banana peel

କଦଳୀ ଚୋପାର ଏହି ବ୍ୟବହାର ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ।

NEWS

କଦଳୀ ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଫଳ। କଦଳୀ ଆମ ଶରୀର ପାଇଁ ଯେତିକି ଲାଭଦାୟକ, କଦଳୀ ଚୋପା ମଧ୍ୟ ଆମ ଚେହେରା ପାଇଁ ସମାନ ଉପକାରୀ। ଆଜିର ଡାଏଟ୍ ହେତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ ମୁହଁରେ କୁଣ୍ଡେଇ ହୋଇଯାଆନ୍ତି। ଏହି କୁଞ୍ଚିକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ କଦଳୀ ଚୋପା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ। ପ୍ରାୟତ ଲୋକମାନେ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତି ଏବଂ କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ଫୋପାଡି ଦିଅନ୍ତି କିନ୍ତୁ କଦଳୀ ଚୋପା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। କାରଣ କଦଳୀ ଚୋପାରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ।

ଯାହା ଆମ ଚର୍ମ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ। କଦଳୀ ଚୋପା ସହିତ ତୁମେ କିପରି ତୁମର କୁଞ୍ଚିକୁ ହ୍ରାସ କରିପାରିବ ଜାଣ। ଚେହେରା ସତେଜ ରହିବ ଏହି ରନ୍-ଅଫ୍ ମିଲ୍ ଜୀବନରେ ଲୋକମାନେ ସକାଳେ ଘରୁ ବାହାରି କେବଳ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଫେରି ଆସନ୍ତି। ଏହି ସମୟରେ, ଦିନସାରା ଯାନବାହାନର ଧୂଆଁ, ମାଟି ଇତ୍ୟାଦି ହେତୁ ଆମ ଚେହେରା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ। ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଆମେ ଆମ ଚେହେରାର ସତେଜତା ହରାଇବା ଜାରି ରଖୁ। ଯଦି ଆମେ ଏହିପରି ମୁହଁର ସତେଜତା ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁ, ତେବେ ଆମକୁ କଦଳୀ ଚୋପା ସହିତ ମୁହଁ ସଫା କରିବାକୁ ପଡିବ।

banana peel 1

ଏହି କଦଳୀ ଚୋପା ସହିତ, ଆମେ ଆମ ଚେହେରାର ସତେଜତାକୁ ଫେରାଇ ଆଣିପାରିବା। ଚେହେରାର ରଙ୍ଗକୁ ଉନ୍ନତ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ, କଦଳୀ ଚୋପାର ମିଶ୍ରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ସେହି ମିଶ୍ରଣରେ ବେକିଂ ସୋଡା ଏବଂ ଅଳ୍ପ ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ। ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତ ପେଷ୍ଟକୁ ମୁହଁରେ 10 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘଷନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଆପଣ ମୁହଁ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତି। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା, ଆମେ ଅଳ୍ପ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଆମ ଚେହେରାର ରଙ୍ଗ ବଢାଇ ପାରିବା ଏହା ଆମ ଚେହେରାର ରଙ୍ଗ ସଫା କରିବ।

ମୁଖର ସୋନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଭଲ ରହିବ ଆଜିର ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ବୟସ ହେତୁ ଶୀଘ୍ର ଚେହେରାରେ କୁଞ୍ଚନ ଦେଖାଯିବା ଆରମ୍ଭ କରେ। କଦଳୀ ଚୋପା ଆମ ଶରୀରକୁ କୁଞ୍ଚନ ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ତୁମ ମୁହଁରେ କଦଳୀ ଭିତର ଅଂଶକୁ କିଛି ସମୟ ଘଷିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ପୁଣି ଗୋଲାପ ଜଳ ପ୍ରୟୋଗ କରନ୍ତୁ। ତା’ପରେ 15 ମିନିଟ୍ ପରେ ମୁହଁରେ ପାଣି ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। କିଛି ଦିନ ଏହା କରିବା ପରେ, ତୁମେ ଶୀଘ୍ର ତୁମ ଚେହେରାରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଦେଖିବ।

banana peel 2

ଆଖି ତଳେ ଗାଢ଼ ରଙ୍ଗ ହଟାନ୍ତୁ ଆମେ ଦେଖୁ ଯେ ବେଳେବେଳେ ଆଖି ତଳେ ଗାଢ଼ ବୃତ୍ତ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ। ଏହି ସର୍କଲଗୁଡିକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ, ଆପଣଙ୍କୁ କଦଳୀ ଭିତରେ ଥିବା ଫାଇବରକୁ ବାହାର କରିବାକୁ ପଡିବ ଏବଂ ଏଥିରେ ଏକ ଚାମଚ ଆଲୋ ଭେରା ଜେଲ୍ ମିଶାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏହି ପ୍ରସ୍ତୁତ ପେଷ୍ଟକୁ ଆଖି ତଳେ ଥିବା ଅନ୍ଧାର ସର୍କଲରେ ଅତି କମରେ 10 ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଲଗାନ୍ତୁ। ଅନେକ ଦିନ ଏହା କରିବା ପରେ, ଆପଣ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଦୃଢ଼ ଦେଖିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *