kadali

କଦଳୀ ଖାଇବାର ଏହି ଫାଇଦା ଜାଣିଲେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ |

HEALTH

କଦଳୀରେ ଲୌହ ଭରପୂର ଅଟେ, ଯାହା ଆମ ଶରୀରରେ ହେମୋଗ୍ଲୋବିନ୍ ତିଆରି କରିଥାଏ।ରକ୍ତହୀନତା ଭଳି ସମସ୍ୟା ସହିତ ଲଢ଼ିବା ପାଇଁ ଆମ ଶରୀରକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଟ୍ରାଇଟୋଫାନ୍, ଭିଟାମିନ୍ ବି 6 ଏବଂ ଭିଟାମିନ୍ ବି ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଉପସ୍ଥିତ ।ଯାହା ଶରୀରକୁ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଯୋଗାଇଥାଏ।ବାସ୍ତବରେ, କଦଳୀ ହେଉଛି ଏକ ଫଳ ଯାହା ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଖିଆଯାଏ,କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ରାତିରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ତେବେ ଏହା କୌଣସି ଫାଇଦା ଦିଏ ନାହିଁ ଓଲଟି କ୍ଷତି କରେ କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ସକାଳେ ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଅଧିକ ଫାଇଦା ଦେଇଥାଏ।

bn

ବାସ୍ତବରେ ଆମର ଆୟୁର୍ବେଦ କଦଳୀକୁ ଶରୀର ଦୁର୍ବଳତା କୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି,କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମଧ୍ୟ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ।# ରାତିରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ବାସ୍ତବରେ, ରାତିରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କାଶ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ଭଳି ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ।ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କଦଳୀ ହଜମ କରିବାକୁ ସମୟ ନିଏ,ଏବଂ ଏହାକୁ ଖାଇବା ପରେ ଆପଣ ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି।ଯେଉଁମାନଙ୍କର କାଶ, ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା ଆଜମା,କେବଳ ସେହି ଲୋକମାନେ ରାତିରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍।

banana

ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ବ୍ୟାୟାମ ପରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୁଏ।ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରାୟତ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଷ୍ଟ୍ରିଟ୍ ଖାଦ୍ୟ ଖାଉଛନ୍ତି, ରାତିରେ କଦଳୀ ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ହେବ ।ବାସ୍ତବରେ, ଅଧିକ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଜିନିଷ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଛାତିରେ ଉତ୍ତେଜନା ଦେଖାଯାଏ,ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଏହି ଉତ୍ତେଜନା ଜନିତ ସମସ୍ୟାରେ ବହୁତ ଆରାମ ପାଇବେ। କଦଳୀରେ ପ୍ରଚୁର ପୋଟାସିୟମ ମିଳିଥାଏ 1 କିମ୍ବା 2 ଟି କଦଳୀ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଭଲ ନିଦ ହୁଏ। ଏକ କଦଳୀରେ ପ୍ରାୟ 487 ମିଗ୍ରା ପୋଟାସିୟମ୍ ଥାଏ ।ଏହା ଆମ ଶରୀର ଦ୍ୱାରା ଆବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱର 10% ଯୋଗାଏ।ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।ଯଦି ଆପଣ ରାତିରେ କିଛି ମିଠା ଫଳ ଖାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ କଦଳୀ ଖାଇପାରିବେ। କଦଳୀ ର ମଧୁରତା ଆପଣଙ୍କର ଏହି ଇଚ୍ଛାକୁ କିଛି ହ୍ରାସ କରେ।ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ଫାଇବରରେ ମଧ୍ୟ ଭରପୂର,ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

kadalii

ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣ ମାନଂକ ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ଭଲ ଭଲ ରୋଚକ ତଥ୍ୟ,ସମାଚାର, ରାଶିଫଳ, ଜରୁରୀ ସୂଚନା,ରାଜନୀତି,କ୍ରୀଡ଼ା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ତଥ୍ୟ ଆଣିଥାଉ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ଲେଖା ପସନ୍ଦ ଆସେ ତେବେ ଆପଣ ଆମକୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ।ଏହାକୁ ସେୟାର୍ କରି ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାନ୍ତୁ,ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *