ଆଗ୍ରାଫଟର ଏହି 10ଟି ରହସ୍ୟ ବିଷୟରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଇଯିବେ।

NEWS

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଶାହ ଜାହାନ ଧଳା ମାର୍ବଲ ଜିନିଷକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ, ତେଣୁ ସେ ଏହି ଦୁର୍ଗର କିଛି ସଂରଚନା ଭାଙ୍ଗି ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ଐତିହାସିକ ଆଗ୍ରା ଦୁର୍ଗ ତାଜମହଲ ଠାରୁ ପ୍ରାୟ 2.5 Km କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଅବସ୍ଥିତ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ 1638 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଦୁର୍ଗ ମୋଗଲମାନଙ୍କର ମୁଖ୍ୟ ବାସସ୍ଥାନ ଥିଲା। ଏହା ପରେ ମୋଗଲମାନେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ସେମାନଙ୍କର ରାଜଧାନୀ କରିଥିଲେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦୁର୍ଗ ଅନେକ ସମ୍ରାଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହୋଇଛି, କିନ୍ତୁ ଆକବରଙ୍କ ଶାସନ କାଳରେ ଏହି ଦୁର୍ଗ ବର୍ତ୍ତମାନର ରୂପ ପାଇଲା।

ଆକବର ହିଁ ଏହି ଐତିହାସିକ ଦୁର୍ଗର ନବୀକରଣ କରିଥିଲେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ବିଶେଷ ଆର୍ଟିକିଲରେ ଆଗ୍ରା ଦୁର୍ଗ ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଅବାଞ୍ଛିତ ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ତଥ୍ୟ। ପ୍ରଥମେ 1857 ମସିହାର ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥାନ ଅନେକେ ଜାଣି ନଥିବେ ଯେ ଆଗ୍ରା ଦୁର୍ଗ ମଧ୍ୟ 1857 ର ଐତିହାସିକ ଯୁଦ୍ଧର ଯୁଦ୍ଧ ସ୍ଥାନ ଅଟେ, ଯାହା ଭାରତ ଉପରେ ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନର ମୂଳଦୁଆକୁ ହଲାଇ ଦେଇଥିଲା। ଶାହା ଜାହାନଙ୍କ ଦ୍ଵରା କିଛି ସଂରଚନାର ପୁନ ନିର୍ମାଣ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଶାହ ଜାହାନ ଧଳା ମାର୍ବଲକୁ ବହୁତ ଭଲ ପାଉଥିଲେ, ତେଣୁ ସେ ଏହି ଦୁର୍ଗର କିଛି ସଂରଚନା ଭାଙ୍ଗି ପୁନ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ, ଯେଉଁଥିରେ ମାର୍ବଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା।

aagra 1

ଆଜି ବି ଦୁର୍ଗରେ ମାର୍ବଲ କାମ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। ଏହି ଦୁର୍ଗର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଦେଖିବା ଯୋଗ୍ୟ। ଆକବରଙ୍କ କୋର୍ଟରେ ଉପସ୍ଥିତ ଐତିହାସିକ ଅବୁଲ ଫଜଲ ଏଠାରେ ବଙ୍ଗାଳୀ ଏବଂ ଗୁଜରାଟୀ ଶୈଳୀରେ ନିର୍ମିତ 5 ହଜାର କୋଠାକୁ ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଥିଲା। ବ୍ରିଟିଶ୍ ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଗଠନ ଭାଙ୍ଗିଗଲା ଏଥି ସହିତ, ବ୍ରିଟିଶ ଶାସନ ସମୟରେ ବ୍ରିଟିଶମାନେ ଏହି ଦୁର୍ଗର ଅନେକ ସଂରଚନାକୁ ବ୍ୟାରେକ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ନଷ୍ଟ କରିଦେଇଥିଲେ।

ଆଗ୍ରା ଦୁର୍ଗର ଗେଟ୍ସ ଆଗ୍ରା ଦୁର୍ଗର ଦୁଇଟି ମୁଖ୍ୟ ଫାଟକ ଅଛି, ଗୋଟିଏ ଦିଲ୍ଲୀ ଫାଟକ ଏବଂ ଅନ୍ୟଟି ଲାହୋର ଫାଟକ। ଲାହୋର ଗେଟ୍ ଅମର ସିଂ ଗେଟ୍ ନାମରେ ମଧ୍ୟ ଜଣାଶୁଣା। ଏଥିରେ ପର୍ଯ୍ୟଟକଙ୍କ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ଫାଟକ ଖୋଲାଯାଇଛି।ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ ଶାହ ଜାହାନ ଦୁର୍ଗ ପରିସରରେ ତିନୋଟି ମାର୍ବଲ ମସଜିଦ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ। ସେହି ମସଜିଦଗୁଡ଼ିକର ନାମ ହେଉଛି ନାଗିନା ମସଜିଦ୍, ମୋତି ମସଜିଦ୍ ଏବଂ ମୀନା ମସଜିଦ୍। ଔରଙ୍ଗଦେବ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କୁ କାରାଗାରରେ ରଖିଥିଲେ ଏହି ଦୁର୍ଗରେ ଔରଙ୍ଗଦେବ ତାଙ୍କ ପିତା ଶାହ ଜାହାନଙ୍କୁ ମୃତ୍ୟୁ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରାୟ 8 ବର୍ଷ କାରାଗାରରେ ରଖିଥିଲେ।

aagra 2

1666 ମସିହାରେ ଶାହ ଜାହାନଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା, ଯାହା ତାଜମହଲରେ ସମାଧି ଦିଆଯାଇଥିଲା। କୋହିନୋର ହୀରା ଶାହା ଜାହାନର ପାଇକ ସିଂହାସନ ଆଗ୍ରା ଦୁର୍ଗର ଦିୱାନ ଇ-ଖାସରେ ରଖାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ କୋହିନୋର ହୀରା ମଧ୍ୟ ବହୁମୂଲ୍ୟ ପଥରରେ ସଜାଯାଇଥିଲା। ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ମସଜିଦ ଦୁର୍ଗ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସରେ ଶାହ ଜାହାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ନାଗିନ ମସଜିଦ ଦୁର୍ଗର ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଛୋଟ କିନ୍ତୁ ବହୁତ ଆକର୍ଷଣୀୟ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *