Monday, October 18, 2021
oldcar

ପୁରୁଣା କାର ଚଲାଉଥିଲେ ସାବ-ଧାନ, ପଢ଼ି ନିଅନ୍ତୁ ଏହି ଖବର ।

NEWS

ଏକ ସମୟ ଥିଲା ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ଏକ କାର କିଣିଥିଲେ ଏବଂ ଭାବିଥିଲେ ଯେ ସେମାନେ ଏହି କାରକୁ ସାରା ଜୀବନ ଚଳାଇବେ। ଲୋକମାନେ କାର୍କୁ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରୁଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଯଦି ତୁମର କାର ମଧ୍ୟ ପୁରୁଣା ଏବଂ ତୁମେ ଏକ ନୂଆ କାର କିଣିବାକୁ ମନସ୍ଥ କରିଛ ବରଂ, ତୁମେ ଯିବାବେଳେ ଏହା ତୁମକୁ ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଆଣିପାରେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶରେ ଏକ ନୂତନ ଟେକ୍ସଟାଇଲ୍ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ସ୍କ୍ରାପେଜ୍ ନୀତି ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ଜରିଆରେ ଗୁଜୁରାଟରେ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିବା ନିବେଶକ ସମ୍ମିଳନୀକୁ ସମ୍ବୋଧିତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ସ୍କ୍ରାପିଂ ପ୍ରବର୍ତ୍ତନ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ଫାଇଦା ଗଣନା କରିଥିଲେ।ବୃତ୍ତାକାର ଅର୍ଥନୀତି କ’ଣ ବୃତ୍ତାକାର ଅର୍ଥନୀତିରେ |

ଏପରି ଏକ ବିକଳ୍ପ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଉପରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥାଏ ଯାହା ସ୍ଥାୟୀ ଏବଂ ନୂତନତ୍ୱରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଯେଉଁଥିରେ ଆମେ ଆମର ବିଦ୍ୟମାନ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକୁ ଏକ ନୂତନ ଉପାୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବ। ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରେ ଏବଂ ଏକ ଥର ବ୍ୟବହାର-ଏବଂ-ଥ୍ରୋ ମଡେଲକୁ ଅନୁସରଣ କରେ ନାହିଁ। ବରଂ ଥରେ ବ୍ୟବହୃତ ଉତ୍ସଗୁଡ଼ିକ ଏକ ନୂତନ ଉପାୟରେ ପୁନ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ | ଯଦି ଏକ ପ୍ରୋଜେକ୍ଟ ଏକ ବଡ଼ ଲେବଲ୍ ଉପରେ ଏପରି କାର୍ଯ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରେ | ଯାହା ପରେ ଏଥିରେ ବହୁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ | ତେବେ ସାଧାରଣତ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁକୁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ଭାବରେ ପକାଯାଏ।

କିନ୍ତୁ ବୃତ୍ତାକାର ଅର୍ଥନୀତିରେ ସମାନ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ପୁନ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ଏବଂ ନୂତନତ୍ୱ ଦ୍ୱାରା ଏକ ପ୍ରକଳ୍ପରେ ପୁନର୍ବାର ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ପ୍ରାରମ୍ଭରେ କେତେ ଗାଡି ଏହାର ଆଭିମୁଖ୍ୟରେ ଆସିବ ଭାରତରେ 51 ଲକ୍ଷ ହାଲୁକା ମୋଟର ଯାନ ଅଛି ଯାହାକି 20 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଏବଂ 34 ଲକ୍ଷ ଯାହାକି 15 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ସଡକ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରାୟ 17 ଲକ୍ଷ ମଧ୍ୟମ ଏବଂ ଭାରୀ ବ୍ୟବସାୟିକ ଯାନ ବୈଧ ଫିଟନେସ୍ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ବିନା 15 ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା। ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ଗାଡି ମାଲିକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ପୁରୁଣା ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରିବାକୁ ଦଉଡ଼ିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି।

carrr

ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଯାନ ପରୀକ୍ଷା କିମ୍ବା ସ୍କ୍ରାପ୍ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସହିତ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନୁହେଁ। ନିବେଶକ ସମ୍ମିଳନୀ ସ୍କ୍ରାପେଜ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିର ପରିସର ଏବଂ ଲାଭଦାୟକତା ବିଷୟରେ ଭାରତୀୟ ଶିଳ୍ପକୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରେ। ମାର୍ଚ୍ଚରେ ଗାଡକରୀ ସଂସଦକୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଫଳାଫଳ ହୋଇଥିବା ଇକୋସିଷ୍ଟମ 10,000 କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିପାରିବ ଏବଂ 35,000 ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ କାର୍ଯ୍ୟକାରିତା କେବେ ହେବ କେଉଁ ପ୍ରକାର ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଫିଟନେସ୍ ସେଣ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବା ଉଚିତ ଏବଂ କିଏ ସେଟଅପ୍ କରିପାରିବେ ସେନେଇ ସରକାର ନିୟମ ଏବଂ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟତା ସହିତ ବାହାରକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ଏହା ମଧ୍ୟ ବର୍ଣ୍ଣନା କରେ ଯେ ଏକ ସ୍କ୍ରାପିଂ ୟାର୍ଡ କିପରି ହେବା ଉଚିତ। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗାଡି ସ୍କ୍ରାପ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଯାନବାହାନକୁ ଫିଟନେସ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡିବ। ଏଥିପାଇଁ ସାର୍ବଜନୀନ-ବେସରକାରୀ ଭାଗିଦାରୀ ମୋଡରେ 400 ରୁ 500 ଯାନର ଫିଟନେସ୍ ସେଣ୍ଟର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯିବ। 60 ରୁ 70 ପଞ୍ଜୀକୃତ ସ୍କାଲପିଂ କେନ୍ଦ୍ର ରହିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାରଙ୍କ ଉଦ୍ୟମ ହେଉଛି ଫିଟନେସ୍ ପରୀକ୍ଷା ପାଇଁ ଗାଡିକୁ 150 ରୁ 200 କିଲୋ ମିଟରରୁ ଅଧିକ ନେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ଏହି ଫିଟନେସ୍ କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ହେବ। ଆପଣ କ’ଣ ଲାଭ ପାଇବେପୁରୁଣା କାରକୁ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରିବା ପାଇଁ ଏକ ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଦିଆଯିବ |

car

ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଏହି ସାର୍ଟିଫିକେଟ୍ ଅଛି, ତାଙ୍କୁ ଏକ ନୂତନ ଗାଡି କିଣିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜିକରଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଅର୍ଥ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। ଏହା ସହିତ ତାଙ୍କୁ ସଡକ ଟ୍ୟାକ୍ସରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ରିହାତି ଦିଆଯିବ। ଦ୍ୱିତୀୟ ଲାଭ ହେଉଛି ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଖର୍ଚ୍ଚ, ମରାମତି ମୂଲ୍ୟ କିମ୍ବା ପୁରୁଣା ଯାନର ଇନ୍ଧନ ଦକ୍ଷତାରେ ସଞ୍ଚୟ ହେବ। ଗୋଟିଏ ଲାଭ ଜୀବନ ସହିତ ସିଧାସଳଖ ଜଡିତ ପୁରୁଣା ଯାନ, ପୁରୁଣା ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଯୋଗୁଁ ସଡ଼କ ଦୁର୍ଘଟଣାର ଆଶଙ୍କା ବହୁତ ଅଧିକ ଏହା ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପ୍ରଦୂଷଣ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପଡିଥାଏ। କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ନୀତିନ ଗଡକରୀ ନୀତିର ସୁବିଧା ବିଷୟରେ କହିଥିବାବେଳେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ନୂତନ ଯାନକୁ 40 ପ୍ରତିଶତ ଶସ୍ତା କରିବ। କାରଣ ପୁରୁଣା ଯାନରୁ ଜଙ୍କରୁ 99 ପ୍ରତିଶତ ଧାତୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇପାରିବ।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଯାନର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରିବ।ଏହା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରେ କି ସର୍ବଭାରତୀୟ ସ୍ତରରେ ଅଟୋ ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ୟୁରୋପ ଏବଂ ଆମେରିକାରେ ଚାହିଦା ବଢ଼ିବା ସହିତ ଏକ ସ୍କ୍ରାପେଜ୍ ନୀତି ଅନୁସରଣ କରାଯାଇଛି। ଆମେରିକା କାର ଭତ୍ତା ରିହାତି ବ୍ୟବସ୍ଥା ଲାଗୁ କରିଛି। ଏଠାରେ ପୁରୁଣା ଯାନଗୁଡ଼ିକୁ ସ୍କ୍ରାପ୍ କରିବା ଏବଂ ନୂତନ ଏବଂ ଇନ୍ଧନ ଦକ୍ଷ ଯାନ ସହିତ ବଦଳାଇବା ପାଇଁ କ୍ରେଡିଟ୍ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପ୍ରଦାନ କରେ। ସ୍କ୍ରାପ୍ ପଲିସି ସହିତ ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଶିଳ୍ପ ଶସ୍ତା କଞ୍ଚାମାଲ ପାଇବ। ଉତ୍ପାଦନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଅର୍ଥନୈତିକ ମନ୍ଥରତା ଏବଂ ମନ୍ଥରତା ହେତୁ ବ୍ୟବହାରକୁ ମୁକାବିଲା କରିବା ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଏକ ଉପକରଣ ହୋଇପାରିଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପରିବେଶ ପାଇଁ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଲାଭ ଅଛି ଏବଂ ନୂତନ କାରଗୁଡିକ ଉନ୍ନତ ନିର୍ଗମନ ମାନ ଏବଂ ଉନ୍ନତ ଇନ୍ଧନ ଦକ୍ଷତା ସହିତ ଆସେ |

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ। ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ଭଲପାଇବା ଆମକୁ ବହୁତ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ସହ ଏମିତି ଖବର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *