ରାତିରେ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଦୁଇଟି ଲବଙ୍ଗ ଖାଆନ୍ତୁ ଦେଖିବେ ଏହି ବଡ ରୋଗ ଦୂର ହୋଇଯିବ।

HEALTH

ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ସୁଗନ୍ଧ ବଢାଇବା ସହିତ ଶରୀରର ଉପକାରିତା ପାଇଁ ଅଧିକାଂଶ ଭାରତୀୟ ଘରେ ଲବଙ୍ଗ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ବାସ୍ତବରେ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଲବଙ୍ଗ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଏହା ପଛରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ କାରଣ। ଏହାର ତିକ୍ତ ସ୍ୱାଦ କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଏହାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭ ଅଛି। ଲବଙ୍ଗ ବହୁ ବର୍ଷ ଧରି ପାରମ୍ପାରିକ ଚାଇନିଜ୍ ଔଷଧ ଭାବରେ ବ୍ୟବହୃତ ହେଉଥିଲା, ଆୟୁର୍ବେଦରେ ଏହା ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଏବଂ ଫ୍ଲୁ ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା।

ପୋଟାସିୟମ୍ ଫସଫରସ୍ ଆଇରନ୍ ମାଙ୍ଗାନିଜ୍ ଫାଇବର ଭିଟାମିନ୍ ଓମେଗା 3 ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଏବଂ ସୋଡିୟମ୍ ପରି ଅନେକ ଉପାଦାନ ଲବଙ୍ଗ ଭିତରେ ଉପସ୍ଥିତ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଏବଂ ଲବଣର ସକ୍ରିୟ ଉପାଦାନ ହେଉଛି ଇଉକ୍ଲିପଟସ୍ ତେଲ। ଏହି ତେଲ କିଲୋଗ୍ରାମରେ ପ୍ରାୟ 60 ରୁ 90% କରିଥାଏ ଏବଂ ଏହା ଜୀବାଣୁ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମସ୍ୟାର ମୂଳୋତ୍ପାଟନ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

labanga 1

ଏହା ଭିତରେ ପ୍ରଚୁର ଫାଇବର ଅଛି, ଯାହାକୁ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଖାଇବା ଉଚିତ୍, ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ହୁଏ।

ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଅନ୍ତି। ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରି ମଧ୍ୟ ପେଟ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟା ନିଜେ ଚାଲିଯାଏ। ଆଜିର ଯୁଗରେ, ଅନେକ ଲୋକ ଖରାପ ନିଶ୍ୱାସରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି।

water glass

ଯଦି ଆପଣ ଏଥିରୁ ଆରାମ ପାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ରାତିରେ ଶୋଇବା ସମୟରେ ଦୁଇଟି ଲବଙ୍ଗକୁ ପାଟିରେ ଚାପି ରଖିବା ଉଚିତ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ପାଟିରୁ ଆସୁଥିବା ଖରାପ ଦୁର୍ଗନ୍ଧ ଶେଷ ହୁଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *