hart

ହୃଦଘାତ ହବାର ଥିଲେ ଆଗରୁ କେମିତି ଜାଣିବେ ଏବଂ ଏହାର ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତିରୋଧ କେମିତି କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ।

HEALTH

ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖି ଆପଣ ଜୀବନର ବିପଦକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବେ, କୌଣସି ଲକ୍ଷଣକୁ ଅଣଦେଖା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ, ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରନ୍ତୁ। ହୃଦ୍‌ଘାତ ଏକ ଅବସ୍ଥା ଯେତେବେଳେ ଏକ ଧମନୀରେ ହଠାତ୍ ଅବରୋଧ ହୁଏ ଏବଂ ହୃଦୟ ମାଂସପେଶୀରେ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ।ଏହା ଏକ ଡାକ୍ତରୀ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଯାହା ତୁରନ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଆବଶ୍ୟକ କରେ।

ଏହା ରୋଗୀକୁ ଦୁର୍ବଳ କରିପାରେ କିମ୍ବା ମାରିପାରେ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ହେଉଛି ଛାତି ଅସ୍ୱାଭାବିକତା, ଟାଣ, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ଝାଳ ଇତ୍ୟାଦି। ହଠାତ୍ ଏବଂ ଧୀରେ ଧୀରେ ହୃଦଘାତ ଆସେ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ ହୃଦଘାତର ଏକ ମାସ କିମ୍ବା କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ଆପଣ କେଉଁ ଲକ୍ଷଣ ଅନୁଭବ କରିପାରନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ଥକ୍କା

harttt

ଅସ୍ୱାଭାବିକ ଥକ୍କା ହୃଦଘାତର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଲକ୍ଷଣ। ପୁରୁଷଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ମହିଳାମାନଙ୍କର ଏହି ଲକ୍ଷଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଧିକ। ଶାରୀରିକ କିମ୍ବା ମାନସିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଥକାପଣର କାରଣ ନୁହେଁ ଏହି ଲକ୍ଷଣକୁ ଅଣଦେଖା କରିବାକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ ବେଳେବେଳେ ବିଛଣା ଠିକ୍ କରିବା କିମ୍ବା ଗାଧୋଇବା ଭଳି ସରଳ କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଥକାପଣର କାରଣ ହୋଇପାରେ। ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ସବୁଠାରୁ ସାଧାରଣ ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା, ବାନ୍ତି, ଫୁଲିବା ଅନୁଭବ ଏବଂ ପେଟ ଖରାପ ମହିଳା ଏବଂ ପୁରୁଷଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ସମାନ ଭାବରେ ଘଟିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ହୃଦଘାତ ପୂର୍ବରୁ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ।

ବେଳେ ବେଳେ ପେଟରେ ମଧ୍ୟବର୍ତ୍ତୀ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ। ଶାରୀରିକ ଚାପ ଯୋଗୁଁ ପେଟ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ। ଅନିଦ୍ରା ଅନିଦ୍ରା ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତ କିମ୍ବା ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ସହିତ ଜଡିତ ହୋଇଛି, ଯାହା ମହିଳାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଧିକ ଦେଖାଯାଏ। ଅନିଦ୍ରା ପଛରେ ଚିନ୍ତା ଏବଂ କିମ୍ବା ଚାପ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ଶୋଇବା ଆରମ୍ଭ କରିବାରେ ଅସୁବିଧା, ନିଦ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ଅସୁବିଧା ଏବଂ ସକାଳର ଜାଗରଣ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ହୃଦଘାତର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଲକ୍ଷଣ ଉଭୟ ପୁରୁଷ ଏବଂ ମହିଳାମାନଙ୍କଠାରେ ହୃଦଘାତ ବାରମ୍ବାର ଘଟିବା ପୂର୍ବରୁ 6 ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥାଏ।

hartt

ଏହା ସାଧାରଣତ ଏକ ଚିକିତ୍ସା ଅବସ୍ଥାର ଚେତାବନୀ ସଙ୍କେତ ଅଟେ ତୁମକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବାୟୁ ମିଳୁ ନ ଥିବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରିବା, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା ଏବଂ ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବା। କେଶ ଝଡ଼ିବା କେଶ ଝଡିବା ହୃଦରୋଗର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ବିପଦ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ସାଧାରଣତ 50ରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ, କିନ୍ତୁ କିଛି ମହିଳା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଜଡିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ହର୍ମୋନ୍ କର୍ଟିସୋଲର ବର୍ଦ୍ଧିତ ସ୍ତର ସହିତ ମଳିନତା ମଧ୍ୟ ଜଡିତ। ଛାତି ଯନ୍ତ୍ରଣା ପୁରୁଷ ଏବଂ

ମହିଳାମାନେ ବିଭିନ୍ନ ତୀବ୍ରତା ଏବଂ ରୂପରେ ଛାତିରେ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। ପୁରୁଷମାନଙ୍କଠାରେ, ଏହି ଲକ୍ଷଣ ହେଉଛି ହୃଦଘାତର ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଚିହ୍ନ ଯାହାକୁ ଅଣଦେଖା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଏହା କେବଳ 30 ପ୍ରତିଶତ ମହିଳାଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *