Thursday, September 23, 2021
number

ସେପ୍ଟେମ୍ବର 15 ରୁ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟର ନୂତନ ନିୟମ ହେବ । ଏହାର ଲାଭ କଣ ହେବ ଜାଣନ୍ତୁ।

NEWS

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମୋଦୀ ସରକାର ମୋଦୀ 2.0 ଗାଡି ମାଲିକମାନଙ୍କୁ ବହୁତ ଆରାମ ଦେଇଛନ୍ତି। ବାସ୍ତବରେ ସଡ଼କ ପରିବହନ ଏବଂ ରାଜପଥ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ପକ୍ଷରୁ ନୂତନ ଯାନବାହାନ ପାଇଁ ବିଏଚ୍ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ ସିରିଜର ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରାଯାଇଛି। ବିଏଚ୍ ସିରିଜ୍ ନମ୍ବର ନେବା ପରେ, ଗାଡି ମାଲିକମାନେ ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବାବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ଗାଡିକୁ ପୁନ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

ଏହି ନିୟମ 15 ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ଏହାର ନିୟମ ଏବଂ ଶୁଳ୍କ ମଧ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଛି। ଆଜି ଆମେ ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ସମସ୍ତ ଛୋଟ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କହିବୁ ଏହି ନୂତନ ସିରିଜର ଲାଭ କଣ ହେବ ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କିଏ ଆବେଦନ କରିପାରିବ ଯେଉଁ ଯାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ସଡକ ପରିବହନ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ନୂତନ ସିରିଜ୍ ଲଞ୍ଚ କରିଛି ସେଥିରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଯାନ, କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଗାଡି, PSU ର ଯାନ, ବେସରକାରୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକର ଯାନ

ଏବଂ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ମାଲିକାନା ଥିବା ଘରୋଇ ଯାନ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। ଯଦି ଆପଣ ସହଜ ଭାଷାରେ ବୁଝନ୍ତି, ଯେଉଁ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଚାରି କିମ୍ବା ଅଧିକ ରାଜ୍ୟରେ ଅଛି ସେମାନେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ଉଭୟ ସରକାରୀ ଏବଂ ବେସରକାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନର କର୍ମଚାରୀମାନେ ନୂତନ ବିଏଚ୍ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ। ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ। ନୂତନ ବିଏଚ୍ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଆବେଦନ କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ ବରଂ ଏହା ଲୋକଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ। ସେମାନେ ଅଧିକ ଉପକୃତ ହେବେ ଏହି ନୂତନ ବିଏଚ୍ ସିରିଜର ସବୁଠାରୁ ବଡ ଲାଭ ସେହି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ହେବ ଯାହାର ସ୍ଥାନାନ୍ତର ବାରମ୍ବାର ଘଟେ।

ନୂତନ ବିଏଚ୍ ସିରିଜ୍ ପ୍ରଚଳନ ପରେ, ଏହିପରି ଲୋକଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟକୁ ଯିବା ପରେ ଗାଡିକୁ ପୁନ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ। ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ କେଉଁ ରଙ୍ଗ ହେବ ନୂତନ ବିଏଚ୍ ସିରିଜ୍ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ କଳା ଏବଂ ଧଳା ରଙ୍ଗର ହେବ, ସଂଖ୍ୟାଟି ଧଳା ପୃଷ୍ଠଭୂମିରେ କଳା ରଙ୍ଗରେ ଲେଖାଯିବ। ସଂଖ୍ୟା କିପରି ଆରମ୍ଭ ହେବ ନମ୍ବର ପ୍ଲେଟ୍ BH ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ।

ଏହା ପରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ବର୍ଷର ଶେଷ ଦୁଇଟି ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସଂଖ୍ୟା ଦ୍ୱାରା ଅନୁସରଣ କରାଯିବ। କେତେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଏବଂ କେତେ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଯାନ ମାଲିକମାନଙ୍କର ଦୁଇଟି ବିକଳ୍ପ ରହିବ ରୋଡ୍ ଟ୍ୟାକ୍ସକୁ 2 ବର୍ଷରେ କିମ୍ବା 2 ଗୁଣରେ ଦେବାକୁ ପଡିବ। 10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଯାନବାହନ ପାଇଁ 8 ପ୍ରତିଶତ ସଡକ ଟ୍ୟାକ୍ସ।

10-20 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଯାନବାହନ ପାଇଁ 10 ପ୍ରତିଶତ ସଡକ ଟ୍ୟାକ୍ସ। 20 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ଯାନବାହନ ପାଇଁ ସଡକ ଟ୍ୟାକ୍ସ 12 ପ୍ରତିଶତ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି ଡିଜେଲ ଯାନ ପାଇଁ 2% ଅତିରିକ୍ତ ଚାର୍ଜ। ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଯାନଗୁଡିକ 2% କମ୍ ଟିକସ ଦିଆଯିବ। ପୁରା ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନଲାଇନ୍ ହେବ ନୂତନ ବିଏଚ୍ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଯାନ ମାଲିକମାନେ ଆରଟିଓ ନିକଟକୁ ଯିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ ଏହି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଅନଲାଇନ୍ ହେବ।

ଆମ ତଥ୍ୟ ଭଲ ଲାଗିଲେ ସେୟାର କରନ୍ତୁ ସାଙ୍ଗ ମାନଙ୍କ ସହ ଏବଂ ମତାମତ ଦେବାକୁ ଅନୁରୋଧ। ଜଗନ୍ନାଥଙ୍କ ପାଖରେ ଏତିକି ପାର୍ଥନା ଆପଣଙ୍କୁ ଭଲରେ ରଖନ୍ତୁ। ଜୟ ଜଗନ୍ନାଥ l ଖବରକୁ ପୁରା ପଢିଥିବାରୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଭଲ ଲାଗିଲେ ନିଶ୍ଚୟ ତଳେ ଲାଇକ କରିବେ। ଆପଣଙ୍କ ଭଲପାଇବା ଆମକୁ ବହୁତ ପ୍ରେରଣା ଦେବା ସହ ଏମିତି ଖବର ଯୋଗାଇଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *