golap

ଘରେ ଅଛି କି ଗୋଲାପ ଜଳ, ଚର୍ମ ଏବଂ କେଶ ଚମକିବ, ଥରେ ବ୍ୟବହାର କରି ଦେଖନ୍ତୁ |

RASIPHALA

ଗୋଲାପ ଜଳ ତ୍ୱଚା ସହିତ କେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ଗୋଲାପ ଜଳ ନିରାପଦ | କିନ୍ତୁ ଯଦି କେହି ଗୋଲାପ ପାଇଁ ଆଲର୍ଜି ଥାଏ, ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଗୋଲାପ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଗୋଲାପ ଜଳ ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଆସୁଛି। ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଏହାକୁ ସେମାନଙ୍କର ଚର୍ମ ଚିକିତ୍ସା କାର୍ଯ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତି। ଚର୍ମରେ ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରଦାହ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। ଏହାର ଆଣ୍ଟିଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି |

rosee

ଯାହା ଚର୍ମ ପାଇଁ ଏକ ଜରୁରୀ ଉପାଦାନ ଭାବରେ କାମ କରେ। ଏହା ଚର୍ମକୁ ସଙ୍କୁଚିତ କରି ଚର୍ମକୁ ଟାଣ କରିଥାଏ ଏବଂ କେଶରୁ ଶୁଷ୍କତାକୁ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିଥାଏ। ଏଥିରେ ଥିବା ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ବି, ସି ଏବଂ ଇ କେଶର ବୃଦ୍ଧି ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ। ଏହା ଚନ୍ଦନ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ। ଗୋଲାପ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଉପାୟ ଏବଂ ଉପକାର ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ କେଶ ପାଇଁ ଆପଣ ନିଜର ଗୋଲାପ ଜଳ ତିଆରି କରିପାରିବେ କିମ୍ବା ଏହାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରି ପାରିବେ। ସାମ୍ପୁ କରିବା ପରେ କେଶରେ ଗୋଲାପ ଜଳ ଲଗାନ୍ତୁ।

ଆପଣ ଏହାକୁ ନିଜ କେଶରେ ମଧ୍ୟ ଲଗାଇ ରାତିସାରା ରଖିପାରିବେ କିମ୍ବା କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ ଧୋଇ ପାରିବେ। ଆପଣଙ୍କ କେଶରେ ଗୋଲାପ ଜଳ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସ୍ପ୍ରେ ବୋତଲ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର କେଶ ଅଧିକ ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ଫ୍ରିଜ୍ ଦେଖାଯାଉଛି ତେବେ ଆପଣ ସାମ୍ପୁରେ ଗୋଲାପ ଜଳ ମିଶାଇ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଏହି ପଦ୍ଧତିକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣଙ୍କ କେଶ ନରମ ଏବଂ ହାଇଡ୍ରେଟେଡ୍ ହେବ |

rossssss

ଚର୍ମକୁ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣ ଗୋଲାପ ଜଳ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ କ୍ରିମ୍ ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଗୋଲାପ ଜଳକୁ ମୁହଁରେ ସିଞ୍ଚନ କରନ୍ତୁ। ମେକଅପ୍ ପୂର୍ବରୁ ମଧ୍ୟ ଗୋଲାପ ଜଳ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ମେକଅପ୍ ଅଧିକ ସମୟ ରହିଥାଏ। ସତେଜତା ପାଇଁ ଆପଣ ଏହାକୁ ସ୍ନାନ ପାଣିରେ ମଧ୍ୟ ମିଶାଇ ପାରିବେ। ଏହାର ସୁଗନ୍ଧ ଆପଣଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ପାଇଁ ସତେଜ କରିବ ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ ତେଲ ପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇପାରିବ।

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ସମସ୍ୟା ଅଛି, ତେବେ ଏକ ସୂତା କପଡା ସହିତ ମୁହଁରେ ଗୋଲାପ ଜଳ ଲଗାନ୍ତୁ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଫୁଲିଯିବା ଠାରୁ ଆରାମ ଦେବ। ଧୀରେ ଧୀରେ ଚର୍ମର ଦାଗ ଦୂର ହୋଇଯିବ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଡାଣ୍ଡ୍ରଫ୍ ସମସ୍ୟା ଅଛି ତେବେ ସାମ୍ପୁରେ ଗୋଲାପ ଜଳ ମିଶାନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ଗ୍ଲସେରିନ ସହିତ ମିଶାଇ ମାଲିସ୍ କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ଶୁଷ୍କ ଏବଂ ତ୍ୱଚା ସଫା ହୋଇଯିବ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *