Thursday, September 23, 2021
dalimba

ଡାଳିମ୍ବ ରସ ପିଉଥିଲେ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ଏହି କଥା , ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ।

HEALTH

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅନେକ ଲୋକ ଡାଳିମ୍ବ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଡାଳିମ୍ବ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ଫିଟ୍ ରଖାଯାଇପାରିବ। ଯଦି ଡାଳିମ୍ବ ନୁହେଁ ତେବେ ଡାଳିମ୍ବ, ଯଦିଓ ଏହାର ରସ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ। ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାଳିମ୍ବ ଏବଂ ଏହାର ରସ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ କହିବୁ। କରୋନାର ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଡାଳିମ୍ବ ରସ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଏକ ଉଚ୍ଚ ଗୁଣାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ |

ମୁଖ୍ୟତ କରୋନାରୀ ହୃଦୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ। ଏଗୁଡିକ ଧମନୀକୁ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ ଏବଂ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରରେ ଉତ୍ତେଜନାକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରେ। ଏହା କରୋନାର ହୃଦ୍ ରୋଗର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ ମଧ୍ୟରୁ ଆଥେରୋସ୍କ୍ଲେରୋସିସ୍ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରାଯାଏ। ଏହା ଜମାଟ ବାନ୍ଧୁଥିବା ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ ଯାହା କରୋନାର ହୃଦୟ ଏବଂ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ରୋକିପାରେ। ବିଭିନ୍ନ ଶବ୍ଦରେ |

dalimba

ଏହା କରୋନାର ହୃଦୟରେ ଆଥେରୋଜେନିକ୍ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ। ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ବଜାୟ ରଖେ ଯଦିଓ ଡାଳିମ୍ବ ରସରେ ଫ୍ରୁଟକୋଜ୍ ଥାଏ | ଏହା ଅନ୍ୟ ଫଳ ରସ ପରି ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ବୃଦ୍ଧି କରେ ନାହିଁ। ଅଧ୍ୟୟନରୁ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି ଯେ ଡାଳିମ୍ବ ରସ ଖାଇବା ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ରକ୍ତରେ ଶର୍କରା ସ୍ତରରେ ଭଲ ବୃଦ୍ଧି ନୁହେଁ । ରକ୍ତଚାପ ବଜାୟ ରଖେ ସେହିଭଳି ଡାଳିମ୍ବ ଅତ୍ୟଧିକ ରକ୍ତଚାପ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଏହାର ରସ କରୋନାର ହୃଦୟ ରୋଗୀଙ୍କ କ୍ଷତ ଏବଂ ରକ୍ତଭଣ୍ଡାରର ଉତ୍ତେଜନାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ।

ଏହା ଏକ ହର୍ବାଲ୍ ଆସ୍ପିରିନ୍ ଯାହା ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଏବଂ ସୃଷ୍ଟିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଏହା ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ ଏକ ରକ୍ତ ପତଳା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ରକ୍ତର ଅବରୋଧିତ ଭାସମାନକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ। ଡାଳିମ୍ବ ରସ ଅଧିକାଂଶ କର୍କଟ ରୋଗର ସମ୍ଭାବନାକୁ ହ୍ରାସ କରିଥାଏ। ଡାଳିମ୍ବ ରସରୁ ଖାଲି ରେଡିକାଲକୁ ବାହାର କରିଥାଏ ଏବଂ ଅଧିକାଂଶ କର୍କଟ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର ଉନ୍ନତିକୁ ରୋକିଥାଏ। ଏହାର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟର ଅଧିକ ପରିମାଣ ଧଳା ରକ୍ତ କୋଷକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରେ ଯାହା ଫ୍ରେମକୁ ଦୂଷିତରୁ ମୁକ୍ତ କରିଥାଏ |

daaa

ଯାହା ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ନେଇଥାଏ। ପ୍ରତିଦିନ 1 ଗ୍ଲାସ୍ ଡାଳିମ୍ବ ରସ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକାଂଶ ପ୍ରୋଷ୍ଟେଟ୍ କର୍କଟ କୋଷର ବୃଦ୍ଧି କମିଯାଏ। ଏହା ସହିତ, ଏହା ଆରୋମାଟେଜକୁ ଅବରୋଧ କରେ, ଏକ ଏନଜାଇମ୍ ଯାହା ଆଣ୍ଡ୍ରୋଜେନକୁ ଇଷ୍ଟ୍ରୋଜେନରେ ପରିଣତ କରେ, ଏକ ହରମୋନ୍ ଯାହା ସ୍ତନ କର୍କଟ ସଂଶୋଧନ ସହିତ ଏକ ଜରୁରୀ ଅବସ୍ଥା କରିଥାଏ।\

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ l

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *