Thursday, September 23, 2021
adhar

ଆଧାର କାର୍ଡରେ ବଦଳିଲା ନିୟମ, କଣ ରହିଛି ନୂଆ ନିୟମ ।

NEWS

ଆପଣ ଯେଉଁ ଦେଶରେ ଯାଆନ୍ତୁ, ଏକକ ପରିଚୟ ପତ୍ର ସହିତ ଆପଣଙ୍କ ପରିଚୟ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଯଦି ଏହି ଆଧାର କାର୍ଡରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ପଡିବ, ତେବେ ଏ ବାବଦରେ ନିୟମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ଠିକଣା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଠିକଣାକୁ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି |

ତେବେ ଏହି ଖବର ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଆପ କାର୍ଡରେ ଠିକଣା ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ନିୟମରେ କିଛି ଆରାମ ଦେଇଥିବା ଆପ୍ UIDAI କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନିୟମରେ କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ପରିଚୟର ପ୍ରମାଣ ଦାଖଲ ନକରି ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଠିକଣା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ସମ୍ଭବ ହୋଇଥିଲା। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଠିକଣା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ, ଏକ ଠିକଣା ପ୍ରୁଫ୍ ରହିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ। UIDAI କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଥିଲା ।

ଟ୍ୱିଟରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ପରିଚୟ ଏବଂ ଠିକଣାର ପ୍ରମାଣ ଦାଖଲ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଠିକଣା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ। ତେଣୁ | ଠିକଣା ବଦଳାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଠିକଣାର ପ୍ରମାଣ ଦାଖଲ କରିବାକୁ ପଡିବ ଆଧାର କାର୍ଡରେ ଠିକଣା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାଣନ୍ତୁ। ଅନ୍ଲାଇନରେ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ ପ୍ରଥମେ UIDAI ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍, uidai.gov.inରେ କରନ୍ତୁ।

ଆଧାର କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍ କରିବାକୁ ଅଗ୍ରଗତି ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ଆଧାର କାର୍ଡରେ 12 ଅଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସାମ୍ନାରେ କ୍ୟାପଚା କୋଡ୍ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କର ଏବଂ OTP ପଠାଇବା ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କର। କୋଡ୍ ପ୍ରବେଶ କର ଏବଂ ଏହାକୁ ପ୍ରବେଶ କର। ଦିଆଯାଇଥିବା ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହେବା ଉଚିତ୍।

ଲଗ୍ ଇନ୍ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଆଧାର କାର୍ଡର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବିବରଣୀ ରହିବ। ସେଠାରେ ଦିଆଯାଇଥିବା ପ୍ରମାଣପତ୍ର ମଧ୍ୟରୁ ଯେ କୌଣସି ଗୋଟିଏ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏକ ସ୍କାନ୍ ହୋଇଥିବା କପି ଅପଲୋଡ୍ ଏବଂ ଦାଖଲ କରନ୍ତୁଅଫଲାଇନରେ କିପରି ଆବେଦନ କରିବେ ଆପଣଙ୍କର ନିକଟତମ ଆଧାର କାର୍ଡ କେନ୍ଦ୍ର ପରିଦର୍ଶନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ ଅପଡେଟ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ ଫର୍ମ ପୂରଣ କରନ୍ତୁ। ତାପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ବାୟୋମେଟ୍ରିକ୍ସ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଆପଣ ଏକ ରସିଦ ପାଇବେ। ଆପଣ ଏଥିରେ ଥିବା ଅନୁରୋଧ ନମ୍ବର URN ସହିତ ଆପଣଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡର ସ୍ଥିତିକୁ ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ। ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ଭଲପାଇବା ଆମକୁ ବହୁତ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ସହ ଏମିତି ଖବର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *