Thursday, September 23, 2021
qua

ଦେଶର ଏହି 10 ଜଣ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଏ ଅଧିକ ଶିକ୍ଷିତ, ଜାଣନ୍ତୁ କିଏ କରିଛନ୍ତି ଦ୍ୱାଦଶ ପାସ୍ |

RASIPHALA

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ଭାରତୀୟ ରାଜନେତାଙ୍କ ବିଷୟରେ ବାରମ୍ବାର ଆଲୋଚନା ହେଉଛି | ପ୍ରାୟତ ରାଜନେତାମାନେ ସେମାନଙ୍କର ନିମ୍ନ ଶିକ୍ଷା ହେତୁ ହେଡଲାଇନରେ ରହିଥା’ନ୍ତି | ସାଧାରଣତ ନେତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ବିଷୟରେ ଅନେକ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି |

ତଥାପି, ଅନେକ ନେତା ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଶିକ୍ଷା କ୍ଷେତ୍ରରେ ବହୁତ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି | ଆଜି ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରତର 10 ଜଣ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ତଥା ଲୋକପ୍ରିୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଶିକ୍ଷା ବିଷୟରେ କହୁଛୁ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଏହି ରୋମାଞ୍ଚକର ସୂଚନାର ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବା |

୧-ନୀତୀଶ କୁମାର | ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସ୍ଥାନ ଅଧିକାର କରିଛନ୍ତି। ସେ ବିହାରର ସିଏମ୍ ଏବଂ ସପ୍ତମ ଥର ପାଇଁ ବିହାରର ସିଏମ୍ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ହୋଇଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ନୀତୀଶ କୁମାର ଜଣେ ସ୍ନାତକ ଏବଂ ସେ ବିହାର କଲେଜ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂରୁ ବି.ଏସ୍।

୨-ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ |ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ହେଉଛନ୍ତି ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟିର ଜଣେ ଜ୍ୱଳନ୍ତ ତଥା ଲୋକପ୍ରିୟ ନେତା। ଆପଣଙ୍କୁ କହିରଖୁଛୁ ଯେ 2017 ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଜେପି ଏକ ପରାଜୟ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି ଏବଂ ଯୋଗ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ସିଏମ୍ ଚେୟାରରେ ବସିଛନ୍ତି। ଯୋଗୀ, ଯିଏ ଜଣେ ସାଧୁଙ୍କ ଜୀବନ ବଞ୍ଚନ୍ତି, ସେ ସ୍ନାତକ ଏବଂ HN ବାହୁଗୁନା ଗରୱାଲ୍ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବି.ଏସ୍।

jogy୩-ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ | ଦେଶର ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅରବିନ୍ଦ କେଜ୍ରିୱାଲ ଅନ୍ୟତମ। ଦିଲ୍ଲୀ ସିଏମ କେଜ୍ରିୱାଲ ଇଞ୍ଜିନିୟରିଂ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ସେ ଆଇଆଇଟି ଖରାଗପୁରରୁ ବି.ଟେକ୍ କରିଛନ୍ତି।

୪-ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ | ପଞ୍ଜାବର 78 ବର୍ଷିୟ ସିଏମ୍ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ମଧ୍ୟ ଅଧ୍ୟୟନ ଦୃଷ୍ଟିରୁ କମ୍ ନୁହଁନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବା, ସେ IMA ରୁ ସ୍ନାତକ ସମାପ୍ତ କରିଛନ୍ତି | ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ କଥା ହେଉଛି, ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ଡୁନ୍ ସ୍କୁଲରୁ ତାଙ୍କର ପାଠ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ସେ ଏନଡିଏରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ।

୫- ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍… | ଅଶୋକ ଗେହଲୋଟ୍ ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ କଂଗ୍ରେସ ନେତା ତଥା ରାଜସ୍ଥାନର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ। ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଅଶୋକ ମଧ୍ୟ ସ୍ନାତକ, ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ଗେହଲୋଟ୍ MA କରିଛନ୍ତି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସେ LLB, B.Sc.

୬- ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ | ଏବେ ଆସନ୍ତୁ ସ୍ୱର୍ଗତ ବାଲାସାହେବ ଠାକରେଙ୍କ ପୁଅ ଉଦଭ ଠାକରେଙ୍କ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବା | ଏହି ତାଲିକାରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ସିଏମ୍ଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ କମ୍ ଶିକ୍ଷିତ। କଲେଜ ସହିତ ତାଙ୍କର କ to ଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ | ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଉଦ୍ଧବ ମାତ୍ର ଦ୍ୱାଦଶ ପାସ୍।

୭- ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ | ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ ସ୍ନାତକ ଏବଂ ସେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ବିଏ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଛନ୍ତି। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ପଟ୍ଟନାୟକ ହେଉଛି ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ।

naVEEN

୮- ଜୟ ରାମ ଠାକୁର | ଜୟ ରାମ ଠାକୁର ଭାରତୀୟ ଜନତା ଦଳର ଜଣେ ଜଣାଶୁଣା ନେତା ଏବଂ ହିମାଚଳ ପ୍ରଦେଶର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି। ଜୟରାମ ଭାଲାବ ସରକାରୀ ଡିଗ୍ରୀ କଲେଜରୁ ସ୍ନାତକ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

୯- ଭୁପେଶ ବାଗେଲ | 2018 ମସିହାରେ କଂଗ୍ରେସ ଭୁପେଶ ବାଗେଲଙ୍କୁ ଛତିଶଗଡର ସିଏମ୍ କରିଥିଲା। ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା ଯେ ସେ ରାୟପୁରର ପି ରବି ଶଙ୍କର ଶୁକ୍ଲା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ସ୍ନାତକ ଏବଂ ମାଷ୍ଟର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛନ୍ତି।

୧୦- ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ | ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନ 1982-83 ମସିହାରେ ହମିଡିଆ କଲେଜ ଭୋପାଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଏମଏ ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟ ସିଏମ୍ମାନଙ୍କ ପରି ସେ ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଶିକ୍ଷିତ |ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଖବର ପ୍ରତ୍ୟକଦିନ ଆଣିଥାଉ, ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ। ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ଭଲପାଇବା ଆମକୁ ବହୁତ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ସହ ଏମିତି ଖବର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *