Sunday, November 28, 2021
modiiii

ସମସ୍ତଙ୍କୁ ମିଳିବ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଲୋନ, EMI କେତେ ହେବ, କେତେ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ, ଥରେ ପଢି ନିଅନ୍ତୁ ଏହି ସ୍କିମ |

NEWS

ଯଦି ଆପଣ ହଠାତ୍ ଟଙ୍କା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ଏବଂ ଋଣ ନେବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ କେଉଁ ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସର୍ବନିମ୍ନ ସୁଧ ହାର ଅଛି ତାହା ଜାଣିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ କେବଳ ଦେଶର ଅର୍ଥନୀତି ନୁହେଁ ବରଂ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଶ୍ରେଣୀର ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ହଠାତ୍ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନେବା ବ୍ୟତୀତ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ଅନ୍ୟ ଉପାୟ ନାହିଁ। ଋଣ ନେବାକୁ ଏତେ ତତ୍ପରତା ଅଛି ଯେ ଅନେକ ଥର ଆମେ ଏକ ଭଲ ଡିଲ୍ ଦେଖିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁ |\

ଯେଉଁଠାରେ ସୁଧ ହାର କମ୍ ଅଟେ। ଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଏସବିଆଇ ଷ୍ଟେଟ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରଥମ ପସନ୍ଦ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ SBI ଋଣ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଆବେଦନ କରନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ SBI ଋଣ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ 9.60% ବର୍ଷରେ 13.85 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣଙ୍କୁ 1.5 ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର EMI 10562 ରୁ 11895 ଟଙ୍କା ହେବ। ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ଯଦି ଆପଣ ଆଇସିଆଇସିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କରୁ ଋଣ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ 10.50 ପ୍ରତିଶତରୁ 19 ପ୍ରତିଶତ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ 2.5 ଶତକଡ଼ା ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏଠାରେ ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ପାଞ୍ଚ ଲକ୍ଷ ଋଣର EMI 10809 ରୁ 14384 ଟଙ୍କା ହେବ। HSBC ବ୍ୟାଙ୍କ ବର୍ତ୍ତମାନ HSBC ବ୍ୟାଙ୍କରେ ସୁଧ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର EMI ଗଣନା କରନ୍ତୁ, ତା’ହେଲେ ଏହାର ବାର୍ଷିକ ସୁଧ ହାର 7.5% ରୁ 15% ମଧ୍ୟରେ ରହିବ। ଏଥିରେ ପ୍ରୋସେସିଂ ଫି 1 ପ୍ରତିଶତ ଅଟେ ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଏହି ବ୍ୟାଙ୍କରୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ 10562 ରୁ 11895 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ EMI ଦେବାକୁ ପଡିବ। ସିଟି ବ୍ୟାଙ୍କ |

ଯଦି ଆପଣ ସିଟିବ୍ୟାଙ୍କରୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ବାର୍ଷିକ ସୁଧ 9.99 ପ୍ରତିଶତରୁ 16.49 ପ୍ରତିଶତ ମଧ୍ୟରେ ରହିବ। ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଋଣ ରାଶିର ତିନି ପ୍ରତିଶତ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଉପରେ 10621 ରୁ 12,290 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ EMI ଦେବାକୁ ପଡିବ। ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ବରୋଦା ର ବାର୍ଷିକ ସୁଧ ହାର ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି|

ତେବେ ଏହା 10% ରୁ 15.60% ହେବ। ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ରାଶି ଆଧାରରେ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶୁଳ୍କ ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ 5 ବର୍ଷ ପାଇଁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର 10624-12053 ଟଙ୍କା EMI ରହିବ।HDFC ବ୍ୟାଙ୍କ ଯଦି ଆପଣ 5 ବର୍ଷ ପାଇଁ HDFC ରୁ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଋଣ ନିଅନ୍ତି, ତେବେ ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ 10.50% ରୁ 21% ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଧ ଆଦାୟ କରାଯିବ। ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଶୁଳ୍କ ଭାବରେ 5 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ର 2.5% ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କର EMI 747 ରୁ 13527 ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିବ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *