sani dev

ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପୂର୍ବରୁ, ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ଜାଣନ୍ତୁ ଅନ୍ୟଥା ବର୍ବାଦ ହେଇଯିବେ।

NEWS

ଶନି ଦେବଙ୍କ ନାମ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ମନରେ ଅନେକ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିଥାଏ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ଶନି ଗ୍ରହର ନାମ ଶୁଣିଥାଉ, ଏହା ଲାଗୁଛି ଯେ ଏହା ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଦୁଖର କାରଣ, କିନ୍ତୁ ସତ୍ୟ ହେଉଛି ଯେ ସେମାନେ ଅନୁଯାୟୀ ଫଳାଫଳ ଦିଅନ୍ତି। କର୍ମ ଯଦି ଏହି ଗ୍ରହ ଆପଣଙ୍କ ରାଶିଫଳରେ ବିଚଳିତ ହୁଏ, ତେବେ ଶନି ଦୋସାଙ୍କୁ ଏଡାଇବା ଏବଂ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ କରିବା ପାଇଁ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଏବଂ ଶନିବାର ଦିନ ଉପବାସ କରିବା ପରାମର୍ଶଦାୟକ,କିନ୍ତୁ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ କିଛି ବିଶେଷ ନିୟମ ଅଛି।

ଶନି ସଚ୍ଚୋଟ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସମ୍ମାନର ଗ୍ରହ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଧାର୍ମିକତା ଏବଂ ନ୍ୟାୟର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଏବଂ ଗ୍ରହ ଯାହା ସୁଖ, ଧନ, ଗୌରବ ଏବଂ ପରିତ୍ରାଣ ପ୍ରଦାନ କରେ। ଧର୍ମର ରାଜା ହେତୁ ଶନି ପାପୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ସମୟରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ଏବଂ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ସତ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ହେଉଛି ଖ୍ୟାତି, ଧନ, ପଦ ଏବଂ ସମ୍ମାନର ଗ୍ରହ। ଶନିଙ୍କ ଦଶା ଆସିବା ପରେ ଜୀବନରେ ଅନେକ ଉତ୍ଥାନ ପତନ ଘଟିଥାଏ।

sani

ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ କେଉଁ ଜିନିଷକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ୍ ଜାଣନ୍ତୁ। ତେଲ ଅର୍ପଣ କରିବା ସମୟରେ ଏହାକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ଶନିବାର ଦିନ ବାଉଁଶ ଗଛରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ତେଲ ଦିଅନ୍ତୁ କିମ୍ବା ସେହି ତେଲକୁ ଗରିବ ଲୋକଙ୍କୁ ଦାନ କରନ୍ତୁ। ତେଲ ଢାଳିବାବେଳେ ବିଶେଷ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେ ତେଲ ଏଠାରେ ଏବଂ ସେଠାରେ ଢାଳିବ ନାହିଁ।

ଶନିବାର ଦିନ, ପିମ୍ପୁଡ଼ିକୁ କଳା ତେଲ ଏବଂ ଗୁଣ୍ଡ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶନିବାର ଦିନ ଚମଡା ଜୋତା ଏବଂ ଚପଲ ଦାନ କରିବା ମଧ୍ୟ ଭଲ ଅଟେ। ସାମ୍ନାରେ ଠିଆ ନ ହୋଇ ଉପାସନା ପୂର୍ବରୁ ଶନି ଦେବଙ୍କର ବହୁତ କମ୍ ମନ୍ଦିର ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଆଜି ଆପଣ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିର ପାଇବେ,

sanii

ଯେଉଁଥିରେ ଶନି ଦେବଙ୍କର ମୂର୍ତ୍ତି ମଧ୍ୟ ଅଛି। ଶନି ଦେବ ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାବେଳେ ମୂର୍ତ୍ତି ସାମ୍ନାରେ କେବେ ଠିଆ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଯଦି ସମ୍ଭବ, ଶନି ଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ, ଯେଉଁଠାରେ ଶନି ଏକ ପଥର ଆକାରରେ ଅଛନ୍ତି। ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଏବଂ ଓସ୍ତ ଗଛକୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *