arua chaula

ଚାଉଳକୁ ନେଇ କରନ୍ତୁ ଏହି ଉପାୟ ତାପରେ ଦେଖନ୍ତୁ ଚମତ୍କାର।

NEWS

ସନାତନ ଧର୍ମରେ ଦେବତାମାନଙ୍କର ଉପାସନା ଜରୁରୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବାବେଳେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ପୂଜାପାଠରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ଜିନିଷ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ ହେଉଛି ଅକ୍ଷତ। ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଅକ୍ଷତ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ପୂଜା ଇତ୍ୟାଦିରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଧାର୍ମିକ ରୀତିନୀତି ଇତ୍ୟାଦି ଅକ୍ଷତ ବିନା ସମାପ୍ତ ହୁଏ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଅକ୍ଷତ କେବଳ ପୂଜାରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ନାହିଁ, ବରଂ ଏହି ଅକ୍ଷତମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିକାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଅନ୍ତି।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ସହିତ ଜଡିତ ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ, ଯେଉଁଠାରୁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଲାଭ ପାଇଥାଏ। ଜ୍ୟୋତିଷଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପ୍ରତିଦିନ ପୂଜାରେ ଚାଉଳ ବ୍ୟବହାର କରିବା, ଏହାକୁ ଅଭାବୀ ଲୋକଙ୍କୁ ଦାନ କରିବା ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ସକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ଦେଇଥାଏ। ବିଶେଷକରି ସୋମବାର ଏହି ପ୍ରତିକାର କରିବା ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ଏକ ଶୁଭ ସମୟରେ ସକାଳେ ଉଠିବା, ଦୈନନ୍ଦିନ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରୁ ଅବସର ନେବା ପରେ, ନାଲି ରଙ୍ଗର ଏକ ରେଶମ କପଡା ନେଇ 21 ଟି ହଳଦିଆ ଚାଉଳ ରଖନ୍ତୁ କିନ୍ତୁ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ସମସ୍ତ ଚାଉଳ ଦାନ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାଙ୍ଗିଯିବା ଉଚିତ୍। କାରଣ ଧାର୍ମିକ ଶାସ୍ତ୍ରରେ, ପୂଜାରେ ଭଙ୍ଗା ଚାଉଳ ଶସ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରିବା ବେଳେବେଳେ ଅଶୁଭ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ ହୁଏ।

puja thali

ବର୍ତ୍ତମାନ ସେହି ଶସ୍ୟକୁ ଏକ କପଡ଼ାରେ ବାନ୍ଧ ଏବଂ ବାନ୍ଧିବା ପରେ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ନିୟମ ସହିତ ପୂଜା କର। ପୂଜାରେ ଏହି ଚାଉଳକୁ ନାଲି କପଡ଼ାରେ ବାନ୍ଧି ରଖନ୍ତୁ ପୂଜା ସରିବା ପରେ ଏହି କପଡାକୁ ନିଜ ପର୍ସରେ ଲୁଚାଇ ରଖ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କର ଅନୁଗ୍ରହ ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ, ଯାହାର ପରିଣାମରେ ବ୍ୟକ୍ତିର ଆର୍ଥିକ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଯାଏ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପୂଜାପାଠରେ ହଳଦିଆ ଚାଉଳ ବ୍ୟବହାର କରି ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ କୃପା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ମିଳିଥାଏ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୁହାଯାଏ ଯେ କୌଣସି ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ଚାଉଳ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ହୋଇଥାଏ। ଯିଏ ହଳଦିଆ ଚାଉଳ ଦେଇ ଭଗବାନଙ୍କୁ ନିମନ୍ତ୍ରଣ କରେ, ଭଗବାନ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ତାଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଆନ୍ତି।

rice

ତେଣୁ ଯେଉଁ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପର୍ସରେ ହଳଦିଆ ଚାଉଳ ଅଛି, ମହାଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ସର୍ବଦା ତାଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ। ଚାଉଳ କିପରି ହଳଦିଆ ହେବା ଉଚିତ୍ କୁହନ୍ତୁ। ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଚାଉଳକୁ ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ। ଏଥିପାଇଁ କଦଳୀରେ କିଛି ପାଣି ମିଶାନ୍ତୁ ତା’ପରେ ଓଦା କଦଳୀରେ 21 ଶସ୍ୟ ଚାଉଳ ମିଶାନ୍ତୁ। ଏହା ପରେ ଚାଉଳକୁ କଦଳୀରେ ଭଲ ଭାବରେ ରଙ୍ଗ କରନ୍ତୁ। ଚାଉଳ ରଙ୍ଗ ହୋଇଗଲେ, ସେଗୁଡ଼ିକୁ ଶୁଖାନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *