prime

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନାରେ ଟଙ୍କା ପାଇବାର ଶେଷ ସୁଯୋଗ ଆଜି ହିଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରେସନ କରନ୍ତୁ।

NEWS

କୃଷକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ପିଏମ କିସାନ ପିଏମ କିସାନ 9ମ କିସ୍ତିର ନବମ କିସ୍ତି ଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ ଏକତ୍ର 4000 ଟଙ୍କା ଲାଭ ନେଇପାରିବେ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ସରକାର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ପ୍ରାପ୍ତ ପରିମାଣକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିପାରିବେ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଆପଣ କିପରି ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ 4000 ଟଙ୍କା ର ଲାଭ ପାଇପାରିବେ।

ଚାଷୀଙ୍କୁ 4000 ଟଙ୍କା ମିଳିବ କେମିତି ଯୋଗ୍ୟ କୃଷକ ଯେଉଁମାନେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିଜକୁ ପିଏମ କିସାନ ସାମମାନ ନିଧି ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିନାହାଁନ୍ତି ସେମାନେ 30 ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପୂର୍ବରୁ ପିଏମ କିସାନରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେଲେ 4000 ଟଙ୍କା ପାଇବାକୁ ହକଦାର ହେବେ। କାରଣ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମର କ୍ରମାଗତ 2 କିସ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ସୁଯୋଗ ଅଛି ଯଥା 4000 ଟଙ୍କା। ଏହା ଅଧୀନରେ, ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଆବେଦନ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଅକ୍ଟୋବର କିମ୍ବା ନଭେମ୍ବରରେ 2000 ଟଙ୍କା ପାଇବେ।

pmkisan

ଏହା ପରେ, ଡିସେମ୍ବରରେ ମଧ୍ୟ 2000 ଟଙ୍କା କିସ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିବ। ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ନମ୍ବର ରହିବା ବାଧ୍ୟତା ମୂଳକ କାରଣ ସରକାର DBT ମାଧ୍ୟମରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ଟ୍ରାନ୍ସଫର କରନ୍ତି। ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ଆଧାର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ ହେବା ଜରୁରୀ। ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ରହିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ। ଏହା ବିନା ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। PM Kisan ର ୱେବସାଇଟ୍ pmkisan.gov.in ରେ ଆପଣଙ୍କର ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ଅପଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ।

ଆଧାରକୁ ଲିଙ୍କ୍ କରିବା ପାଇଁ, ଆପଣ କୃଷକ କୋଣର ବିକଳ୍ପକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ଆଧାର ବିବରଣୀ ସଂପାଦନ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ଅପଡେଟ୍ କରନ୍ତୁକୃଷକମାନେ 9 ଟି କିସ୍ତି ପାଇଛନ୍ତି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ପିଏମ କିସାନ ସାମନ ନିଧିଙ୍କ ଅଧୀନରେ ସରକାର 9 ଟି କିସ୍ତି ମୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ କିସ୍ତି ଭାବରେ, ଯେଉଁଠାରେ 2000 ଟଙ୍କା 3,16,06,630 କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପହଞ୍ଚିଛି, 9 ମ କିସ୍ତିରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 9,90,95,145 ଚାଷୀଙ୍କୁ ଟଙ୍କା ପଠାଯାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ନଭେମ୍ବର 30 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 9 ମ କିସ୍ତିର ଟଙ୍କା ଅବଶିଷ୍ଟ ଚାଷୀଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ପଠାଯିବ।

pmkisan 1

2022 ସୁଦ୍ଧା କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ଲକ୍ଷ୍ୟରେ 2018 ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ଏକ ଜବରଦସ୍ତ ଯୋଜନା ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ବାର୍ଷିକ 6000 ଟଙ୍କା ହିତାଧିକାରୀ କୃଷକ ପରିବାରକୁ ସେମାନଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଥାଏ। ଏହି ରାଶି 2000-2000 ଟଙ୍କାର ତିନି କିସ୍ତିରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ। ଏହି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ କୃଷକ ପରିବାରର ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ 1.38 ଲକ୍ଷ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ମୂଲ୍ୟର ସମ୍ମାନ ଟଙ୍କା ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *