ଶନିଙ୍କୁ ଏହିପରି ଉପାସନା କର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହେବ।

NEWS

କଳା ତେଲ କଳା ପୋଷାକ ତେଲ ଶନୀଙ୍କ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ ସେଥିପାଇଁ ଶନି ସେମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି। ଏହି ଉପବାସ ଶନୀଙ୍କ ଦଶାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ଦିନ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ପୁଅ ଜନ୍ମ ହୁଏ। ଯଦି ଏହି ଦିନ ଶନି ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ବିଶେଷ ଉପାୟ ନିଆଯାଏ, ତେବେ ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦୂର ହୋଇଯାଏ।

ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଯଦି ଜଣେ ମହିଳା ଏହି ଉପବାସ ପାଳନ କରନ୍ତି ତା ହେଲେ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ ଏହି ଦିନ ଉପବାସ ପାଣି ପିଇ ନପାରେ। ପୂଜା ପଦ୍ଧତି ଏହି ଦିନ, ସ୍ନାନ ଇତ୍ୟାଦିରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ ଭଗବାନ ଶଙ୍କର, ପାର୍ବତୀ ଏବଂ ନନ୍ଦୀଙ୍କୁ ପଞ୍ଚାମ୍ରିତ ଏବଂ ଗଙ୍ଗା ଜଳ, ବେଲ ପତ୍ର, ସୁଗନ୍ଧ, ଅକ୍ଷତ ଚାଉଳ ଫୁଲ, ଧୂପ, ଦୀପ, ନାଇଭେଡିଆ ଭୋଗ ଫଳ, ବିଟ ପତ୍ର ସହିତ ସ୍ନାନ କରାଯାଏ। ବିଟ ବାଦାମ, ଲବଙ୍ଗ ଏବଂ ଔରସ ଖାଇବା ଉଚିତ।

puja thali

ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଢ଼ଙ୍ଗରେ ଶିବଙ୍କୁ ଉପାସନା କର ଏବଂ ପୁଣି ଥରେ ଉପରୋକ୍ତ ସମସ୍ତ ଜିନିଷ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କର। ଷୋହଳ ପ୍ରକାରର ପଦାର୍ଥ ସହିତ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ। ଏହା ପରେ, ବିଭିନ୍ନ ଦିଗରେ ଆଠଟି ଦୀପ ଜାଳନ୍ତୁ ଏବଂ ଦୀପ ରଖିବା ସମୟରେ ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତୁ। ଯଦି ସମ୍ଭବ, ଏହି ଦିନ, ଏକ ପିତ୍ତଳ ପାତ୍ରରେ ତେଲ ତେଲ ନେଇ ଆପଣଙ୍କ ଚେହେରା ଦେଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଶନି ଦେବଙ୍କ ନାମର ଦାନ ଗ୍ରହଣ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ତେଲ ଦାନ କରନ୍ତୁ।

ଏହି ଦିନ, ଯଦି ତୁମେ ବୁନ୍ଦି ଲଢୁକୁ ଏକ କଳା ଗାଇକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅ, ତେବେ ତୁମେ ଭାଗ୍ୟବାନ ହେବ ଏହା ସହିତ, ଏକ କଳା କୁକୁରକୁ ତେଲରେ ତେଲଯୁକ୍ତ ରୁଟି ଖାଇବାକୁ ଦେବା ଉଚିତ୍। ଶନି ମନ୍ତ୍ରର ଅତି କମରେ ଗୋଟିଏ ଜପ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଜପ କରିବା ସମୟରେ ଉଚ୍ଚାରଣ ଶୁଦ୍ଧ ରହିବା ଉଚିତ୍।
ଏହି ଦିନ ଅନ୍ୟ କିଛି ଜିନିଷ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଅଟେ ଏହି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ପୂଜା କରନ୍ତୁ। ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ।

hanumann2

ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ତେଲରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଅସହାୟ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କର। ଶନି ଦେବଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ଦେଖିବାବେଳେ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଖିରେ ଦୃଷ୍ଟି ଦିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *