om

ଏଠାରେ କରନ୍ତୁ ଓଁମ ଚିହ୍ନ ଟଙ୍କା ଏତେ ଆସିବ ଯେ ତୁମେ ସ୍ୱପ୍ନରେ ବି ଭାବି ପାରିବନି ।

SCIENCE

ଓମର ଏହି ପ୍ରତୀକ ‘ଓମ୍’ ଚମତ୍କାର ଅଟେ ଏହା ସମଗ୍ର ବ୍ରହ୍ମାଣ୍ଡକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରେ। ଅନେକ ଏହିପରି ବିସ୍ତାରିତ ବ୍ରହ୍ମା ଅର୍ଥ ବିସ୍ତାର | ବିସ୍ତାର ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧି। ଓମକାର ଧ୍ୱନି ‘ଓମ୍’ ଦୁନିଆର ସମସ୍ତ ମନ୍ତ୍ରର କେନ୍ଦ୍ର ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ଓମ୍ ଶବ୍ଦ ଉଚ୍ଚାରଣ କଲେ ଶରୀରରେ ଏକ ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଆସେ। ଓମକାର ଧ୍ୱନିର 100 ରୁ ଅଧିକ ଅର୍ଥ ଆମ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି। ଅନେକ ଥର ଦେଖାଯାଇଛି ଯେ ଏପରି ଶବ୍ଦ ମନ୍ତ୍ରରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ଯାହା କୌଣସି ଅର୍ଥ କରେ ନାହିଁ |

କିନ୍ତୁ ଏଥିରୁ ବାହାରୁଥିବା ଶବ୍ଦ ଶରୀର ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ପକାଉଥିବା ପରି ମନେହୁଏ। ଓମ୍ ଶବ୍ଦ କେବଳ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରତୀକ ନୁହେଁ  ବରଂ ଏହା ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରାର ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ଶବ୍ଦ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ସମସ୍ତ ବେଦ ମନ୍ତ୍ରର ଉଚ୍ଚାରଣ ମଧ୍ୟ ଓମ୍ ସହିତ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଶରୀର ଏବଂ ମନକୁ ଏକାଗ୍ର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ | ହୃଦସ୍ପନ୍ଦନ ଏବଂ ରକ୍ତଚାପ ସୁଗମ ଅଟେ। ଓମ୍ ନମୋ ଓମୋ ସହିତ ନାମୋ ଶବ୍ଦର ମିଳନ ମନରେ ନମ୍ରତାର ଭାବନା ଦେଇଥାଏ ଏହା ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବିସ୍ତାର କରେ। ଶବ୍ଦଟି ତିନୋଟି ଧ୍ୱନିରେ ଗଠିତ ଅ,ୟୁ, ମି ପ୍ରଥମ ଶବ୍ଦ ହେଉଛି ଅ ଯାହା ଗଳାରୁ ବାହାରିଥାଏ। ଦ୍ୱିତୀୟଟି ହେଉଛି ୟୁ ଯାହା ହୃଦୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।

ommm

ତୃତୀୟ ଶବ୍ଦ ହେଉଛି ମି ଯାହା ନାଭିରେ କମ୍ପନ କରେ। ଏହି ସର୍ବବ୍ୟାପୀ ପବିତ୍ର ଧ୍ୱନି ଆମ ଶରୀରର ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ଉପରେ ଗଭୀର ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ଏହା ବ୍ରହ୍ମା | ବିଷ୍ଣୁ ଏବଂ ମହେଶ୍ୱରଙ୍କର ପ୍ରତୀକ ଏବଂ ଏହା ପୃଥିବୀ ଏବଂ ସ୍ୱର୍ଗର ଲୋକମାନଙ୍କର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାରର ଉପାୟ ଅନେକ ଥର ଏହା ଘଟେ ଯେ ଆମେ ବହୁତ କଠିନ ପରିଶ୍ରମ କରିଥାଉ | କିନ୍ତୁ ଆମର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମର ଗ୍ରହର ତ୍ରୁଟି ହେତୁ ଆମେ ଫଳାଫଳ ପାଇପାରୁ ନାହିଁ।  ଯଦି ଆପଣ ସୋମବାର ଏହା କରନ୍ତି| ତେବେ ଆପଣ ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ। ପରିମାଣ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଅନାବଶ୍ୟକ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ନିଷିଦ୍ଧ ହେବ|

ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ ଏବଂ ଟଙ୍କା ଆସିବ। ଏହି ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ସୋମବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ଦିନ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ କାରଣ ସୋମବାର ହେଉଛି ମହାଦେବଙ୍କ ଦିନ ଏବଂ ଭଗବାନ ଶିବ ନିର୍ଦ୍ଦୋଷ | ସେ ଟିକିଏ ଉଦ୍ୟମ କରି ଭକ୍ତଙ୍କ ଡାକ ଶୁଣନ୍ତି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି। ଭକ୍ତମାନେ ତାଙ୍କୁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ପୂଜା କରନ୍ତି ଅନୁଗ୍ରହ ଠିକ୍ | ଏହା କେବଳ କହିବା କଥା ନୁହେଁ, ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ପ୍ରତ୍ୟେକ ପାଠ | ଉପାସନା ଏବଂ ମନ୍ତ୍ରରେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶକ୍ତି ଅଛି। ଏହି ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଟିକେ ସିନ୍ଦୁର ନେବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହି ସିନ୍ଦୁର ଭିତରେ ଟିକେ ବାଲୁକା କାଠ ମିଶାଇବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏହି ମିଶ୍ରଣ ସହିତ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜ ଘରର କିମ୍ବା ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଟଙ୍କା ରଖିବେ ଓମ୍ ତିଆରି କରିବାକୁ ପଡିବ ଏହା କରି |

ommmmmmm

ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ତୁମେ ଏହି ସଙ୍କେତ ତିଆରି କରିଛ, ସେଠାରେ ସର୍ବଦା ଦେବତାଙ୍କର ବାସସ୍ଥାନ ରହିଥାଏ। ଏହା ସହିତ, ଯଦି ତୁମେ ଏହି ସିନ୍ଦୁର ସହିତ ସାଧା କାଗଜରେ ତିଆରି କରି ନିଜ ପର୍ସରେ ରଖ, ତେବେ ଏହା ଆଶୀର୍ବାଦ ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ ଖର୍ଚ୍ଚ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ରଖେ। ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଉପାୟ ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଦୁର୍ଘଟଣାର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ସେହି ଦୁର୍ଘଟଣାକୁ ଏଡାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କ ଗାଡିରେ ଓଁ ଚିହ୍ନ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଶକ୍ତି ଦେବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କଠାରୁ ସମସ୍ତ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ହଟାଇବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *