cancer

ଏହି ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଥିଲେ ହୋଇଯାନ୍ତୁ ସତର୍କ ନହେଲେ ଆପଣଙ୍କୁ ହେଇପାରେ।

HEALTH

କର୍କଟ ଭଳି ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ଅଛି, ଯାହା ଭାରତରେ ଅତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢିବାରେ ଲାଗିଛି, ଦିନକୁ ଦିନ କେହି ଜଣେ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କ୍ୟାନ୍ସର ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେ ଧୀରେ ଧୀରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କର୍କଟ ରୋଗର ସ୍ଥାୟୀ ଉପଶମ ନାହିଁ ଏବଂ ଯଦି ସେଠାରେ ଏକ ଚିକିତ୍ସା ଅଛି ତେବେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ମହଙ୍ଗା, ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷରୁ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥାଏ। ଯଦି ଏହା ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଆମକୁ କିଛି ସଙ୍କେତ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଦିଏ ଆପଣ ପାଟି କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଜାଣିବା ଉଚିତ୍ ଯାହା ଦ୍ଵରା ଆପଣ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରିପାରିବେ ଯଥା ଶୀଘ୍ର ସମ୍ଭବ ଯଦି ଏହା ଶୀଘ୍ର ଚିହ୍ନଟ ହୁଏ ତେବେ ଏହା ଭଲ ହୋଇପାରିବ ପାଟି କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଜାଣନ୍ତୁ।

ଧଳା କିମ୍ବା ନାଲି ରଶ୍ମି କିମ୍ବା ପାଟିରେ କ୍ଷତ ଯଦି ପାଟିରେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଧଳା କିମ୍ବା ନାଲି ରଙ୍ଗର ଦାଗ ଥାଏ କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କ ପାଟିରେ କ୍ଷତ ଥାଏ, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖାଇ ଏହାର ଚିକିତ୍ସା କରିବା ଉଚିତ କାରଣ ଯଦି କ୍ଷତ ଅଧିକ ଯଦି ଏହା କିଛି ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଭଲ ହୋଇନଥାଏ ତେବେ ଏହା କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ। ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ତ୍ୱଚାରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଗୁଣ୍ଡ ସଫଳ ହୋଇଛି, ତେବେ ଏହି ଗୁଣ୍ଡକୁ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଚିକିତ୍ସା କର କାରଣ ଶରୀରରେ ଥିବା କର୍କଟରୁ କର୍କଟ ବାହାରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଶୀଘ୍ର ଭଲ ହୋଇନଥାଏ।

mouth ulcer

ଏହି କ୍ଷତ ଯାହା ଏକ ମାସ କିମ୍ବା ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ସୁସ୍ଥ ହୁଏ ନାହିଁ, ଯଦି ଶରୀରର କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ କ୍ଷତ ଥାଏ ଏବଂ ଔଷଧ ପ୍ରୟୋଗ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଭଲ ହୋଇନଥାଏ ଏବଂ ଯଦି ଏହା ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥାଏ। ତେବେ ଏହା ଏହାର କାରଣ ହୋଇପାରେ କର୍କଟ ରୋଗ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ସମୟରେ ଯଦି କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ସାମାନ୍ୟ ମସଲା ଅନୁଭବ କରେ,

ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ସେ ସେହି ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟକୁ ସହ୍ୟ କରିବାକୁ ଅସମର୍ଥ, ତେବେ ବୁଝନ୍ତୁ ଯେ ପାଟିରେ କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଉଛି ତେଣୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ।ପାଟି ଖୋଲିବାରେ କିମ୍ବା ଜିଭ ବାହାର କରିବାରେ ଅସୁବିଧା ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ପାଟି ଖୋଲିବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି କିମ୍ବା ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୁଅନ୍ତି,

docter

ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ପାଟି କର୍କଟ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟ ଅଛି।ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ, ଅତ୍ୟଧିକ ଲାଳ କିମ୍ବା ଡିସଚାର୍ଜ, ଗିଳିବା କିମ୍ବା କହିବାରେ ଅସୁବିଧା ହେଉଛି କ୍ୟାନସରର କୌଣସି ଲକ୍ଷଣ ଯଦି ଏହି ଲକ୍ଷଣଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସିଟି ଦେଖାଯାଏ, ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କୁ ଦେଖିବା ଉଚିତ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *