lembuuu

ସାବଧାନ, ଏମିତି ଖାଉଛନ୍ତି କି ଲେମ୍ବୁ , ଥରେ ପଢି ନିଅନ୍ତୁ ରହି ରିପୋଟ |

HEALTH

କୌଣସି ଜିନିଷର ଅତ୍ୟଧିକ ଖରାପ ଏହା ଏକ ଅଭ୍ୟାସ ହେଉ କିମ୍ବା ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ। ଯେପରି ଅତ୍ୟଧିକ ପରିମାଣର ଚିନି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ, ସେହିପରି ଲେମ୍ବୁର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ। ବର୍ତ୍ତମାନ ରୋଗ ପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବଢାଇବା ପାଇଁ ଲୋକମାନେ ପ୍ରତିଦିନ ସେମାନଙ୍କ ଖାଦ୍ୟରେ ଲେମ୍ବୁ ମିଶାଉଛନ୍ତି। ତା ପରେ ଆପଣ ସକାଳେ ଖାଲି ପେଟରେ ଲେମ୍ବୁ ପିଇବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା ସାଲାଡ ପନିପରିବାରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ମିଶାନ୍ତୁ।

କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଲେମ୍ବୁର ଅତ୍ୟଧିକ ଖାଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଏ ହଁ, ଏହା ସତ ଅଟେ। ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଜିନିଷ ପରି, ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବିପଦ ଆସିପାରେ। ଲେମ୍ବୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଆଜିକାଲି ଲୋକମାନେ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି, କାରଣ ଏହାର ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ଅଛି। ଶରୀରରେ ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ରୋକିବା |

ହଜମ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଲେମ୍ବୁ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ସହାୟକ ହୋଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ବୁଝିବାକୁ ହେବ ଯେ ସବୁକିଛି ସନ୍ତୁଳିତ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଠିକ୍। ସେଥିପାଇଁ ଆପଣ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯେ ଲେମ୍ବୁ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ କେତେ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ। ଅତ୍ୟଧିକ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ପାଇଁ ଏଠାରେ 5 ଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିପଦ ଅଛି। ଅଧିକ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ପେଟ ଖରାପ ହୋଇପାରେ।ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପେଟ ପାଇଁ ପ୍ରାୟତ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ କିନ୍ତୁ ପାଣିରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଲେମ୍ବୁ ଚିପିବା ଦ୍ୱାରା ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରୋସୋଫେଜ୍ ରିଫ୍ଲକ୍ସ ରୋଗ ଏବଂ ଏସିଡ୍ ରିଫ୍ଲକ୍ସ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇପାରେ।

ଏସିଡ୍ ରିଫ୍ଲକ୍ସ ଲେମ୍ବୁ ପରି ଅମ୍ଳୀୟ ଖାଦ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ଏବଂ ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ବିବ୍ରତ, ସ୍ନାୟୁ ଏବଂ ବାନ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ।ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ ଆମେରିକୀୟ ଡେଣ୍ଟାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ଲେମ୍ବୁ ଅତ୍ୟଧିକ ଅମ୍ଳଯୁକ୍ତ, ତେଣୁ ବାରମ୍ବାର ଏକ୍ସପୋଜର ହେବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଦାନ୍ତର ଏନାଲ୍ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ। ଲେମ୍ବୁ କିମ୍ବା ଏପରି କୌଣସି ଜିନିଷ ଖାଇବା ପରେ ତୁରନ୍ତ ଦାନ୍ତ ଘଷିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ ଏବଂ ତୁରନ୍ତ ସାଧା ପାଣି ପିଇବା ଉଚିତ୍। ଅତ୍ୟଧିକ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇପାରେ ଲେମ୍ବୁ ଚୋପାରେ ଅନେକ ଜୀବାଣୁ ଉପସ୍ଥିତ ରହିପାରନ୍ତି 2007 ରେ ପରିବେଶ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପତ୍ରିକାରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାରୀମାନେ 43 ଟି ଭ୍ରମଣ ସମୟରେ 21 ଟି ବିଭିନ୍ନ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରୁ 76 ଟି ଲେମ୍ବୁ ନମୁନା ପରୀକ୍ଷା କରିଥିଲେ |

ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଅନେକ ଲେମ୍ବୁରେ କିଛି ଜୀବାଣୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଏଗୁଡ଼ିକ ରୋଗ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ ତେଣୁ, ଏହାର ଚୋପା ସହିତ କେବେବି ଲେମ୍ବୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଟନସିଲ୍ ସମସ୍ୟା ଆମେରିକୀୟ ଡେଣ୍ଟାଲ୍ ଆସୋସିଏସନ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଗଳାରେ ଘା ହୋଇପାରେ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଅତ୍ୟଧିକ ଖଟା ଜିନିଷ କିମ୍ବା ଫଳ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଟନ୍ସିଲ୍ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

ଏହାକୁ କେବଳ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଖାଆନ୍ତୁ। ଅଧିକ ଲେମ୍ବୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମାଇଗ୍ରେନ ହୋଇପାରେ। ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି କିଛି ଅଧ୍ୟୟନ ମାଇଗ୍ରେନ୍ ଏବଂ ସାଇଟ୍ରସ୍ ଫଳ ମଧ୍ୟରେ ଏକ ସଂଯୋଗ ଆବିଷ୍କାର କରିଛି। ଲେମ୍ବୁ ଟାଇରାମିନରେ ଅଧିକ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ମୋନୋଏମାଇନ୍ ପ୍ରାୟତ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ସହିତ ଜଡିତ ଅନ୍ୟ ଫଳ ଅପେକ୍ଷା ଏହା ଲେମ୍ବୁରେ ଅଧିକ। ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *