ପିଆଜ ଚୋପା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ କିପରି ଲାଭଦାୟକ ସେହି ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ।

HEALTH

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହୁଛୁ ପିଆଜ ଚୋପା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଲାଭଦାୟକ। ପିଆଜ ଚୋପାକୁ ସିଧାସଳଖ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହାର ବ୍ୟବହାର ଗଳା ଯନ୍ତ୍ରଣା, ସଂକ୍ରମଣ ଭଳି ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଥାଏ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଲାଭ। କେଶ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପିଆଜ ଚୋପା କେଶ ପାଇଁ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ।

ପିଆଜ ଚୋପା ଲଗାଇବା ପୂର୍ବରୁ କେଶ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ। ତା’ପରେ ପରେ ଚୋପା ହୋଇଥିବା ପାଣିକୁ କେଶରେ ଲଗାନ୍ତୁ କିଛି ସମୟ ପରେ ଧୋଇ ଦିଅ। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା କେଶ ସୁନ୍ଦର, ନରମ ଏବଂ ଚକଚକିଆ ହୋଇଯିବ ଏଥିସହ, ଆପଣ ଚନ୍ଦନରୁ ମଧ୍ୟ ମୁକ୍ତି ପାଇବେ। କର୍କଟରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ ପିଆଜ ଚୋପା କର୍କଟ ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗକୁ ଭଲ କରିବାରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ।

onionnn

ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ପିଆଜ ଚୋପାକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ ଶୋଇବା ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ଚା ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ପିଆଜ ଚୋପା ଶରୀର ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏଥିରେ ଏନଜାଇମ୍ କ୍ୱେରେସିଟିନ୍ ଥାଏ, ଯାହା କର୍କଟ କୋଷକୁ ବଢ଼ିବାରେ ରୋକିଥାଏ।

ଗଳାରେ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ କୌଣସି ଋତୁରେ ଗଳାର ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୁଏ। ପ୍ରଥମେ ପିଆଜ ଚୋପାକୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କୁ ବହୁତ ଲାଭ ମିଳିବ ଏବଂ ଆପଣ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଗଳା ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇପାରିବେ। କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରନ୍ତୁ ପିଆଜ ଚୋପା କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ସ୍ତରକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବାରେ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ।

ଏହାକୁ ରାତିସାରା ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ଜଳକୁ ପ୍ରତିଦିନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ଆପଣ ଏଥିରେ ଚିନି କିମ୍ବା ମହୁ ମିଶାଇ ପାରିବେ। ମୁଖ ଦାଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଆନ୍ତୁ ଆଜିକାଲି ଅଧିକାଂଶ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଶୈଳୀ ବଦଳିବା ହେତୁ ମୁହଁରେ ଦାଗ ଥାଏ। ଏହି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ପିଆଜ ରସରେ ହଳଦୀ ମିଶାନ୍ତୁ ତା’ପରେ ଏହାକୁ ମୁହଁରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଚେହେରା ଚମକିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *