ପୂଜାପାଠ କରିବା କିମ୍ବା ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ସମୟରେ କାହିଁକି ଆସନରେ ବସିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଏବଂ କଣ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଉଚିତ।

NEWS

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ପୂଜା ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ନିୟମ ଅଛି। ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେବତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ମନ୍ତ୍ର, ବିଭିନ୍ନ ଫୁଲ, ଫଳ ଏବଂ ପ୍ରସାଦ ଅର୍ପଣ କରିବାର ବ୍ୟବସ୍ଥା ଅଛି। ଏହି ସମସ୍ତ ଜିନିଷଗୁଡିକ ସେମାନ ଙ୍କର ଏକ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିଜ ଘରେ ଭୂମିରେ ବସି ପୂଜା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଭୂମିରେ ବସି ପୂଜା କେବେ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବା ସମୟରେ ଆସନର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଏହାର ମହତ୍ୱ ଅଟେ।

ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ନିଜ ଘରେ ଭୂମିରେ ବସି ପୂଜା କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଧାର୍ମିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଠିକ୍ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ଭୂମିରେ ବସି ପୂଜା କେବେ କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଭଗବାନଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବା ସମୟରେ ଆସନର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଏହାର ମହତ୍ୱ ଅଟେ। ତେଣୁ, ଏହା ସହ ଜଡିତ ନିୟମକୁ ମଧ୍ୟ ମନେ ରଖିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପୂଜାପାଠ ସହିତ ଜଡିତ ଥିବା ଜିନିଷଗୁଡିକ କଣ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବା ଆବଶ୍ୟକ ତାହା ଅଧିକ ଜାଣନ୍ତୁ।

mat 2

କେଉଁ ପୂଜା ପାଇଁ ସ୍ଥିତି କଣ ହେବା ଉଚିତ୍ କମ୍ବଳ କିମ୍ବା ପଶମ ସିଟରେ ବସି ପୂଜା କରିବା ସର୍ବୋତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। ଲାଲ କମ୍ବଳର ଆସନ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ହନୁମାନ ଏବଂ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ପାଇଁ ସର୍ବୋତ୍ତମ। ତେଣୁ କୁଶାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ପଦବୀ ମନ୍ତ୍ର କାର୍ଯ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦି ପାଇଁ ଠିକ୍, କିନ୍ତୁ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ କୁଶାଙ୍କ ଆସନ ବ୍ୟବହାର କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ।

ସ୍ଥିତି କାହିଁକି ଆବଶ୍ୟକ ଯେ କୌଣସି ପୂଜା କିମ୍ବା ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବାବେଳେ, ସ୍ଥିତି ନିଶ୍ଚିତ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ। ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ କୌଣସି ଶୁଭ କାମ କରୁ, ଆମ ଶରୀରରେ ଶକ୍ତି ସ୍ତର ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ ଆସନରେ ନ ବସିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଏହି ଶକ୍ତି ଭୂମି ଦ୍ୱାରା ଶୋଷିତ ହୁଏ। ଆସନ ଆମ ଶରୀର ଏବଂ ଭୂମି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଖରାପ କଣ୍ଡକ୍ଟର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ ଏବଂ ସେହି ଶକ୍ତି ଭୂମି ଭିତରକୁ ଯାଏ ନାହିଁ।

mat

ସ୍ଥିତି ସହିତ ଜଡିତ ଏହି ନିୟମଗୁଡିକ ଜାଣନ୍ତୁ ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଜଣେ ଅନ୍ୟର ସ୍ଥିତିକୁ କେବେବି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ପୂଜା କରିବା ପରେ ଏହିପରି ସ୍ଥିତିକୁ ଛାଡନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏବଂ ଏହାକୁ ଏଠାରେ ଏବଂ ସେଠାରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଏହା ସ୍ଥିତିକୁ ଅସମ୍ମାନ କରେ। ସଫା ହାତରେ ସିଟ୍ ଉଠାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଠିକ୍ କରିବା ପରେ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ। ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ପରି ପୃଥକ ଭାବରେ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାବେଳେ ପୂଜା ଆସନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ପୂଜା କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସିଟରୁ ସିଧା ଯାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ଭୂମିରେ ଆଖମାନରୁ କିଛି ପାଣି ଦିଅନ୍ତୁ ଏବଂ ପୃଥିବୀକୁ ପ୍ରଣାମ କରନ୍ତୁ।ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମର ଆଦରକାରୀ ଦେବତା କିମ୍ବା ଦେବୀଙ୍କୁ ମନେ ରଖିବା ପରେ, ସେମାନଙ୍କୁ ପ୍ରଣାମ କରିବା ପରେ, ଆସନ ଉଠାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ସଠିକ୍ ଉପାୟରେ ରଖନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *