oil

ଖାଇବା ତେଲ ଏହା ସସ୍ଥା ଜାଣନ୍ତୁ କେତେ କମିଲା କେତେ ବଢ଼ିଲା।

FACT

ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଘରୋଇ ଯୋଗାଣ ଏବଂ ଚେକ୍ ହୋର୍ଡିଂ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ସରକାର ନେଇଥିବା ସମସ୍ତ ପଦକ୍ଷେପ ପରେ ସାରା ଦେଶରେ ହୋଲସେଲ ବଜାରରେ ଆଠ ପ୍ରକାରର ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟ ଗତ ସପ୍ତାହ ତୁଳନାରେ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ବୋଲି କେନ୍ଦ୍ର କହିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବର 14 ଶେଷ ସପ୍ତାହରେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ ବାଦାମ, ସୋରିଷ ତେଲ, ପନିପରିବା, ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ, ଖଜୁରୀ ତେଲ, ନଡିଆ ତେଲ ଏବଂ ତେଲ ତେଲର ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଛି ବୋଲି ଗ୍ରାହକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଖଜୁରୀ ତେଲର ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ 14 ଥିଲା ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଏହା ଟନ୍ ପିଛା 2.50 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ 12,349 ଟଙ୍କା ହୋଇ ଏକ ସପ୍ତାହ ପୂର୍ବରୁ ଟନ 12,666 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି।

ତେଲର ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ ଟନ୍ ପିଛା 2.08 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ 23,500 ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ନଡିଆ ତେଲ 1.72 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ଟନ୍ ପିଛା 17,100 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ସେହିଭଳି ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲର ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 14 ରେ 1.30 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ଟନ୍ ପିଛା 15,965 ଟଙ୍କା ହୋଇସାରିଛି। ସୋରିଷ ତେଲର ମୂଲ୍ୟ କେତେ ହ୍ରାସ ପାଇଲା ଏହି ଅବଧିରେ, ଭୂତଳ ତେଲର ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ 1.38 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇ ଟନ୍ ପିଛା 16,839 ଟଙ୍କା କିମ୍ବା କ୍ୱିଣ୍ଟାଲ ପିଛା 1,684 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି।

oil 1

ଏଥି ସହିତ ସୋରିଷ ତେଲ ଏବଂ ପନିପରିବାର ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ ଏକ ପ୍ରତିଶତରୁ କମ୍ ହ୍ରାସ ପାଇ ଟନ୍ ପିଛା 16,573 ଟଙ୍କା ଏବଂ ଟନ୍ ପିଛା 12,508 ଟଙ୍କା ହୋଇଛି। ଯଦିଓ ଖାଇବା ତେଲର ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଉଛି, ତଥାପି ଏହି ହାର ଏକ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ସମାନ ଅବଧି ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ରହିଛି। ମନିଟରିଂ ପାଇଁ ଏକ ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍। ମୂଲ୍ୟ ଯାଞ୍ଚ କରିବା ଏବଂ ଘରୋଇ ଯୋଗାଣ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ କେନ୍ଦ୍ର ଖାଇବା ତେଲ ଉପରେ ଆମଦାନୀ ଶୁଳ୍କ ହ୍ରାସ କରିଛି।

ଏହା ହୋର୍ଡିଂ ବିରୋଧରେ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି ଏବଂ ହୋଲସେଲର, ମିଲ୍ ମାଲିକ ଏବଂ ରିଫାଇନ ସେମାନଙ୍କର ଷ୍ଟକ୍ ବିବରଣୀକୁ ଏକ ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲରେ ରଖିବାକୁ କହିଛି। ଏପରିକି ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀମାନଙ୍କୁ ବ୍ରାଣ୍ଡେଡ୍ ଖାଇବା ତେଲର ମୂଲ୍ୟକୁ ମୁଖ୍ୟତ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଗ୍ରାହକମାନେ ନିଜ ପସନ୍ଦର ତେଲ ବାଛି ପାରିବେ। ଖାଦ୍ୟ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣ ବଣ୍ଟନ ବିଭାଗ ସାପ୍ତାହିକ ଭିତ୍ତିରେ ଦେଶରେ ଖାଇବା ତେଲ ତୈଳ ବୀଜଗୁଡିକର ଷ୍ଟକ୍ଉ ପରେ ନଜର ରଖିବା ପାଇଁ ଏକ ୱେବ୍ ପୋର୍ଟାଲ୍ ବିକାଶ କରୁଛି।

oil 2

 

ମିଲ ମାଲିକ, ରିଫାଇନର୍ ହୋଲସେଲର ପୋର୍ଟାଲରେ ତଥ୍ୟ ପ୍ରବେଶ କରିବେ। ତେଲ ଉପରେ ଡ୍ୟୁଟି କଟ। ଭାରତ ସରକାର ଅଶୋଧିତ ଖଜୁରୀ ତେଲ, ଅଶୋଧିତ ସୋୟାବିନ୍ ତେଲ ଏବଂ ଅଶୋଧିତ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ ଉପରେ ଶୁଳ୍କ ହାରକୁ 2.5 ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରିଛନ୍ତି। ବିଶୋଧିତ ଖଜୁରୀ ତେଲ, ବିଶୋଧିତ ସୋୟାବିନ୍ ତେଲ ଏବଂ ବିଶୋଧିତ ସୂର୍ଯ୍ୟମୁଖୀ ତେଲ ଉପରେ ମାନକ ହାର 32.5 ପ୍ରତିଶତକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏହି ହ୍ରାସ ହେତୁ ଖାଇବା ତେଲର ଦୈନିକ ହୋଲସେଲ ମୂଲ୍ୟରେ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *