ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କୁମ୍ଭୀରଟି ହେଉଛି ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ପ୍ରତୀକ, ଏହା ସହିତ ଜଡିତ କିଛି ଖାସ ଜିନିଷ ଜାଣନ୍ତୁ।

NEWS

ପ୍ରତ୍ୟେକ ଘରେ ଝିଟିପିଟି ଦେଖିବା ସାଧାରଣ କଥା, ସମସ୍ତେ ଝିଟିପିଟିକୁ ଘୃଣା କରନ୍ତି। ଝିଟିପିଟି ଏପରି ଏକ ପ୍ରାଣୀ, ଯାହାକୁ ଦେଖି ସମସ୍ତେ ଚାଲିଯିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି କୁମ୍ଭୀରଟି ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ପ୍ରକୃତ ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଦୀପାବଳି ଦିନ ଘରେ ଏକ କୁମ୍ଭୀର ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ରୁହନ୍ତି।

ଦୀପାବଳି ଦିନ ଘରେ ଏକ କୁମ୍ଭୀରର ପ୍ରବେଶ ଏକ ସଙ୍କେତ ଅଟେ ଯେ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଘରେ ସୁଖ ଓ ଆଶୀର୍ବାଦ ରହିବ। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଯଦି ଖାଇବା ସମୟରେ କୁକୁରର ସ୍ୱର ଶୁଣାଯାଏ, ଏହାର ଅର୍ଥ ଶୀଘ୍ର ଘରେ କିଛି ଭଲ ଖବର ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି।

liz

ଯଦି ନୂଆ ଘରେ ପ୍ରବେଶ କରିବା ସମୟରେ ଯଦି ଏକ ମୃତ କୁମ୍ଭୀର ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଘରେ ରହୁଥିବା ଲୋକମାନେ ଅସୁସ୍ଥ ରହିବେ।

ଯଦି ତୁମେ ଏକ କୁମ୍ଭୀର ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥାପନ କରୁଥିବାର ଦେଖ, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତୁମେ ଶୀଘ୍ର ଜଣେ ବୃଦ୍ଧଙ୍କୁ ଭେଟି ବାକୁ ଯାଉଛ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଦୁଇଟି ଝିଟିପିଟି ପରସ୍ପର ସହ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଥିବା ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କୁ ଦୁଖ ଅନୁଭବ କରିବାକୁ ପଡିବ।

lizat 1

 

ଯଦି ଦିୱାଲୀ ସଫା କରିବା ସମୟରେ କୁମ୍ଭୀରଟି ମରିଥିବାର ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ଏକ ଖରାପ ସଙ୍କେତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯଦି ଦୀପାବଳିଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଏକ ଝିଟିପିଟି ଦେଖାଯାଏ, ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ତୁମେ ଶୀଘ୍ର କିଛି ଭଲ ଖବର ପାଇବ। ଖାଇବା ସମୟରେ ଯଦି ଝିଟିପିଟିର ସ୍ୱର ଶୁଣାଯାଏ, ଏହାର ଅର୍ଥ ଶୀଘ୍ର ଘରେ କିଛି ଭଲ ଖବର ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *