ପତ୍ନୀଙ୍କ ଆଚରଣ ଏବଂ ଟଙ୍କା ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକୁ କାହାକୁ କୁହ ନାହିଁ, ଅନ୍ୟଥା।

NEWS

ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଚାଣକ୍ୟ ପୁସ୍ତକର ସପ୍ତମ ଅଧ୍ୟାୟର ପ୍ରଥମ ପଦରେ ମହିଳା ଏବଂ ଟଙ୍କା ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି। ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏପରି କିଛି ଜିନିଷ ଅଛି ଯାହାକୁ ଗୁପ୍ତ ରଖିବା କିମ୍ବା କାହାକୁ ନ କହିବା ବୁଦ୍ଧିମାନ ଅଟେ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ଟଙ୍କା ସହ ଜଡିତ କିଛି ଜିନିଷ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ମଧ୍ୟ ମାନସିକ ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଦୁଖୀ, ସେତେବେଳେ ଜଣାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା କେବଳ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇବ ଏବଂ ଆପଣ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିବେ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟ କୁହନ୍ତି ଆର୍ଥାନାସମ୍ ମନସ୍ତାପମ୍ ଗ୍ରି ଦୁଷ୍କାରିତାନି ଚା ଭଞ୍ଚନମ୍ ଚାପମାନମ୍ ଚା ମାଟିମନ୍ପ୍ର କାଶାଶିଟ୍।

କେଉଁ ଜିନିଷ ଏହାକୁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିପାରେ। ଯେତେବେଳେ ଧନ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ଯେତେବେଳେ ମନରେ ଦୁଖ ଥାଏ, ପତ୍ନୀଙ୍କ ଆଚରଣ ବିଷୟରେ ଜାଣିବା, ନମ୍ର ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ କିଛି ଖରାପ କଥା ଶୁଣିବା ଏବଂ କୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଅପମାନିତ ହେବା, ନିଜ ମନର କଥା କାହାକୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଯଦି ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହୁଏ ତେବେ ଘନିଷ୍ଠ ଲୋକଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, କେଉଁ ଜିନିଷରେ ଜ୍ଞାନ ଅଛି ବ୍ୟବସାୟ, ଚାକିରି କିମ୍ବା କାରବାରରେ ଯଦି ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହୁଏ କିମ୍ବା ଯଦି କେହି ଆପଣଙ୍କ ଟଙ୍କା ଚୋରି କରନ୍ତି, ତେବେ ଏପରି ଜିନିଷ କାହାକୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯେତେ ନିକଟତର ହୁଅନ୍ତୁ ନା କାହିଁକି।

ବାସ୍ତବରେ, ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆର୍ଥିକ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଦୁର୍ବଳ, ସେତେ ବେଳେ ତାଙ୍କ ନିଜ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ସମର୍ଥନ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ କାହାକୁ ଟଙ୍କା ହରାଇବା ବିଷୟରେ କୁହନ୍ତି, ତେବେ ସାମ୍ନାରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ଆପଣଙ୍କୁ ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବେ କାରଣ ସେ ଅନୁଭବ କରିବେ ଯେ ଆପଣ ତାଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ ମାଗିବାକୁ ଆସିଛନ୍ତି।

ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଦୁଖିତ, କାହାକୁ କୁହ ନାହିଁ। ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଅସନ୍ତୁଷ୍ଟ କିମ୍ବା କୌଣସି କାମ କରିବା ଭଳି ଅନୁଭବ କରୁନାହଁ, ତେବେ ତୁମେ ଏପରି ପରିସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ କାହାକୁ କହିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ନଚେତ୍ ଏହା ତୁମର କ୍ଷତି ହେବ ଲୋକମାନେ ତୁମ ବିଷୟରେ ଜାଣି ତୁମର ପରିସ୍ଥିତିର ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବେ। ତେଣୁ, ତାଙ୍କ ମନର ସ୍ଥିତି କାହାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

chanayaya

ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ସନ୍ଦେହ କରୁଛ ସେୟାର କର ନାହିଁ। ପତ୍ନୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କ ଚରିତ୍ର ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ଥାଏ କିମ୍ବା ତାଙ୍କର କୌଣସି ଅଭ୍ୟାସ ଭୁଲ ହୁଏ, ତେବେ ଏହି ଜିନିଷଟି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସହ ବାଣ୍ଟିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଥରେ ସ୍ୱାମୀ କିମ୍ବା ସ୍ତ୍ରୀର ଚରିତ୍ର ସହିତ ଜଡିତ ବିଷୟ ଘରୁ ବାହାରକୁ ଆସିବା ପରେ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା କଷ୍ଟକର ହୋଇଯାଏ। ସମାଜ ମଧ୍ୟରେ ବସିବାବେଳେ ଜଣେ ନିଜକୁ ଅପମାନିତ ଅନୁଭବ କରେ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *