Sunday, November 28, 2021
khali

ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଆନ୍ତୁ ଏହି ଫଳ , ଆସିବା ଘୋଡା ପରି ତାକତ ।

HEALTH

ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ଶୁଖିଲା ଫଳାଫଳ ଅନନ୍ୟ ଉପାୟରେ ଉପଯୋଗୀ। ଯେପରି କାଜୁ ରକ୍ତ ଅଭାବକୁ ପୂରଣ କରେ, ବାଦାମ ମନକୁ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଏବଂ ଗରମ ରଖେ, କିସମିସ୍ ମଧ୍ୟ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନର ଅଭାବ ପୂରଣ କରେ। ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ତାଙ୍କ ଫ୍ରେମରେ କିଛି ଅଭାବ ରହିଛି, ସେ ଏହାକୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସ୍ଥିତିକୁ ପୂରଣ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ ନିଜକୁ ଫିଟ୍ ରଖିଥିଲେ ।

ତଥାପି ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ରକ୍ତ ନଷ୍ଟ ହୁଏ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ନଷ୍ଟ ହୁଏ ଏବଂ ମନର ଅଭାବ ହୁଏ ତେବେ କଣ କରିବା ଉଚିତ୍ ହଠାତ୍ ଏହି ଉପାୟରେ କିପରି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରାଯାଇପାରିବ, ଏହି ଉପାୟରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତିରିକ୍ତ ପିସ୍ତା ଯୋଡିଛୁ। ଏହି ଶୁଖିଲା ଫଳକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ରଖିବାକୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ କରିବ ଏବଂ ଏହା ସହିତ ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି ଯାହା ସାଧାରଣତ କେହି ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଖାଲି ପେଟରେ ଏହି ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହେବେ।

dry

ଆଜିର ସମୟ ଏପରି ଯେ ସମସ୍ତେ ପତଳା ହେବାକୁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି। ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ପତଳା ହେବାର ଧାରଣ କରେ, ତ୍ରୁଟିଗୁଡିକ ଚଳାଇବା ପାଇଁ, ତାଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ପାନୀୟ ବିଷୟରେ କେହି ଜାଣିପାରିବେ ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବହୁତ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ, ଯେଉଁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣ 10 ଦିନ ପାଇଁ ଗୋଟିଏ କିମ୍ବା ପିସ୍ତା ଖାଇବା ଉଚିତ୍। ଆପଣଙ୍କର ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ହୋଇଯାଏ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହାର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ଅଛି ।

ପିସ୍ତାର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ ଛାଇ ଅପ୍ରାକୃତିକ ଅଟେ ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ। ଏକ ପିସ୍ତା ଫାଇବର, ପ୍ରୋଟିନ୍, ଡାଏଟାରୀ ସି, ଜିଙ୍କ, ତମ୍ବା, ପୋଟାସିୟମ୍, ଆଇରନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଏବଂ ବିଭିନ୍ନ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱରେ ଭରପୂର ଅଟେ। ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭଲରେ ସୁସ୍ଥ ରଖେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ 10 ଦିନ ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଖାଆନ୍ତୁ ତାପରେ ଦେଖନ୍ତୁ ଯେ ଆପଣ ଅନେକ ରୋଗରୁ ଦୂରରେ ରୁହନ୍ତୁ।

ପିସ୍ତାବାଦାମରେ ଥିବା ଫ୍ୟାଟି ଏସିଡ୍ ଆପଣଙ୍କ ଖାଲ ଏବଂ ଚର୍ମ ଗୁଣ୍ଡକୁ ସଂରକ୍ଷଣ କରିବାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ। ଯାହା ସ୍ୱାଭାବିକ ଭାବରେ ଆପଣଙ୍କ ଖାଲ ଏବଂ ଚର୍ମକୁ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିଥାଏ। ଏହା ସହିତ, ଏହାର ମାଇଲ୍ ଅଛି ଯାହା ଦ୍ଵିପାକ୍ଷିକ ଷ୍ଟପ୍ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ। ପିସ୍ତା ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟରେ ଭରପୂର, ଯାହା ଆପଣଙ୍କୁ ଯୁବକ ରଖେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଦୁର୍ବଳ ଆଖିକୁ ଦୃଢ଼ କରିବା ସହିତ ଆରୋଗ୍ୟ ଯୋଗାଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ 1 ଟି ପିସ୍ତା ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁରେ ଥିବା କୁଞ୍ଚନତା କମିଯିବ ଏବଂ ଆପଣ ଏଥିରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇପାରିବେ।

dryfruites

କିମ୍ବା କିଛି ପିସ୍ତା ଦ୍ରବ୍ୟ, ତୁମେ ତୁମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବା ଉଚିତ। ଆପଣ ନିଜ କେଶ ପାଇଁ ପିସ୍ତା ପେଷ୍ଟ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଅନୁସରଣ କରିପାରିବେ। ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ପରେ, କେଶକୁ ସାଧାରଣ ପାଣିରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ପାଣିକୁ ପିଇବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କୁ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ପଡିବ। ତେବେ ପିସ୍ତା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ। ଚାରୁଲି ସହିତ କ୍ଷୀରରେ ପିସ୍ତା ଚୋବାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ, ଯାହା ପରେ ଏହାକୁ ଏହି ପ୍ୟାକ୍ ପରି ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ। ଯଦି ଆପଣ ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି, ସେହି ଲୋକମାନଙ୍କର ଫଳାଫଳ ଧୀରେ ଧୀରେ କମିବାକୁ ଲାଗେ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *