ant

କାହିଁକି ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନେ ସବୁବେଳେ ଏକ ସିଧା ଲାଇନରେ ଚାଲନ୍ତି, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି?

FACT

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନଙ୍କୁ ଏକ ରେଖାରେ ଯିବାର ଦେଖିଥିବେ । ପିମ୍ପୁଡ଼ି ସବୁବେଳେ ଏକ ସିଧା ଲାଇନରେ ଚାଲନ୍ତି । ଏହି ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନେ ନିଜ ପଥକୁ ଭୁଲନ୍ତି ନାହିଁ ।

କିନ୍ତୁ ଆପଣମାନେ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ସବୁବେଳେ ଏକ ସିଧା ଲାଇନରେ କାହିଁକି ଚାଲିଥାନ୍ତି ? ଯଦି ଜାଣିନାହାନ୍ତି , ତେବେ ଆଜି ଜାଣନ୍ତୁ । ପିମ୍ପୁଡ଼ି ନିଜ ଓଜନଠାରୁ 20 ଗୁଣ ଅଧିକ ଉଠାଇ ପାରିବେ । ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନେ କେବେ ବି ଶୋଇ ନଥାନ୍ତି ପୃଥିବୀରେ 12,000 ରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଜାତିର ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଅଛନ୍ତି ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ବସାରେ ଏକ ରାଣୀ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଅଛି ଯାହାର ବୟସ 30 ବର୍ଷ । ଗନ୍ଧକୁ ଚିହ୍ନିବା ପାଇଁ ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନଙ୍କର ବହୁତ ଭଲ କ୍ଷମତା ଅଛି । ସେମାନଙ୍କର ଆଣ୍ଟେନାରେ ସେମାନଙ୍କର ଅତ୍ୟଧିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ଅଲଫ୍ୟାକ୍ଟ୍ରି ରିସେପ୍ଟର ଅଛି, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ସହଜରେ ଖାଦ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ।

ରାଣୀ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ପାଇଁ ଅନ୍ୟ ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନେ ଖାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରନ୍ତି । ରାଣୀପିମ୍ପୁଡ଼ି କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ମାତ୍ରେ ସେ ସେଠାରେ ଫେରୋମୋନ୍ ନାମକ ଏକ ଲିକୁଇଡ୍ ଛାଡିଦିଅନ୍ତି ।

ରାସାୟନିକ ଫେରୋମୋନ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ପରସ୍ପର ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତି । ଯେତେବେଳେ ଏକ ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଆଗରେ ବିପଦ ଅନୁଭବ କରେ, ଏହା ଏହି ରାସାୟନିକ ସାହାଯ୍ୟରେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ବି ପିମ୍ପୁଡ଼ି ଖାଦ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି, ସେମାନେ ଫେରୋମୋନ ଛାଡି ଅନ୍ୟ ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କ ଟ୍ରେଲ୍ ଛାଡିଥା’ନ୍ତି ।

ଏହି ଚିହ୍ନଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରି, ବାକି ପିମ୍ପୁଡ଼ିମାନେ ମଧ୍ୟ ପଛରେ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତି । ଏହି କାରଣରୁ, ପିମ୍ପୁଡ଼ି ସବୁବେଳେ ଏକ ଧାଡିରେ ଚାଲନ୍ତି । ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଖବର ପ୍ରତ୍ୟକଦିନ ଆଣିଥାଉ, ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *