hanumn

ଜାଣନ୍ତୁ ଘରର କେଉଁ ଦିଗରେ ହନୁମାନଙ୍କର ଫୋଟୋ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍, ବାଧା ଦୂର ହେବ।

NEWS

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ହନୁମାନଙ୍କ ପଞ୍ଚମୃତି ଚିତ୍ର ଅଛି, ସେହି ଘରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ନାହିଁ। ହନୁମାନ ଏପରି ଏକ ଦେବତା ଯିଏକି କଳି ଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ପୃଥିବୀରେ ବସିଛନ୍ତି। ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଭୟରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଯାଏ। ସେମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇଥାଏ। ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ହନୁମାନ ଚାଲିସା ପାଠ କରନ୍ତି। ଏହା କେବଳ ଲାଭଦାୟକ ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ବଜରଙ୍ଗ ବାନ ପାଠ କରାଯାଏ, ତେବେ ଭକ୍ତମାନେ ବଜରଙ୍ଗବାଲିର ଅପାର ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଆନ୍ତି।

ମଙ୍ଗଳବାର ହନୁମାନଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦିନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ବିଶେଷ ଯୋଗ୍ୟତା ଦେଇଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନ ମଙ୍ଗଳବାର ପୂଜାରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତଙ୍କ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି। ହନୁମାନଙ୍କର ଅନେକ ରୂପ ଅଛି ଏବଂ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଫର୍ମର ଚିତ୍ରକୁ ଘରର ଭିନ୍ନ ଦିଗରେ ରଖି ଘରର ବାସ୍ତୁ ତ୍ରୁଟି ଦୂର ହୋଇଯାଏ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଦିଗରେ ହନୁମାନଙ୍କର ଫୋଟୋ ରଖାଯିବା ଉଚିତ୍। ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁ ଘରେ ହନୁମାନଙ୍କ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ଅଛି, ସେହି ଘରେ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ନାହିଁ।

hanuman

ପଞ୍ଚମୁଖୀ ଚିତ୍ର ପ୍ରୟୋଗ କରି ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ଘରେ ରହିଥାଏ ଏବଂ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଯଦି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଘରେ ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ପ୍ରଭାବ ଅଛି, ତେବେ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କର ଚିତ୍ର ରଖିବା ଦ୍ୱାରା ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଦୂର ହୋଇଥାଏ। ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ପଞ୍ଚମୁଖୀ ହନୁମାନଙ୍କ ଫଟୋ ଘରର ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାରରେ ରଖନ୍ତି, ତେବେ ମନ୍ଦ ଶକ୍ତିମାନେ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ହନୁମାନଙ୍କର ଛବି ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ରଖ। କୁହାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନଙ୍କର ଫଟୋ ସବୁବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ରଖାଯିବା ଉଚିତ।

ବାସ୍ତବରେ, ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ହନୁମାନଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ବହୁତ ଅଧିକ ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା କରିବା ଘରର ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ଉପରେ ଆଦୌ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ନାହିଁ।ନାଲି ରଙ୍ଗର ହନୁମାନଙ୍କର ଫୋଟୋ କୁହାଯାଏ ଯେ ହନୁମାନଙ୍କର ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗରେ ବସିଥିବା ଲାଲ ରଙ୍ଗର ଚିତ୍ର ରଖି ନକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ପ୍ରଭାବ କମିଯାଏ। ଏହି ଚିତ୍ରକୁ ପ୍ରୟୋଗ କରି ଘରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଥାଏ। ଜୀବନରେ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିବା ପାଇଁ, ସର୍ବଦା ଭକ୍ତିର ଚିତ୍ର ସାମ୍ନାରେ ବସି ଭଗବାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍।

hanumann2

ଭଗବାନ ରାମଙ୍କ ପାଦତଳେ ବସିଥିବା ହନୁମାନ ଘରର ବାସଭବନରେ ରାମ ଦରବାରରେ ରାମଙ୍କ ପାଦତଳେ ବସିଥିବା ହନୁମାନଙ୍କର ଏକ ଫୋଟ ରଖି ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପାରସ୍ପରିକ ପ୍ରେମ, ବିଶ୍ୱାସ, ସ୍ନେହ ଏବଂ ଏକତା ରହିଥାଏ। ସଙ୍କଟ ମୋଚାନ ହନୁମାନ ପର୍ବତ ଉପରକୁ ଉଠାଉଛନ୍ତି ବାସ୍ତୁ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସେହି ଘରେ ହନୁମାନଙ୍କର ଏକ ପର୍ବତ ଉଠାଇବାର ଫଟୋ ରଖିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହାର ପରିବାର ସଦସ୍ୟଙ୍କର ସାହସ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଅଭାବ ରହିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *