dhupa

ଯଦି ଆପଣ ଏହିପରି ଧୂପକାଠିକୁ ଜାଳନ୍ତି ତେବେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଇଚ୍ଛା କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ପୂରଣ ହେବ।

FACT

ପ୍ରାୟତ ଲୋକମାନେ ଏକ ମନ୍ଦିର କିମ୍ବା ମସଜିଦରେ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଧୂପକାଠି ଜାଳନ୍ତି। ଯଦି ଗୋଟିଏ ଧୂପକାଠିକୁ ଆଲୋକିତ କରେ, ତେବେ ଏକାସାଙ୍ଗରେ ଅନେକ ଧୂପକାଠି ଜଳାଯାଏ। ଧୂପକାଠି ଜାଳିବା ହେତୁ ଏହା ଏକ ମନ୍ଦିର ହେଉ କିମ୍ବା ମସଜିଦ ହେଉ, ଧୂପ ଜଳାର ସୁଗନ୍ଧ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶକ୍ତି ଯୋଗାଇଥାଏ। ଧୂପର ବାଡ଼ି ମାନବ ମନକୁ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକତା ଆଡକୁ ବୁଲାଇଥାଏ।

dhupa

ଧୂପର ସୁଗନ୍ଧ ମନୁଷ୍ୟର ମନକୁ ଶାନ୍ତି ଆଡକୁ ନେଇଯାଏ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଧୂପକାଠି ବାଡିବାର ସଠିକ୍ ଉପାୟ କଣ ଧୂପ ବାଡ଼ି ଜାଳି ତୁମର ଅନୁତାପ କିପରି ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହେବ ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ।  ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଣିବାକୁ ପଡିବ ଯେ ଧୂପକାଠି ଜାଳିବାର ନିୟମ ମଧ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବରେ ସଠିକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଧୂପକାଠି ଜାଳିବା ପଛରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ କାରଣ ଅଛି କିନ୍ତୁ ଧୂପ ଜଳାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ବୈଜ୍ଞାନିକ ନିୟମ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍। ଧୂପକାଠିକୁ ସିଭିଲ୍ ନିଆଁରେ ଜଳାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ପାଗଳ ନିଆଁ ସାହାଯ୍ୟରେ ଧୂପକାଠି ଜଳାଯାଏ, ତେବେ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ରୋଗ ମୂଳ ହୋଇପାରେ। ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ଦାରିଦ୍ର ହୋଇପାରେ। ଶତାବ୍ଦୀ ଧରି ଏହା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଯେତେବେଳେ କି ଏହା ବୈଜ୍ଞାନିକ ଭାବରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ବିଶ୍ୱରୀୟ ଅଗ୍ନିରେ ଅଧିକ ଶକ୍ତି ଏବଂ ଉତ୍ତାପ ଅଛି।

ଯଦି ଧୂପକାଠିର ବାଡ଼ି ପତଳା, ତେବେ ନିଆଁ ଧୂପକାଠିର ନିଆଁକୁ ଶୀଘ୍ର ବିସ୍ତାର କରିପାରେ ଏବଂ ଧୂପ ବାଡ଼ି ଜାଳୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ହାତକୁ ମଧ୍ୟ ଜାଳି ଦେଇପାରେ ଧୂପକାଠି ଲଗାଇବା ସମୟରେ ଏହା ହୁଏ ନାହିଁ।ଅଗ୍ରବତୀ ଏହାକୁ ଆଲୋକିତ କରିବା ପରେ କେବେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ପୁରାଣ ଅନୁଯାୟୀ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଧୂପକାଠି ଜାଳିବା ପରେ ଘରୁ ଦଉଡ଼ି ପଳାନ୍ତି। ବୈଜ୍ଞାନିକ ମତ ଅନୁଯାୟୀ ଧୂପକାଠିରେ ଥିବା ଧୂଆଁ ଆଖି ଏବଂ ପାଟି ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ।

dhupaa

ଏହା ସ୍ୱଭାବିକ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଚମକାଇବା ପାଇଁ ପାଟି ନିକଟରେ ଧୂପକାଠି ଆଣନ୍ତି, ଧୂପ ଧୂଆଁ ଆପଣଙ୍କ ଆଖିକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ। ଧୂପ ବାଡି ପାଟିରୁ ବାହାର କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ କାରଣ ଏହା ଆଖିକୁ ବିରକ୍ତ କରିପାରେ ଏବଂ ଧୂପ ବାଡି ଧୂଆଁର ସୂକ୍ଷ୍ମ କଣିକା ଆପଣଙ୍କ ପାଟିରୁ ଟ୍ରାକିଆ ଏବଂ ଫୁସଫୁସରେ ଜମା ହୋଇପାରେ। ଯେତେବେଳେ ଘରେ ପୂଜା କରାଯାଏ, ଧୂପକାଠି ପାଇଁ ଗୋଲାକାର କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା କରି ଧୂପ ବାଡ଼ିର ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଶକ୍ତି ଦଶ ଦିଗରେ ବିସ୍ତାର ହୁଏ ଯାହା ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବିସ୍ତାର କରେ ପରିବାରରେ ସୁଖ ଆସେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *