sankha

ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରର ଅନେକ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଯାଏ, ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ।

FACT

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁମାନେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ। ବନ୍ଧୁଗଣ,ପୂଜା ସମୟରେ ଶଙ୍ଖ ବଜାଇବା ଶୁଭ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଏହା ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ଶଙ୍ଖ ନାହିଁ, ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀ କେବେବି ସେ ସ୍ଥାନରେ ରୁହନ୍ତି ନାହିଁ । ଉଭୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଏବଂ ବିଷ୍ଣୁ ସେମାନଙ୍କ ହାତରେ ଏକ ଶଙ୍ଖ ଧରିଥାନ୍ତି ।

ଘରୁ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି କୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଶଙ୍ଖ ଭଲ କାମ କରିଥାଏ ଏବଂ ସୁଖ ଆଣିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଶଙ୍ଖର ଶବ୍ଦ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥାଏ ସେଠାକାର ବାୟୁ ମଧ୍ୟ ଶୁଦ୍ଧ ହୋଇଯାଏ । ତଥାପି, ବହୁତ ଲୋକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ । ଶଙ୍ଖର ବଜାଇବା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ । ହଁ, ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଅନେକ ରୋଗ ଭଲ ହୋଇଯାଇଥାଏ ।

ଶଙ୍ଖ ଉଜାଇବାର ଅନେକ ଲାଭ ଅଛି । ଏହାଦ୍ବାରା ଫୁସଫୁସକୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୋଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କନ୍ତି, ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କ ଫୁସଫୁସକୁ ମଜବୁତ କରେ ନାହିଁ । ବରଂ ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଆଜ୍‌ମା ସମସ୍ୟା ରହିଛି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଫୁଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହୁଅନ୍ତି ।

ଚର୍ମ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରନ୍ତୁ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବି ଯେ ଶଙ୍ଖ ସେଲକୁ ବଜାଇବା ଦ୍ୱାରା ଚର୍ମ ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ମୁଖର ମାଂସପେଶୀ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟାୟାମ ହୁଏ ।

ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ଆମ କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଆମ ମଳଦ୍ୱାରର ମାଂସପେଶୀ ମଧ୍ୟ ପ୍ରତିଦିନ ଶଙ୍ଖ ସେଲ ଫୁଙ୍କିବା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ । ବ୍ଲାଡର ଏବଂ ତଳ ପେଟର ମାଂସପେଶୀ ପାଇଁ ଶଙ୍ଖ ଫୁଙ୍କିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ଶଙ୍ଖ ଶେଲ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ବିଶେଷ ନିୟମ । ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣେଇବି ଯେ ଯେ ଶଙ୍ଖକୁ କେବେବି ଏହିପରି ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଏହାକୁ ସର୍ବଦା ଏକ ନାଲି କପଡ଼ାରେ ଗୁଡ଼ାଇ ପୂଜା ସ୍ଥାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।

sankhaa

ଭାରତୀୟ ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ଘରେ ଶଙ୍ଖ ଶେଲ ବଜାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ଶୁଭ ଅଟେ, ଏହା ସକାଳେ ଏବଂ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ପୂଜା ସାମୟ ରେ ବଜାଯାଇଥାଏ , ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶଙ୍ଖକୁ କେବେ ବି ଅନ୍ୟ ସମୟରେ ଫୁଙ୍କିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

ନିଜ ପୂଜାପାଠରେ କେବେବି ଗୋଟିଏରୁ ଅଧିକ ଶଙ୍ଖ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଶଙ୍ଖକୁ କେବେବି ଭୂମିରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ, ଏହାକୁ ସର୍ବଦା କାଠ ଷ୍ଟାଣ୍ଡରେ କିମ୍ବା ବାଡ଼ରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ।ତେବେ ବନ୍ଧୁଗଣ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏଭଳି ଖବର ପ୍ରତ୍ୟକଦିନ ଆଣିଥାଉ, ଅଧିକ ଖବର ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ ନିଶ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ। ଧନ୍ୟବାଦ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *