7 ଦିନ ହଳଦୀ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ ଏହି ରୋଗଗୁଡିକ ମୂଳରୁ ଦୂର ହୋଇଯିବ ।

HEALTH

ହଳଦୀ ଏକ ଅତି ଲୋକପ୍ରିୟ ମସଲା। ଏହାର ମୂଳ କାରଣ ହେଉଛି ଏହାର ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଏହା ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣ, ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଏଜିଂ ଗୁଣ ସହିତ ସମୃଦ୍ଧ। ଏହା ଅନେକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସହିତ ଲଢ଼ିବାରେ ମଧ୍ୟ ସକ୍ଷମ। ହଳଦି ହେଉଛି ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ନିୟମିତ ଯୋଗ ଏବଂ ଆପଣ ଏହାକୁ ପାଣିରେ ପିଇବାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ହଳଦୀ ପିଇବାର ଉପକାର ଏବଂ ହଳଦୀ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ତାହା ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି।

ହଳଦି ଜଳ ଉତ୍ପାଦନ ବ୍ୟବସ୍ଥା ଆପଣ ପ୍ରଥମେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ଉଷୁମ ପାଣି ନେବା ଉଚିତ୍ ତା’ପରେ କିଛି ହଳଦୀ ମିଶାନ୍ତୁ। ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ପାନ ଗରମ ଥିବାବେଳେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସକାଳୁ ଉଠି ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତି। ଏବେ ଦେଖିବା ସକାଳେ ଉଠିବାବେଳେ ହଳଦୀ ପିଇବାର ଲାଭ କ’ଣ ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହକୁ ରୋକିଥାଏ। ଏକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ହଳଦୀ ପାଣି ପିଇବା ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।

haladiii

ତେଣୁ ଟାଇପ୍-୨ ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ପାନ ଏକ ଭଲ ପାନୀୟ ବୋଲି କୁହାଯାଏ। ପ୍ରଦାହ ସହିତ ଲଢ଼ନ୍ତୁ ପ୍ରଦାହ ଅନେକ ରୋଗ ଦ୍ୱାରା ହୋଇପାରେ। ଅବଶ୍ୟ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସାତ ଦିନ ପାଇଁ ହଳଦୀ ପାଣି ପିଇଥାଏ, ହଳଦୀର ଆଣ୍ଟି ଇନ୍‌ଫ୍ଲ ମେଟୋରୀ ଗୁଣ ଏକ ଭଲ ପ୍ରତିକାର ଭାବରେ କାମ କରିପାରେ। ହୃଦୟ ମସ୍ତିଷ୍କ ହଳଦୀରେ କର୍କୁମିନ୍ର ଗୁଣ। ହୃତପିଣ୍ଡକୁ ଯାଉଥିବା ଧମନୀରେ ପ୍ଲେକ୍ ସ୍ଫଟିକ୍ ଅବରୋଧ କରି ରକ୍ତ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହୁଏ। 2011 ରେ, ଜର୍ନାଲ୍ ଅଫ୍ ବାୟୋଲୋଜି ଏବଂ ମେଡିସିନ୍ ବୁଲେଟିନ୍ ଏକ ଗବେଷଣା ପ୍ରକାଶ କଲା। ଜାପାନର ନିଗାଟା ଫାର୍ମାସ୍ୟୁଟିକାଲ୍ ଏବଂ ଆପ୍ଲାଏଡ୍ ଲାଇଫ୍ ସାଇନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ ଦଳ ଏହା ଉପରେ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି।

ଏହି ଅଧ୍ୟୟନର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ଅଟୋମ୍ୟୁମ୍ୟୁନ୍ ହୃଦ୍ ରୋଗରେ ଥିବା ପୁରୁଷ ମୂଷାଙ୍କ ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ତିନି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ହଳଦୀ ମିଶାଇ ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି। ଏହି କାରଣରୁ ହଳଦୀ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ହୃଦୟର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ହୋଇପାରେ। ଏକ 2012 ଅଧ୍ୟୟନରେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ନିଆଯାଇଛି ଯେ ହଳଦୀରେ କିଛି ଶକ୍ତିଶାଳୀ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଥିବା ଡିକ୍ଲୋଫେନାକ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଫୁଲା ଚିକିତ୍ସାରେ ବ୍ୟବହୃତ ଏକ ପଦାର୍ଥ | ସେଥିପାଇଁ କୁହାଯାଏ ଯେ ହଳଦି ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହେବ।

haldi

ମସ୍ତିଷ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଲଜାଇମର ଏବଂ ଡିମେନ୍ସିଆ ଭଳି ଜ୍ଞାନଗତ ବ୍ୟାଧି ଏବଂ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପ୍ରକାରର ବୃଦ୍ଧି ହରମୋନର ଅଭାବ, ମସ୍ତିଷ୍କରେ ନ୍ୟୁରୋଟ୍ରଫିକ୍ ଫ୍ୟାକ୍ଟର ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଲିଙ୍କ ମିଳିଥିଲା ଏଥିସହ, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ କର୍ବୋମିନ୍ ଏହି ହରମୋନର ସ୍ତର ଉପରେ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥିଲା, ଯାହାଦ୍ୱାରା କେତେକ ମସ୍ତିଷ୍କ ରୋଗରେ ମସ୍ତିଷ୍କର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ପରିବର୍ତ୍ତନ କିମ୍ବା ମନ୍ଥର କରାଯାଇଥାଏ। ଯକୃତ ସୁରକ୍ଷା ହଳଦୀ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଯକୃତକୁ ବିଷାକ୍ତ କ୍ଷତିରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ ଏବଂ ନଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରିଥାଏ। ପିତ୍ତ ଉତ୍ପାଦନକୁ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଗାଲ୍ ବ୍ଲାଡର କାର୍ଯ୍ୟକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ।

ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି କର ଦୈନିକ ହଳଦୀ ପାଣି ପିଇବା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିବ ଏବଂ ପିତ୍ତର ମୁକ୍ତିକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ। ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପୀଡିତ, ତେବେ ସାତ ଦିନ ପାଇଁ ନିୟମିତ ହଳଦୀ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ। ଜୀବନ ବଢାଇଥାଏ ଏବଂ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟକୁ ରୋକିଥାଏ। ପ୍ରି-ରେଡିକାଲ୍ ଏବଂ ଆଘାତ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟର ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ ହଳଦୀରେ ଥିବା କର୍କୁମିନ୍, ତଥାପି, ସଫଳତାର ସହିତ ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ପ୍ରତିବନ୍ଧିତ କରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *