chasi

ଭଲ ଖବର ! ବର୍ତ୍ତମାନ 6000 ବଦଳରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ 12000 ଟଙ୍କା ଆସିବ, ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣ ଏହାକୁ କିପରି ନେଇପାରିବେ?

NEWS

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ସରକାର ଅନେକ ଯୋଜନା ଚଳାଉଛନ୍ତି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ପିଏମ କିସାନ ସାମନ ନିଧି ଯୋଜନା।

ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାର କୃଷକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ 6000 ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମୋଦୀ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଏହି ସୁବିଧାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଏହା ଘଟେ, କୃଷକମାନେ 6000 ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ 12000 ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ | ଏହାର ଫାଇଦା ନିଅ, ଯଦି ତୁମେ ମଧ୍ୟ ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛ, ତେବେ ତୁମକୁ ତୁରନ୍ତ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ | ନଚେତ୍ ଏହି ସୁଯୋଗ ଆପଣଙ୍କ ହାତରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବ | ଏହି ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ସହଜ ଅଟେ |

farmar

ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ଘରେ ବସି ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିବେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସଚିବ କିମ୍ବା ପାଟୱାରୀ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ | ଆପଣ ଏହି ଉପାୟରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ।ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ପିଏମ କିସାନଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ | ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକ କୋଣକୁ ଯାଆନ୍ତୁ | ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ‘ନୂତନ କୃଷକ ପଞ୍ଜୀକରଣ’ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆଧାର ନମ୍ବର ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ | ଏହା ସହିତ, କ୍ୟାପଚା କୋଡ୍ ପ୍ରବେଶ କରି ରାଜ୍ୟ ଚୟନ କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ତା’ପରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆଗକୁ ବ ବଢ଼ିବାକୁ ପଡିବ | ଏହି ଫର୍ମରେ ତୁମର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |

ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟର ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ ଏବଂ ଚାଷ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ |ଏହା ପରେ ଆପଣ ଫର୍ମ ଦାଖଲ କରିପାରିବେ | ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ବିହାରର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତାପ ସିଂ ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ସିଂ ତୋମାର ଏବଂ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ (ଏଫଏମ ନିରାମଲା ସୀତାରମଣ) ଙ୍କ ସହ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସାକ୍ଷାତ କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସନ ସାମନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଦୁଇଗୁଣ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି।

farmmer

ତେବେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଇ ନାହିଁ। କିସ୍ତିଗୁଡ଼ିକ କେବେ ଆସିବ ଜାଣନ୍ତୁ? କିସ୍ତିରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ବାର୍ଷିକ 6,000 ଟଙ୍କା ପଠାଯାଏ | ପ୍ରତି 4 ମାସରେ 2000 ଟଙ୍କା କିସ୍ତି ଆସେ | ପିଏମ କିସାନ ପୋର୍ଟାଲ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଯୋଜନାର ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ଡିସେମ୍ବର 1 ରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ 31 ମଧ୍ୟରେ ଆସିଥାଏ।

ଦ୍ୱିତୀୟ କିସ୍ତି ଏପ୍ରିଲ 1 ରୁ ଜୁଲାଇ 31 ମଧ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି | ତୃତୀୟ କିସ୍ତି ଅଗଷ୍ଟ 1 ରୁ ନଭେମ୍ବର 30 ମଧ୍ୟରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ | ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଖବର ପ୍ରତ୍ୟକଦିନ ଆଣିଥାଉ, ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *