ରବିବାର ଦିନ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଏହିପରି ଜଳଦାନ କରନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଭଲ ରହିବ।

NEWS

ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କୁ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ରାଜା ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସେ କଳୀ ଯୁଗରେ ଏକମାତ୍ର ଦୃଶ୍ୟମାନ ଦେବତା ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ମାନ୍ୟତା ପାଇଲେ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନ ବିଶେଷ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରନ୍ତି। ସୂର୍ଯ୍ୟଦେବଙ୍କ ନିୟମିତ ପୂଜା ଜୀବନରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସୁଖ ଆଣିଥାଏ। ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ସକାଳେ ଗାଧୋଇବା ପରେ ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରିବା ଏବଂ ପ୍ରତିଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନମସ୍କାର କରିବା ଜୀବନରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଥାଏ। ବୈଦିକ କାଳରେ ଭଗବାନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ନାରାୟଣଙ୍କ ପୂଜା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି।

ଧାର୍ମିକ ଗ୍ରନ୍ଥରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି। ମହାଭାରତ କାଳରେ ରାଣୀ କୁନ୍ତୀ ପ୍ରଥମ ପୁତ୍ର ସହିତ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ କୃପା ଦ୍ୱାରା ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ, ଯେତେବେଳେ ବେଦରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜୀବନ, ​​ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶକ୍ତିର ଦେବତା ଭାବରେ ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯାଇଥିଲା। ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ କରାଯାଇଥିବା ଅଭିବାଦନକୁ ସରଭଙ୍ଗା ଭାୟାମା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ।

water to sun

ସୂର୍ଯ୍ୟର 3 ଘଣ୍ଟାର ସାଧନା ସକାଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଆକିଆ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ ଅପରାହ୍ନରେ କରାଯାଇଥିବା ଉପାସକ ସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ସମ୍ମାନ ଆଣିଥାଏ। ସନ୍ଧ୍ୟାରେ କରାଯାଇଥିବା ସାଧନା ଶୁଭ ଭାଗ୍ୟ ଜାଗ୍ରତ କରି ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ। ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କୁ ଜଳ ଦିଅ
ସୂର୍ଯ୍ୟ ସମସ୍ତ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ପ୍ରଭୁ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ସ୍ନାନ ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟନାରାୟଣଙ୍କୁ ପାଣି ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍।

ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ସହିତ ଏହାର ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗୁରୁତ୍ୱ ମଧ୍ୟ ରହିଛି। ଗାଧୋଇବା ପରେ କେବଳ ତଉଲିଆ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍, ଶରୀରର ଅବଶିଷ୍ଟ ଅଂଶକୁ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏକ ବୋତଲ ପାଣି ନେଇ, ସୂର୍ଯ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ଆଡକୁ ଏକ ଓଦା ଶରୀର ସହିତ ଜଳ ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ।

water to sun 1

ସେହି ସମୟରେ, ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କଠାରୁ ବାହାରୁଥିବା କିରଣ ଶରୀର ଉପରେ ପଡ଼ିଥିବା ଜଳ ବୁନ୍ଦା ଭିତରକୁ ପ୍ରବେଶ କରି ସାତୋଟି ରଙ୍ଗରେ ବିଭକ୍ତ ହୁଏ ଏବଂ ଏହି କାରଣରୁ ଶରୀରରେ ରଙ୍ଗର ଅଭାବ ଭରିଯାଏ। ଏହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ ଏବଂ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ହେବା ଆରମ୍ଭ କରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *