ଆସିଲା ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ 6000 ବଦଳରେ କୃଷକଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ 12000 ଟଙ୍କା ଆସିବ।

NEWS

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିଷାନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଲାଭ ପାଇଥିବା ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ଅଛି। ହିତାଧିକାରୀମାନେ 2000 ଟଙ୍କା ବଦଳରେ 4000 ଟଙ୍କା କିସ୍ତି ପାଇପାରିବେ। କିନ୍ତୁ କେତେକ କୃଷକ ଏପରି ଯେ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଲାଭ ମିଳିବ ନାହିଁ। କୃଷକଙ୍କ ଆୟକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କିସାନ ସାମନ ନିଧି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ଚାଷୀଙ୍କୁ 6000 ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଯଦି ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ମୋଦି ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ଏହି ସୁବିଧାକୁ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ କରିବାକୁ ଚିନ୍ତା କରୁଛନ୍ତି। ଯଦି ଏହା ଘଟେ, କୃଷକମାନେ 6000 ଟଙ୍କା ବଦଳରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ତିନୋଟି କିସ୍ତିରେ 12000 ଟଙ୍କା ପାଇପାରିବେ। କିନ୍ତୁ କିଛି କୃଷକ ଅଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଇବେ ନାହିଁ। ଏହିପରି ଅନେକ କୃଷକ ଏହି ଯୋଜନାରେ ଯୋଗ ଦେଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ସର୍ତ୍ତାବଳୀ ପୂରଣ କରୁନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ ପିଏମ କିସାନଙ୍କ ଫାଇଦା ନେଉଛନ୍ତି। ଏଭଳି ଅଯୋଗ୍ୟ ଚାଷୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କଠୋର କାର୍ଯ୍ୟାନୁଷ୍ଠାନ ଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ସରକାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି।

କେଉଁ କୃଷକମାନେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ପାଆନ୍ତି ନାହିଁ ଜାଣନ୍ତୁ ଯଦି କୃଷକ ପରିବାରର ଜଣେ ସଦସ୍ୟ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ। ପରିବାର ସଦସ୍ୟ ଅର୍ଥାତ ସ୍ୱାମୀ ପତ୍ନୀ ଏବଂ ନାବାଳକ ସନ୍ତାନ। ଯେଉଁ ମାନଙ୍କର କୃଷି ଜମି ନାହିଁ, ସେମାନଙ୍କୁ ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାରୁ ବାଦ ଦିଆଯାଇଛି। ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଦାଦା କିମ୍ବା ପିତା କିମ୍ବା ପରିବାର ନାମରେ କୃଷି ଜମି ଅଛି ତେବେ ଏହା ଯଦି କୌଣସି ସଦସ୍ୟଙ୍କ ନାମରେ ଥାଏ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ, ତା’ହେଲେ ଆପଣ ପିଏମ କିସାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇବେ ନାହିଁ। ଯଦି ଜଣେ କୃଷି ମାଲିକ ସରକାରୀ ଚାକିରିରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ସେ ପିଏମ କିସାନଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇବେ ନାହିଁ। ପଞ୍ଜୀକୃତ ଡାକ୍ତର, ଇଞ୍ଜିନିୟର, ଓକିଲ, CA ମଧ୍ୟ ବାହାରେ ଯଦି ଜଣେ କୃଷକ ବାର୍ଷିକ 10,000 ଟଙ୍କା ପେନସନ୍ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ସେ ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

pmkisan

ଏହି ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଯଦି ଆପଣ ମଧ୍ୟ ପିଏମ କିସାନ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ନଚେତ୍ ଏହି ସୁଯୋଗ ଆପଣଙ୍କ ହାତରୁ ବଞ୍ଚିତ ହେବ। ଏହି ଯୋଜନାରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ କରିବା ସହଜ ଅଟେ। ଆପଣ ଅନଲାଇନରେ ଘରେ ବସି ଏହି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିପାରିବେ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ପଞ୍ଚାୟତ ସଚିବ କିମ୍ବା ପାଟୱାରୀ କିମ୍ବା ସ୍ଥାନୀୟ ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଆବେଦନ କରିପାରିବେ।

ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ଏହି ଯୋଜନା ପାଇଁ ନିଜକୁ ପଞ୍ଜୀକୃତ କରିପାରିବେ। ଯୋଗ୍ୟ କୃଷକମାନେ ଏହି ଉପାୟରେ ପଞ୍ଜିକରଣ କରିପାରିବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରଥମେ ପିଏମ କିସାନଙ୍କ ଅଫିସିଆଲ ୱେବସାଇଟକୁ ଯିବାକୁ ପଡିବ। ବର୍ତ୍ତମାନ କୃଷକ କୋଣକୁ ଯାଆନ୍ତୁ। ଏଠାରେ ଆପଣଙ୍କୁ ‘ନୂତନ କୃଷକ ପଞ୍ଜୀକରଣ’ ବିକଳ୍ପ ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏହା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ପଡିବ।

pmkisan 1

ଆଧାର ନମ୍ବର ଏହା ସହିତ। କ୍ୟାପଚା କୋଡ୍ ପ୍ରବେଶ କରନ୍ତୁ, ରାଜ୍ୟ ଚୟନ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାପରେ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ ଏହି ଫର୍ମରେ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଏଥିସହ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ପୂରଣ କରିବାକୁ ପଡିବ ବିବରଣୀ ଏବଂ କ୍ଷେତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସୂଚନା ଦାଖଲ କରିପାରିବ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *