Monday, October 18, 2021
cancerr

ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକୁ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ ଏବଂ ଚିହଁନ୍ତୁ ।

HEALTH

ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର କର୍କଟ ହୁଏ ଏହା ମାନବ ଜୀବନକୁ ନର୍କରେ ପରିଣତ କରେ | ତେଣୁ, ଯଦି ଆପଣ ଏହାର ଲକ୍ଷଣକୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଚିହ୍ନିବେ ତେବେ ଏହା ଭଲ ହେବ | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ହେଉଛି ଦ୍ୱିତୀୟ ସାଧାରଣ କର୍କଟ, ଯାହା ଉଭୟ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ |ଫୁସଫୁସ ରୋଗୀ କୌଣସି ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନୁହେଁ ବରଂ ବିଭିନ୍ନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚିକିତ୍ସା କରାଯାଏ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, କେମୋଥେରାପି ବେଳେବେଳେ କିମ୍ବା ପୂର୍ବରୁ କିମ୍ବା ଅପରେସନ୍ ସମୟରେ କିମ୍ବା ରେଡିଏସନ୍ ଥେରାପି ପରେ କରାଯାଇଥାଏ |ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ରୋଗର କାରଣ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ |

ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାର ଅଧିକାଂଶ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ତମାଖୁ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଦେଖାଯାଏ | ଏହା ଫୁସଫୁସର କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ଭାଙ୍ଗି ଦେଇଥାଏ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା କୋଷଗୁଡିକ ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ବଢ଼ିଥାଏ ଯାହା କର୍କଟ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ | ଆଜବେଷ୍ଟସ୍ ଆଜବେଷ୍ଟସ୍ ହେଉଛି ଏକ ପଥର ଯାହା ବିଲଡିଂ ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ | ଯଦି ଏଥିରୁ ନିର୍ଗତ ଧୂଆଁ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସରେ ନିଶ୍ୱାସପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, ତେବେ ଏହା ଫୁସଫୁସକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ | ଏହା ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ |ଏହାର ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ |

ଯଦି ଆପଣ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ବୃଦ୍ଧାବସ୍ଥା ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହି ଟିପ୍ସଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ | ଫୁସଫୁସ କର୍କଟ ରୋଗରେ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ସାଧାରଣତ ଦେଖାଯାଏ | ଥକ୍କା ଯଦି ଶରୀର ଅଧିକ ଥକ୍କା ଲାଗିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନିଆଯିବା ଉଚିତ୍ | କାଶ ବାରମ୍ବାର କାଶ ହେଲେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ | ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ବାରମ୍ବାର ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା ହୁଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବାକୁ ପଡିବ |

caner

ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଯଦି ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଭଲ ହୁଏ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ୍ | ଭୋକ ହ୍ରାସ ଯଦି ଠିକ୍ ସମୟରେ ଭୋକ ନଥାଏ, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ରକ୍ତସ୍ରାବ ଯଦି ରକ୍ତରୁ ରକ୍ତ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଫୁସଫୁସ କର୍କଟରେ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଶ୍ୱାସ ସହିତ କାଶ ଯଦି କାଶ ଶବ୍ଦରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ନେବା ଉଚିତ୍ |ଯଦିଓ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ ଯେ ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ନିଜେ କର୍କଟ ରୋଗର, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଡାକ୍ତରୀ ପରୀକ୍ଷା କର ବିଲାତି ରସ ପିଅନ୍ତୁ, ଏହି ରୋଗ ଦୂର ହେବ |

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *