Friday, January 28, 2022
5

ଏହି 5 ଟି ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ ନହେଲେ ହେଇପାରେ ଲିଭର ସମସ୍ୟା ।

HEALTH

ବନ୍ଧୁଗଣ ଲିଭର ବା ଯକୃତ ଆମ ଶରୀରର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଙ୍ଗ। ଯକୃତ ଯାହା ଆମେ ଖାଇ ପିଇଥାଉ ତାହା ହଜମ କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରେ। ଏହା ଶରୀରରୁ ବିଷାକ୍ତ ପଦାର୍ଥ ବାହାର କରିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଥର ଆମର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ଏବଂ ଭୁଲ ଖାଇବା ଅଭ୍ୟାସ ହେତୁ ଆମେ ଆମର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେଉନାହୁଁ।

ଅନେକ ଥର, ଭୁଲ ଖାଇବା ଯୋଗୁଁ, ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର, ଯକୃତ ସିରୋସିସ୍ ଏବଂ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଭଳି ଗମ୍ଭୀର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଏ। ଯକୃତକୁ ସଫା ଏବଂ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଏକ ଭଲ ଜୀବନଶୈଳୀ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। ଆଜିର ଆର୍ଟିକିଲରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଯକୃତର କ୍ଷତି ଘଟାଏ। ଯଦି ଆପଣ ସାମୋସା ଏବଂ ପକୋଡା ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶଂସକ ଅଟନ୍ତି, ତେବେ ଟିକେ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ। ଭଜା ଖାଦ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଯକୃତକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ।

liver

ଏହିପରି ଖାଦ୍ୟରେ ସନ୍ତୁଳିତ ଚର୍ବି ଅଧିକ, ଯାହା କେବଳ ଯକୃତ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ ବରଂ ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ। ଅଧିକ ଭଜା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ବିଯୁକ୍ତ ଯକୃତ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ। ଅତ୍ୟଧିକ ଲୁଣ କିମ୍ବା ସୋଡିୟମ୍ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଯକୃତ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ। ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଫ୍ୟାଟି ଲିଭରରୁ କୌଣସି ଯକୃତ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ ଅଛି, ସେମାନେ ଲୁଣର ମାତ୍ରା କମ୍ କରିବା ଉଚିତ୍।

ଲୁଣର ଅଧିକ ସେବନ ଯକୃତର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।ଅତ୍ୟଧିକ ଚିନି ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଯକୃତ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇପାରେ। ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ତୁମେ ଚକୋଲେଟ୍, ବିସ୍କୁଟ, ମିଠା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷଠାରୁ ଦୂରରେ ରହିବା ଉଚିତ ଯାହା ଚିନିରେ ଅଧିକ। ବାସ୍ତବରେ, ଏପରି ଖାଦ୍ୟ ଯେଉଁଥିରେ ଅଧିକ ପରିମାଣର ଚିନି ଥାଏ ଶରୀରରେ ଗ୍ଲୁକୋଜର ପରିମାଣ ବଢାଇଥାଏ।

livv

ଏହା ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ପରି ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢାଇଥାଏ। ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଆମର ସାମଗ୍ରିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ। ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଯକୃତ କୋଷଗୁଡ଼ିକ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୁଏ, ଯାହା ଫ୍ୟାଟି ଲିଭର ଏବଂ ଯକୃତ ବିଫଳତାକୁ ନେଇପାରେ। ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଯକୃତକୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ମଦ୍ୟପାନ କର ନାହିଁ। ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ଯେପରିକି ରୁଟି, ପାସ୍ତା, ବିସ୍କୁଟ ଇତ୍ୟାଦି ମଧ୍ୟ ଯକୃତ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ। ପ୍ରକ୍ରିୟାକୃତ ଖାଦ୍ୟରେ ଚିନି ଏବଂ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ଅଧିକ। ଏହିପରି ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଯକୃତରେ ଚର୍ବି ବଢ଼ିଯାଏ ଏବଂ ଫ୍ୟାଟି ଲିଭରରେ ଆପଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *