bisuness

କମ୍ ମୂଲ୍ୟରେ ଏହି ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କର ଭଲ ରୋଜଗାର ହେବ।

NEWS

କରୋନା ସଙ୍କଟ ଯୋଗୁଁ ସହରରୁ ଗାଁକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଛି। ଯେଉଁମାନେ ନିଜ ଗାଁକୁ ଫେରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଦୁଇଥର ସହରକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ଗାଁରେ ରହି ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟରେ ହାତ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ନିଜର ଛୋଟ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ନିଜ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଯୋଜନା ଅଛି ଏବଂ ଟଙ୍କା ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଚିନ୍ତା କରିବାର କୌଣସି ଆବଶ୍ୟକତା ନାହିଁ। ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ପାଇଁ ସବୁବେଳେ ବିପୁଳ ପରିମାଣର ଅର୍ଥ ଆବଶ୍ୟକ। କିନ୍ତୁ ତାହା ନୁହେଁ, ସରକାରଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଆପଣ କେବଳ 1.25 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରି ନିଜ କାମ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ।

ହଁ, ଆପଣ ଏକ ଚାରି ତିଆରି ୟୁନିଟ୍ ସେଟ୍ ଅପ୍ କରିପାରିବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଏହା ଆବଶ୍ୟକ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ସରକାରଙ୍କ ମୁଦ୍ରା ଋଣ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଋଣ ନେଇପାରିବେ। ଉତ୍ତମ ବିକଳ୍ପ କାହିଁକିନା
ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଚାର ଚାହିଦା ଅଛି। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ପାର୍ଟି, ବିବାହ, ପିକନିକ୍,ଏବଂ ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ପାର୍ଲରରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଚାହିଦା ରହିଛି। ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ଉତ୍ପାଦକୁ କେବଳ ଭଲ ମାର୍କେଟ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ|

ତେବେ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଆହୁରି ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇପାରିବ। ୟୁନିଟ୍ ସେଟ୍ ଅପ୍ କରିବାକୁ କେତେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଏକ ଚା ର ଉତ୍ପାଦନ ୟୁନିଟ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ 3.30 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେବ। ଏଥିରେ ସେଟଅପ୍ ମୂଲ୍ୟ ହେଉଛି 1.80 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା | ଯେଉଁଥିରେ ୱେଲଡିଂ ସେଟ୍, ବଫିଂ ମୋଟର, ଡ୍ରିଲିଂ ମେସିନ୍, ବେଞ୍ଚ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡର, ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଡ୍ରିଲିଂ, ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ରାଇଣ୍ଡର, ବେଞ୍ଚ, ପ୍ୟାନେଲ ବୋର୍ଡ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପକରଣ ଭଳି ମେସିନ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

tea23

2 ମାସ କଞ୍ଚାମାଲରେ 1,20,000 ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ଦରମା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖର୍ଚ୍ଚରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ପ୍ରାୟ 30 ହଜାର ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ ମୋଟ ଉପରେ, ଆପଣଙ୍କର ମୋଟ ଖର୍ଚ୍ଚ 3.30 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ହେବ। 3.30 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ନିଜଠାରୁ 1.14 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ବାକି ଅର୍ଥରେ ସରକାର 1.260 ଲକ୍ଷ ଟର୍ମ ଟର୍ମ ଋଣ ଏବଂ 90,000 ଟଙ୍କାର ପୁଞ୍ଜି loan ଣ ପ୍ରଦାନରେ ସହାୟତା କରିବେ। କିପରି ରୋଜଗାର କରିବେ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରକଳ୍ପ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରସ୍ତୁତ ଉତ୍ପାଦ ପ୍ରତି ମାସରେ 1.10 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ବିକ୍ରୟ କରିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ମାସକୁ 91,800 ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହେବ। ତାହା ହେଉଛି, ପ୍ରତି ମାସରେ ତୁମର 18,000 ରୁ ଅଧିକ ଲାଭ ହେବ। ଋଣ ପରିଶୋଧ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ମୂଲ୍ୟ କାଟିବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ନିଟ୍ ଲାଭ 14,400 ରୁ ଅଧିକ ହେବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *