suna

Proud To Be An Indian: ନାଗାର୍ଜୁନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧାତୁକୁ ସୁନାରେ ପରିଣତ କରିବାର କୌଶଳ ଜାଣିଥିଲେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଭାରତର ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ରସାୟନୀବିଜ୍ଞାନୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ।

HEALTH

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ଭାରତରେ ଏମିତି ଇତିହାସ ସମୃଦ୍ଧ ରହିଛି ଏବଂ ଏହି ଇତିହାସରେ ଏପରି ଅନେକ ବ୍ୟକ୍ତି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ, ଯେଉଁମାନେ ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ସହଯୋଗ କରିଛନ୍ତି । ଅନେକ ମହାନ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କାହାଣୀ ଭାରତର ଇତିହାସିକ ପୃଷ୍ଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳନ୍ତି , ଯାହାକି ପ୍ରେରଣାଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ । ଏହି ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ପ୍ରାୟ ତିନି ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଧାତୁ ବିଦ୍ୟା ଇତିହାସ ଜାଣାଇବୁ ।

ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତର ମହାନ ବଜ୍ଞାନିକ ନାଗାର୍ଜୁନ ମାତ୍ର 11 ବର୍ଷ ବୟସରେ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନୀ, ଧାତବ ଚିକିତ୍ସକ ଏବଂ ଚିକିତ୍ସକ ଥିଲେ। ସେ ଏସବୁ ଉପରେ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ଲେଖିଛନ୍ତି। କୁହାଯାଏ ଯେ ନାଗାର୍ଜୁନ ଯେ କୌଣସି ଧାତୁକୁ ସୁନାରେ ପରିଣତ କରିପାରୁଥିଲେ ।

nag

3 ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ଧାତୁ ବିଦ୍ୟାରେ ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତ ଆଗରେ ଥିଲା । 1600 ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ନିର୍ମିତ ଦିଲ୍ଲୀର ମେହେରୁଲିରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ‘ଲୁହା ସ୍ତମ୍ଭ’ରୁ ଏହା ଆକଳନ କରାଯାଇପାରେ, ଯେଉଁଥିରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଜଙ୍କ ଲାଗି ନାହିଁ। ଏକାଦଶ ଶତାବ୍ଦୀରେ ‘ଅଲ-ବିରୁନି’ରେ ଲିଖିତ ନାଗାର୍ଜୁନଙ୍କ ଜନ୍ମ ବିଷୟରେ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ କହେ ଯେ ସେ ଦଶମ ଶତାବ୍ଦୀର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଗୁଜୁରାଟର ଦାହାକ ଗ୍ରାମରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ସମାନ ଚାଇନିଜ୍ ଏବଂ ତିବ୍ଦତୀୟ ସାହିତ୍ୟ କହୁଛି ଯେ ସେ ବିଦେଶରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ନିକଟସ୍ଥ ସତ୍ୟଭାନା ରାଜବଂଶକୁ ଯାଇଥିଲେ।

ନାଗାର୍ଜୁନ ପ୍ରାଚୀନ ଭାରତର ମହାନ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନୀ ଥିଲେ ଏବଂ ଧାତବ ବିଦ୍ୟା ଉପରେ ଅନେକ ଗବେଷଣା କରିଥିଲେ। ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ ସେ ଅନେକ ପୁସ୍ତକ ମଧ୍ୟ ଲେଖିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ‘ରସ ରତ୍ନକର’ ଏବଂ ‘ରସେନ୍ଦ୍ର ମଙ୍ଗଲ’ ବହୁତ ପ୍ରସିଦ୍ଧ । ସେ ତାଙ୍କ ପୁସ୍ତକ ରସ ରତ୍ନକରରେ ଅନେକ ଧାତୁକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ ଯେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଧାତୁକୁ ସୁନାରେ ପରିଣତ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ମଧ୍ୟ ଏହି ପୁସ୍ତକରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି।

ନାଗାର୍ଜୁନ, ଯିଏ ରାଜ ପରିବାରର ଥିଲେ, ସବୁବେଳେ ଗବେଷଣା କାର୍ଯ୍ୟରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିଲେ । ଅମୃତଭଣ୍ଡା ରହସ୍ୟ ଜାଣିବା ପାଇଁ ସେ ଏକ ବଡ଼ ଲ୍ୟାବ ମଧ୍ୟ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ସେ ଅଧିକାଂଶ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିଥିଲେ । ଏଥି ସହିତ, ସେ ଅଧିକାଂଶ ଉଦ୍ଭାବନ କରୁଥିଲେ ଏବଂ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ଏତେ ଚେଷ୍ଟା ପରେ, ସେ ପଦ୍ଧତି ଆବିଷ୍କାର କରିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ କୌଣସି ଧାତୁ ସୁନାରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରିବ ।

nagarjun
ନାଗାର୍ଜୁନ ଏପରି ଅନେକ ଓଷଧ ଆବିଷ୍କାର କଲେ, ଯାହା ରୋଗ ଦୂର କରିପାରିବ । ସେ ନିଜ ଲାବୋରେଟୋରୀରେ କୁକୁର ଉପରେ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ । ନାଗାର୍ଜୁନ ଓଷଧୀୟ ବ୍ୟବହାରକୁ ଶୁଦ୍ଧ କରିବାର ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି ।

ଓଷଧ ଆବିଷ୍କାର କରିବା ପରେ ନାଗାର୍ଜୁନ ଅମର ଜିନିଷ ଖୋଜିବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ସେ ଏହି ସନ୍ଧାନରେ ଦିନରାତି ଅତିବାହିତ କରୁଥିଲେ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ତାଙ୍କ ରାଜ୍ୟରେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ବ୍ୟାପିବାରେ ଲାଗିଲା । ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପୁଅ ତାଙ୍କୁ ଏହା କହିଥିଲେ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ, ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ସେ ଏକ ଅମର ହେବାର ଓଷଧ ତିଆରି କରୁଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କ ପୁଅ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଖୁସି ଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ନିଜ ସାଙ୍ଗମାନଙ୍କୁ ଏହି କଥା କହିଥିଲେ। ଏହି କାରଣରୁ ତାଙ୍କୁ ଷଡଯନ୍ତ୍ରରେ ହତ୍ୟା କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ନାଗାର୍ଜୁନଙ୍କ ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇନଥିଲା।ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଖବର ପ୍ରତ୍ୟକଦିନ ଆଣିଥାଉ, ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *