣ୍ଟାରେ ପ୍ରାୟ ଆଠ ଲକ୍ଷ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରାଯାଉଛି। ଆଇଆରସିଟିସିର ଦିଲ୍ଲୀ ମୁଖ୍ୟାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ ଏବଂ ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପୋର୍ଟାଲରେ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ପାଇଁ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଏବଂ ଇମେଲ୍ ଯାଞ୍ଚ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି।ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଯେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ଲେଖାଟି ପସନ୍ଦ ଆସିଥିବ,ଏହାକୁ ନିଜ ବନ୍ଧୁ ପରିଜନଙ୍କ ସହିତ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତଳେ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ କରିଦିଅନ୍ତୁ।ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *