kalajira

କୃଷକମାନେ କଳା ଜିରା ଚାଷରୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି ଏହା କିପରି ଚାଷ କରାଯାଏ ତାହା ଜାଣନ୍ତୁ।

NEWS

ଜିରା ଏକ ଔଷଧୀୟ ଗଛ ଏକ ଔଷଧୀୟ ଗଛ ଭାବରେ ବଢ଼ିଥାଏ। କଳା ଜିରା ମଞ୍ଜି ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। ଏହାର ମଞ୍ଜି ଆକାରରେ ଛୋଟ ଏବଂ ସେଗୁଡ଼ିକ କଳା ରଙ୍ଗର। ଚେନ ମଞ୍ଜିଗୁଡିକର ସ୍ୱାଦ ସାମାନ୍ୟ କଦର୍ଯ୍ୟ ଅଟେ। ଏହା ନାନ, ରୁଟି, କେକ୍ ଏବଂ ଅଳେଇଚରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। କଳା ଜିରା ଔଷଧୀୟ ଭାବରେ ଏକ ଉତ୍ତେଜକ, ଆନ୍ଥେଲ୍ମିଣ୍ଟିକ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ପ୍ରୋଟୋଜୋଆ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ।

ମୃତ୍ତିକା ପାଣିପାଗ ଏବଂ ଜଳବାୟୁ କଳା ଜିରା ଚାଷ ପାଇଁ ଜୈବ ପଦାର୍ଥ ସହିତ ବାଲୁକା ମାଟି ଆବଶ୍ୟକ। ଏଥିସହ ଜମି ଆବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଜମିର ପି। ମୂଲ୍ୟ 6-7 ମଧ୍ୟରେ ହେବା ଉଚିତ୍। ଭଲ ବଢ଼ିବା ପାଇଁ କଳା ଜିରା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଏକ ଟ୍ରପିକାଲ୍ ଜଳବାୟୁ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି।

kalajira 1

ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦ ଉଭୟ ଶୀତ ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ଋତୁରେ ଭଲ ବଢେ ଏହାର ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଅଧିକ ବର୍ଷା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ, ତେଣୁ ଏହା ରବି ଫସଲ ସହିତ ରୋପିତ।ଚାଷ ପ୍ରସ୍ତୁତି କଳା ଜିରାର ଭଲ ଅମଳ ପାଇବାକୁ, ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ପୂର୍ବରୁ କ୍ଷେତକୁ ଭଲ ଭାବରେ ହଳ କରାଯିବା ଉଚିତ।

ଏହା ପରେ କ୍ଷେତ୍ରଟି କିଛି ସମୟ ପାଇଁ ଏହିପରି ଖୋଲା ରହିବା ଉଚିତ। ଯାହାଦ୍ୱାରା କ୍ଷେତର ମାଟି ଭଲ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ପାଇଥାଏ। ଏହା ପରେ କ୍ଷେତରେ ଗାଇ ଗୋବର ଖତ ମିଶାଇ ଭଲ ଭାବରେ ମିଶାନ୍ତୁ। ଜମିକୁ ଭଲ ଭାବରେ ଯୋଜନା କର ଏବଂ ସେଥିରେ ଶଯ୍ୟା ତିଆରି କର ଏବଂ ସେଥିରେ ମଞ୍ଜି ବୁଣ। ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣର ମିଶ୍ରଣ କରି ବିହନକୁ ଚିକିତ୍ସା କରନ୍ତୁ। ସେପ୍ଟେମ୍ବର ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ଏହାକୁ ଲଗାଇବା ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ।

kalajira 2

ଜଳସେଚନ ଏବଂ ଯତ୍ନ କଳା ଜିରା ଉଦ୍ଭିଦଗୁଡିକ ଅଧିକ ଜଳସେଚନ ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଜଳସେଚନ ମଞ୍ଜି ବୁଣିବା ପରେ ତୁରନ୍ତ କରାଯିବା ଉଚିତ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *