ଜାଣନ୍ତୁ ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନଙ୍କ ବିଷୟରେ କିଛି ଖାସ କଥା।

Uncategorized

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ହନୁମାନଙ୍କ ପରିବାର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ ଲୋକମାନେ କେବଳ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସେ ପୱନ ଦେବଙ୍କ ପୁତ୍ର କିନ୍ତୁ ହନୁମାନଙ୍କ ପିତା ପୱନପୁତ୍ର ହନୁମାନଙ୍କ ପରିବାର ବିଷୟରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣିନାହୁଁ। ଯେପରି ଆମେ ଜାଣୁନାହୁଁ ତାଙ୍କର 5 ଭାଇ କିଏ ତାଙ୍କ ବିବାହ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ସୂଚନା ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କର ତିନୋଟି ବିବାହ ହୋଇଥିଲା। ତିନୋଟି ବିବାହ ପରେ ମଧ୍ୟ ସେ କିପରି ସେଲିବ୍ରେଟ୍ ରହିଲେ ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆପଣ ଏହି ସବୁ ଜିନିଷର ଉତ୍ତର ପାଇବେ। ହନୁମାନଙ୍କର 5 ଭାଇ କିଏ ଥିଲେ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ହନୁମାନଙ୍କ ପରିବାର ବିଷୟରେ ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଲୋକମାନେ କେବଳ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ସେ ପୱନଦେବଙ୍କ ପୁତ୍ର କିନ୍ତୁ ହନୁମାନଙ୍କ ପିତା କେଶରୀ, ସୁମେରୁ ପର୍ବତର ମାଙ୍କଡ଼ ରାଜା ଏବଂ ମାତା ଅଞ୍ଜନି ଥିଲେ। ହନୁମାନ ପବନ ଦେବଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ। ସେଥିମଧ୍ୟରେ ପୱନଦେବଙ୍କର ଅନେକ ଗୁଣ ଥିଲା।

ପୱନପୁତ୍ର, କେଶରିନନ୍ଦନ ଅଞ୍ଜାନୀଙ୍କ ଲାଲ ଅନେକ ନାମରେ ଡାକନ୍ତି। ତାଙ୍କର 5 ଭାଇ ଥିଲେ। ତାଙ୍କ ପିତା କେଶରୀଙ୍କର ଆଉ 5 ସନ୍ତାନ ଥିଲେ ଯେଉଁମାନେ ପୁଅ ଥିଲେ। ବ୍ରାହ୍ମଣ ପୁରାଣଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ତାଙ୍କ ପାଞ୍ଚ ଭାଇଙ୍କ ନାମ ହେଉଛି ମାଟିମାନ, ଶ୍ରୁତିମାନ, କେଟୁମାନ, ଗାଟିମାନ ଏବଂ ଧ୍ରିତମାନ। ହନୁମାନ ସେମାନଙ୍କ ସମସ୍ତଙ୍କର ବଡ ଭାଇ। ହନୁମାନଙ୍କର ତିନୋଟି ବିବାହ ବିଷୟରେ ସୂଚନା
ହନୁମାନଙ୍କ ବିବାହ ବିଷୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ନାହିଁ। ଆମେ ସମସ୍ତେ ଶୁଣୁଛୁ ଯେ ହନୁମାନ ଜଣେ ବ୍ରହ୍ମଚାରି। ଏହାର ଅର୍ଥ ସେମାନେ କେବେ ବି ବିବାହ କରିନାହାଁନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ହନୁମାନଙ୍କର ତିନୋଟି ବିବାହ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି।

hanuman

ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ପରଶର ସମିତା ଯେତେବେଳେ ହନୁମାନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଦେବଙ୍କ ଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ଶିକ୍ଷା ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ସେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଝିଅ ସୁରଭାଚଲାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଏହା ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ବିବାହ ଥିଲା ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ପୌମ ଚରିତ ଯେତେବେଳେ ବରୁଣଦେବ ଏବଂ ରାବଣ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲା, ସେତେବେଳେ ହନୁମାନ ବରୁଣଦେବଙ୍କ ତରଫରୁ ଯୁଦ୍ଧ କରିଥିଲେ। ହନୁମାନ ରାବଣର ସମସ୍ତ ପୁତ୍ରଙ୍କୁ ବନ୍ଦୀ କରି ନେଇଥିଲେ। ଯୁଦ୍ଧରେ ହାରିବା ପରେ ରାବଣ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଅନଙ୍ଗକୁସୁମା ହନୁମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ରାବଣ ଏବଂ ବରୁଣଦେବଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଯୁଦ୍ଧରେ ବର ଦେବ ଜିତିଥିଲେ। ଏଥିରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୋଇ ବରୁଣଦେବ ତାଙ୍କ ଝିଅ ସତ୍ୟବତୀଙ୍କୁ ହନୁମାନଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ ଏହା ତାଙ୍କର ତୃତୀୟ ବିବାହ ଥିଲା। ହନୁମାନଙ୍କ ସମସ୍ତ ତିନୋଟି ବିବାହ ବିଶେଷ ପରିସ୍ଥିତିରେ ହୋଇଥିଲା।

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହି ବିବାହ ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅର୍ଥ ନୁହେଁ ଯେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ବିବାହ ବନ୍ଧନରେ ବାନ୍ଧି ଦିଆଯାଇଥିଲା କିମ୍ବା ସେ ବୈବାହିକ ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖିଥିଲେ ସେ ଜୀବନସାରା ଜଣେ ସେଲିବ୍ରେଟ୍ ଥିଲେ ସେଥିପାଇଁ ତିନୋଟି ବିବାହ ପରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବ୍ରହ୍ମଚାରି କୁହାଯାଏ। ହନୁମାନଙ୍କୁ କିପରି ଖୁସି କରିବେ ହନୁମାନ ଏପରି ଏକ ଦେବତା ଯିଏ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପ୍ରସନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ଯଦି କେହି ତାଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ହୃଦୟରେ ମନେ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଉପାସନା କର ତେଣୁ ହନୁମାନ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ତାଙ୍କର ଅନୁଗ୍ରହ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତି। ହନୁମାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ବିଶେଷ ଉପାୟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ସୋରିଷ ତେଲରେ ଲବଙ୍ଗ ପକାଇ ହନୁମାନଙ୍କ ଆରତୀ କରନ୍ତୁ ଏହା ଟଙ୍କା କ୍ରଞ୍ଚକୁ ହଟାଇଥାଏ।ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଘି ସହିତ ମିଶ୍ରିତ ଭର୍ମିଲିୟନ ଲଗାନ୍ତୁ।

hanumann2

ଏହା ଅର୍ଥ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରେ। ପୂଜା ସମୟରେ ହନୁମାନଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ଏବଂ ଗୋଲାପୀ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ ମାରିଗୋଲ୍ଡ ଏବଂ ଗୋଲାପ ପରି। ହନୁମାନଙ୍କୁ ଜଗିବା ଉଚିତ୍ ପରେ ଗୁଣ୍ଡକୁ ଗାଇକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ପ୍ରସାଦ ସହିତ ହନୁମାନଙ୍କୁ ନାଲି ରଙ୍ଗର କପଡା କିମ୍ବା ନାଲି ରଙ୍ଗର ପତାକା ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍। ମଙ୍ଗଳବାର ସକାଳେ ବାଡା ଗଛର ଗୋଟିଏ ପତ୍ର କାଢ଼ିବା ପରେ ଏହାକୁ ଗଙ୍ଗା ପାଣିରେ ଧୋଇ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଦିଅ ଏହା ଅର୍ଥର ପ୍ରବାହକୁ ବଢାଇଥାଏ। ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ, ହନୁମାନଙ୍କ ସାମ୍ନାରେ ବସି 108 ଥର ‘ଜୟ ଶ୍ରୀ ରାମ’ ଜପ କରନ୍ତୁ। ଏହି ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ସହିତ ଆପଣ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରିପାରିବେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *