ଆପଣ ପାନ ପତ୍ରର ଉପକାରିତା ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ, ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ପାନ ଖାଆନ୍ତୁ।

NEWS

ପାନ ପତ୍ର ଖାଇବାରେ ବହୁତ ଟାଇପିଂ ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି, ଏହାକୁ ବାଦାମ କ୍ୟାଟେଚୁ ଚୂନ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ ମିଶ୍ରଣ କରି ଖାଆନ୍ତି, ଯାହା ଦ୍ଵରା ଏହା ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ସ୍ୱାଦ କାହିଁକି ନଥିଲା, ଲୋକମାନେ ସାଧାରଣତ ଏହାକୁ ଏକ ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଖାଇବା ପରି ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଜିନିଷ, ଏହାର କିଛି ଲାଭ ଅଛି। ସେହିପରି, ପାନ ପତ୍ର ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ଏହାର ଲାଭ ହୋଇଥାଏ। ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ନିଜସ୍ୱ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି, ପୂଜାପାଠରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଏହା ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରିବା ପାଇଁ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରେ ଖିଆଯାଏ କିମ୍ବା ଆମ ଦେଶରେ ପାନ ଖାଇବା ଏକ ସାଧାରଣ କଥା ବୋଲି କହିବା ଖାଇବା ଏକ ପରମ୍ପରା। ଭୋଜନ ପରେ ପାନ ପତ୍ର ଅନେକ ରଙ୍ଗରେ ଉପଲବ୍ଧ, କେତେକ ଗାଢ଼ସବୁଜ ଏବଂ କେତେକ ହାଲୁକା ରଙ୍ଗର।

ପାନ ପତ୍ର ଖାଇବାର ଲାଭ କଣ, କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଯେତେବେଳେ ପାନ ପତ୍ର ସୀମାରେ ରହିଥାଏ, ସେତେବେଳେ ପାନ ପତ୍ର ଆସିବାବେଳେ ଏହା କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଯାଏ, ତେଣୁ ପାନ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ଖାଏ। ପାନ ପତ୍ର ଖାଆନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ, ପାନ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ହଜମ ପାଇଁ, ଲାଳ ଗ୍ରନ୍ଥିକୁ ସକ୍ରିୟ କରି ଲାଳ ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ କାରଣ ଏହା ଖାଦ୍ୟକୁ ଛୋଟ ଖଣ୍ଡରେ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ କାମ କରେ।

pana patra 1

ଯେଉଁମାନଙ୍କର ପେଟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟା ରହିଛି, ଯେଉଁମାନେ କୋଷ୍ଠ କାଠିନ୍ୟରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ, ସେମାନେ ପାନ ପତ୍ରକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଚଳାଇବା ଉଚିତ୍, ଏହା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହେବ, ଯେଉଁମାନଙ୍କର ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ଅଲସର୍ ସମସ୍ୟା ରହିଛି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ଅଲସର ଚିକିତ୍ସାରେ ପାନ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଭଲ, ଏହା ବହୁ ପରିମାଣରେ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ।

ପାଟି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁଯଦି ପାନ ପତ୍ର ଖାଇବା ପରେ ପାଟିରେ ଖରାପ ଗନ୍ଧ ଥାଏ, ତେବେ ସର୍ବପ୍ରଥମେ ଏହା ଚାଲିଯାଏ। ଅନେକ ମସଲା ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ଯେପରି ଲୋକମାନେ ଖାଉଥିବା ଏରସ ପରି, ଏହା ପାଟିକୁ ସତେଜ ରଖେ, ଏହା ପାଟିରେ ସତେଜତା ଆଣିଥାଏ। ପୁନର୍ବାର ପାନ ଖାଇ ପାଟି ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ନାହିଁ।

pana patra 2

ସରଳ ରୋଗ ଏବଂ ଆଘାତ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଥଣ୍ଡା କିମ୍ବା କାଶ ଏବଂ ଥଣ୍ଡା ଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ପାନ ପତ୍ର ଖାଇବା, ଏହାକୁ ମହୁ ସହିତ ମିଶାଇ ଖାଇବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ, ଯଦି ଆପଣ ଆଘାତ ପାଇଛନ୍ତି ତଥାପି ଖାଇବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ଏହା କ୍ଷତକୁ ଶୀଘ୍ର ଭଲ କରିଥାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *