ginger

ଅଦାର ବ୍ୟବହାର ବହୁତ ଉପଯୋଗୀ ଏହାକୁ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ।

HEALTH

ଅଦା ଏକ ମହାନ୍ ଜିନିଷ, ତେଣୁ ଏହାକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍। ଥଣ୍ଡା ଏବଂ କାଶ ଭଳି ରୋଗକୁ ଭଲ କରିବା ପାଇଁ ଅଦା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ମସଲା ହେବା ବ୍ୟତୀତ ଅଦା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଉପାୟରେ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ଆସନ୍ତୁ ଏହାର ଲାଭ ବିଷୟରେ କହିବା।

ଯଦି ଆପଣ ଚର୍ମକୁ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଉଜ୍ଜ୍ୱଳ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଖାଲି ପେଟରେ ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳେ ଉଷୁମ ପାଣି ସହିତ ଏକ ଛୋଟ ଅଦା ଖାଆନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଚର୍ମକୁ ଚମକାଇବ। ଯଦି ଆପଣ କୋଷ୍ଠ କାଠିନ୍ୟରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ନ୍ତି, ତେବେ ସେଲରି ଏବଂ ଲେମ୍ବୁ ରସରେ କିଛି ଲୁଣ ମିଶାନ୍ତୁ।

ginger

ଏଥିରେ ମିଶ୍ରିତ ଅଦା ଖାଆନ୍ତୁ, ଏହା ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହେବ। ଗର୍ଭାବସ୍ଥାରେ ସକାଳର ରୋଗର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଅଦା ଭିଟାମିନ୍ B6 ବଟିକା ପରି ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ନୋଗିଆରେ ଏହା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ଯାହା ଖାଲି ଗତି ସମୟରେ ଘଟେ। ଅଦା ଏକ ଉତ୍ତମ ଯନ୍ତ୍ରଣାଦାୟକ କାଶ, ଥଣ୍ଡା, ଜ୍ୱର ଏବଂ ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧାରେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ତୁରନ୍ତ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ।

ଥଣ୍ଡା, ଫ୍ଲୁ ଭଳି ରୋଗରେ ଉପକାରୀ ହେବା ବ୍ୟତୀତ ଅଦା ଖାଲି ଗତି ଏବଂ ଖାଦ୍ୟ ବିଷାକ୍ତ ରୋଗ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ହଜମ ଶକ୍ତି ପ୍ରତିଦିନ ଏହାକୁ ଖାଇ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ଅଦାକୁ ନିୟମିତ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମାଇଗ୍ରେନ୍ର ଯନ୍ତ୍ରଣା କମିଯାଏ ବ୍ରାଉନ୍ ସୁଗାର ଏବଂ

ginger 1

ଅଦା ଚା ପିଇବା ସମୟରେ ପେଟ କଷ୍ଟରେ ଆରାମ ମିଳିଥାଏ। ଯଦି ମଧୁମେହରେ ପୀଡିତ ବ୍ୟକ୍ତି ନିୟମିତ ଭାବେ ଅଦା ଖାଏ, ତେବେ କିଡନୀ ନଷ୍ଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମିଯାଏ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *